Predátori z J&T Banky rozoberajú skrachovanú skupinu Arca. Obídu drobní akcionári naprázdno? Kryje ich Matovič kvôli svojim úložkám cez b.k manželku? Prečo finančná polícia nekoná?

Predátori z J&T Banky rozoberajú skrachovanú skupinu Arca. Obídu drobní akcionári naprázdno? Kryje ich Matovič kvôli svojim úložkám cez b.k manželku? Prečo finančná polícia nekoná?

ČESKO: Finančná skupina Arca, ktorá vlastní veľa firiem, sa dostala do obrovských finančných problémov. Je z nej tzv. „tučná mŕtvola“. Skrachovaná firma, ktorá síce nemá peniaze na zaplatenie svojich dlhov, ale zároveň vlastní veľký majetok. A supi sa už zlietajú

Zdá sa, že predátori z J&T už našli cestu, ako vytunelovať majetok skupiny Arca, podobne ako kedysi Majský išiel vyčistiť majetok BMG Investu. Svedčia o tom zaujímavé zápisy v Notárskom registri záložných práv a v Obchodnom registri. Vyplýva z nich totiž, že J&T Banka zrazu zriadila záložné práva na obchodné podiely a akcie spoločností zo skupiny Arca, ktoré pôsobia v energetike. Následne, ak Arca nezaplatí J&T, tak J&T môžu lacno predať založené firmy svojím blízkym osobám.

Tento krok, uskutočnený v novembri a decembri 2020 znamená, že J&T banka získa cez záložné práva hodnotný majetok skupiny Arca a ostatní drobní veritelia pravdepodobne obídu naprázdno.

Tento postup mohla urobiť J&T banka iba v spolupráci s konateľmi skupiny Arca. Títo očividne uspokojili banku J&T prednostne, kašlú na ostatných veriteľov. Asi im nevadí páchanie trestného činu zvýhodňovania veriteľa. Podľa § 240 Trestného zákona, kto ako dlžník, ktorý nie je schopný plniť svoje splatné záväzky, zmarí, hoci aj len čiastočne, uspokojenie svojho veriteľa tým, že zvýhodní iného veriteľa, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. Ak majoritný majiteľ skupiny Arca Rastislav Velič a J&T pri zriadení záložných práv spolupracovali, ako sa to momentálne javí, mala by sa ich spolupráca posudzovať ako konanie organizovane skupiny.

V poslednej dobe, založené v prospech J&T banky boli tieto firmy:

TeHo Topoľčany s.r.o. – tepláreň na biomasu

TeHo Bardejov s.r.o – tepláreň na biomasu

BARDENERGY s.r.o. – kombinovaná výroba elektrickej energie a tepla

TOMA, s.r.o. – kombinovaná výroba elektrickej energie a tepla

KMET Handlová, a.s. – kombinovaná výroba elektrickej energie a tepla

ACS Plyn s.r.o., ktorá vlastní 49% v Nitrianskej Teplárenskej spoločnosti (zvyšok vlastní mesto Nitra)

ACS BIOMASA, s.r.o. – dodávateľ drevenej štiepky pre TeHo Topoľčany a TeHo Bardejov.

Záložné zmluvy na tieto firmy boli podpísané iba nedávno, zväčša 8. decembra 2020. Skupina Arca získala, kvôli pandémii COVID-19, ochranu pred veriteľmi a nevyplatila žiadnych ďalších drobných veriteľov. Všetky spoločnosti skupiny Arca sú prepojené a sú vlastnené materskou firmou Arca Investments, a.s., najmä cez firmu ARCA CAPITAL Slowakei Beteiligungs GmbH a ACS Teplo j.s.a.

J&T bude zrejme tvrdiť, že nové záložné právo má zabezpečovať nejaký „nový“ úver pre skupinu Arca. Ak nejaký nový úver Arca dostane, tak peniaze z „nového“ úveru budú s najväčšou pravdepodobnosťou párkrát poprehadzované medzi účtami v skupine Arca, a nakoniec budú použité na zaplatenie starých pohľadávok J&T a ich priateľov alebo budú použité na zveľadenie založeného majetku, ktorý následne J&T získa alebo predá. V každom prípade, nové peniaze nebudú slúžiť na vyplatenie drobných veriteľov ani náhodou.

J&T banka nie je jediným veriteľom skupiny Arca. V skupine Arca majú uložené peniaze mnohí Slováci a Česi, niektorí tam vložili podstatnú časť svojich úspor, na základe odporúčaní rôznych finančných poradcov. Všetci títo drobní vkladatelia budú ukrátení, ak celý majetok skupiny Arca v bonitných energetických firmách odpredá J&T banka na svoje uspokojenie. Odpredá ich zrejme veľmi nevýhodne, cez realizáciu záložných práv, najskôr niektorej svojej spriatelenej firme.

Ako je možné, že si J&T banka a štatutári skupiny Arca dovolili urobiť takýto arogantný úkon, ukracujúci všetkých drobných veriteľov? Zrejme sa spoliehajú na svoje politické krytie. A kto im ho poskytne?

Odpoveď nájdeme v blogu kajo2000.blog.pravda.sk, ktorý v roku 2016 zverejnil výpisy z účtu Pavlíny Matovičovej z jej účtu v J&T banke. Z výpisov je zrejmé, že matovičová manželka Pavlínka vložila do J&T Private Equity BV na Cypre sumu približne 10 mil. EUR, oproti zmenke č. 2015/293. Tieto výpisy boli pravé, ako vyplýva z uznesenia Úradu inšpekčnej služby Policajného zboru SR, zverejneného na facebooku blogerkou Júliou Mikolášikovou.

Skupina J&T pravdepodobne naďalej zveľaďuje desiatky miliónov EUR v prospech Pavlínky Matovičovej. Takže zainteresovaný na poskytnutí ochrany skupine J&T môže byť tým pádom napríklad aj premiér, aby neohrozil investície svojej manželky.

Rovnako, manželka premiéra má 600.000 EUR vložených do skupiny Arca. Ako už viacerí skonštatovali, táto suma predstavuje pravdepodobne iba úroky 6% za posledný rok z desiatich miliónov EUR, vložených cez J&T Private Equity do podnikania skupiny Arca. Pavlínka Matovičová je v J&T významný investor a J&T je zase v skupine Arca významný investor. J&T pravdepodobne skupinu Arca používali na zakrytie svojich záujmov v energetických spoločnostiach, aby nemuseli vykazovať bankovému dohľadu pôžičky voči skupine Arca ako pôžičky v rámci vlastnej skupiny, na ktoré sa vzťahujú prísne regulačné obmedzenia.

Dnes je však postavenie predsedu vlády a jeho manželky Pavlínky Matovičovej roztrasené. Preferencie padajú a vzťahy v koalícii sú napäté.

Máme už nového, čistého, nezávislého generálneho prokurátora. Budeme všetci so záujmom sledovať, ako sa v tomto prípade zachová. Uvidíme, či ochráni drobných vkladateľov peňazí do majetku skupiny Arca pred predátormi z J&T.

Bude nakoniec Slavovi Haščákovi z Penty robiť v cele Justičného paláca spoločnosť aj Patrik Tkáč, jeden z majiteľov J&T?




Loading…