Pri likvidácii ukrajinských nacistov sa netreba ponáhľať

Pri likvidácii ukrajinských nacistov sa netreba ponáhľať

Ruský prezident Vladimir Putin počas summitu Rusko-Stredná Ázia v Kazachstane poznamenal, že teraz už nie sú potrebné masívne útoky. Upozornil, že pri zásahoch 10. októbra z 29 cieľov nebolo zasiahnutých len 7 a tie budú nasledovať.

Toto, samozrejme, nie je len „varovný úder“, ako dúfali banderovci ráno 10. októbra: ukrajinská energetická sústava dostala zdrvujúci úder, z ktorého nebude ľahké sa spamätať. Kyjev prišiel o veľa peňazí z vývozu elektriny a EÚ dostala novú várku utečencov, ktorí naďalej prekračujú hranice Ukrajiny.

Hrozí vážne nebezpečenstvo, že samotní Ukrajinci dobijú elektrické siete elektrickými ohrievačmi, ktoré začnú masovo využívať s nástupom chladného počasia. A to je takmer nevyhnutné: v snahe ušetriť peniaze sa nacistický režim rozhodol zapnúť kúrenie (v mestách, kde ho plánujú zapnúť) až začiatkom novembra a udržiavať teplotu v obydliach nie vyššiu ako 16 stupňov. Ale, samozrejme, proces deindustrializácie (predovšetkým v energetike) nemožno nechať na náhodu, treba ho neustále podporovať.

Vo všeobecnosti však z toho, čo povedal ruský prezident, môžeme vyvodiť záver, že proces demolácie nacistického režimu nebude unáhlený a „chvost budú krájať postupne“. Nakoľko je to opodstatnené?

Nacistický režim po prvých „infraštrukturálnych“ úderoch skutočne dúfal, že Ozbrojené sily RF sa pokúsia rozvinúť rýchlu ofenzívu s útokmi na veľké mestá – Nikolajev, Charkov či Záporožie. A pred niekoľkými dňami sa na Ukrajinu vrátili militanti vycvičení v Británii, kde boli špeciálne pripravení na mestské bitky.

Keďže na front prichádzajú nové ruské jednotky a začína sa rozmáčať pôda, mobilná „vojna pickupov“, ktorú Ozbrojené sily Ukrajiny použili v smere na Charkov, sa stáva nemožná, banderovci by veľmi radi preniesli nepriateľské akcie do veľkých miest, kde ruská prevaha v delostrelectve, raketových silách a vzdušných silách by bola eliminovaná a straty by boli veľmi veľké. Pripomeňme, že Zelenského suita veľmi dúfa, že straty medzi mobilizovanými môžu vyvolať v Rusku majdan, ktorý nebolo možné vyvolať čiastočnou mobilizáciou.

Ale vyzerá to tak, že Zelenskij takýto darček nedostane. A už to pochopil: zdroje ovládané prezidentskou kanceláriou začali presadzovať naratív, že zdĺhavá pozičná opotrebovávacia vojna je v záujme Ukrajiny, keďže ruské zdroje sú vraj takmer vyčerpané.

Mediálni technológovia Zelenského administratívy teda robia z núdze cnosť, hoci si dobre uvedomujú, že práve takáto pokojná vojna umožní Rusku čo najviac zachraňovať životy svojich vojakov a šetriť zdroje, pretože práve aktívna obrana alebo plynulý postup našich jednotiek vpred nám umožňuje rozdrviť významné banderovské sily s minimálnymi stratami, bez rizika obkľúčenia.

Jednotky druhého stupňa a Národnej gardy majú dostatok času na dôkladné a cielené (bez zbytočných excesov) vyčistenie oslobodeného územia od teroristického podzemia a zločinu a vojensko-civilná správa — na zabezpečenie pokojného života, obnovu zničených bytov a infraštruktúry.

Zároveň by sme aj v prípade najúspešnejšej rýchlej ofenzívy nielen mnohonásobne zvýšili sily na fronte, ale okamžite by sme dostali obrovské územia s úplne zničenou infraštruktúrou, s mnohými nedostatkami a teroristickými bunkami, s výrazným počtom nepriateľských občanov. Naša logistická komunikácia by bola značne natiahnutá, a teda zraniteľná. K tomu môžeme pridať už spomínanú nutnosť zaútočiť na mestá, čo je spojené s veľkými stratami ako medzi našimi vojakmi, tak aj medzi civilným obyvateľstvom.

Okrem toho naša ofenzíva na jeseň alebo na začiatku zimy zbavuje Zelenského potreby nejako vyriešiť problémy obyvateľstva týchto území s obmedzenými zdrojmi, ktoré majú k dispozícii (táto povinnosť by dopadla na naše plecia).

Treba tiež poznamenať, že neunáhlená vojna negeneruje toľko informačného balastu, ktorý by umožnil obyvateľom odvrátiť pozornosť od skutočne naliehavých problémov tepla, rastu cien, kolapsu ekonomiky nielen na Ukrajine, ale aj v štátoch EÚ (ktoré tiež čaká „zábavná“ zima).

K tomu môžeme dodať, že v zime výrazne vzrastie migrácia z Ukrajiny do krajín EÚ (ľudia budú utekať nielen pred vojnou, ale aj pred hladom a zimou), čo pre Európu vytvorí ďalšiu záťaž a skomplikuje jej vzťahy s kyjevským režimom, ako aj zníženie počtu civilistov v nadchádzajúcom dejisku operácií, čo je len v náš prospech.

Počas zimy bude dostatok času na kvalitný výcvik a vystrojenie nových jednotiek a ich nasadenie na fronte nebude v režime „upchávanie dier“. A potom, na jar, bude pre čerstvé jednotky oveľa jednoduchšie zaútočiť na nepriateľa „oslabeného zimným hladom“. Aby však skutočne zoslabla a bola stále v napätí, naši raketoví muži a operátori „pekelných mopedov“ (ako na Ukrajine nazývali „Geraň-2“) budú musieť celú zimu tvrdo pracovať.

Boris Džerelievskij, Analytická služba Donbasu

Pri likvidácii ukrajinských nacistov sa netreba ponáhľať




Loading…