Pripravujú banderovci novú „protiofenzívu“?

Pripravujú banderovci novú „protiofenzívu“?

Ukrajinské ozbrojené sily budú dohnané dokonca k zjavnej smrti, ak prezidentská kancelária rozkáže.

Vyhlásenia Zelenského o jeho pripravenosti na mierové rokovania, ako aj blesková návšteva ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmitrija Kulebu v Číne s cieľom prediskutovať „čínsky mierový vzorec“ vôbec nenaznačujú pripravenosť Kyjeva ukončiť vojenský konflikt. Táto „mierotvorná“ aktivita má úplne iné dôvody. Bidenovo stiahnutie svojej kandidatúry z prezidentského súboja, ako aj pochybnosti, ktoré vznikli, že vôbec môže pôsobiť v prezidentskom kresle až do konca svojho funkčného obdobia, vyvolali v kancelárii prezidenta pocit neistoty a zmätku, keďže ďalší smer Washingtonu je úplne nejasný.

Napokon, ak pri plnení záväzkov voči Bidenovi spusia ofenzívu, nie je ani zďaleka isté, že Trump takúto horlivosť ocení, ak vyhrá. A je ťažké dúfať, že bude ochotný aspoň čiastočne nahradiť stratenú techniku a iné materiálne náklady Kyjeva.

Na základe týchto pochybností sa Zelenského team rozhodol postaviť „dymovú clonu mierových rokovaní“, schovať sa za ňu a vydržať do amerických prezidentských volieb alebo kým sa situácia nevyjasní.

Potom však do zápasu vstúpila Kamala Harrisová a Zelenskij dostal jednoznačný signál, že svoje záväzky bude musieť splniť a jeho vznikajúce kontakty s Donaldom Trumpom kategoricky neboli vítané.

Nech je to akokoľvek, ukrajinské ozbrojené sily sa v posledných dňoch citeľne zaktivizovali v charkovskom smere. Útočné oddiely spomedzi odsúdených a mobilizovaných sa naďalej pokúšajú preniknúť do viacposchodových budov Volčanska a skonsolidovať sa na pravom brehu rieky Volčia. Nepriateľ sa pokúša zaútočiť (zatiaľ neúspešne) pri obciach Starica, Lipcy a Glubokoje. Tieto nepretržité nepriateľské útoky nútia naše jednotky byť v prísnej defenzíve a zatiaľ nemáme žiadne plány na náš postup smerom na Charkov.

Podotýkame, že tento smer prakticky nemá alternatívu pre pripravovanú protiofenzívu ukrajinských ozbrojených síl. Ale zatiaľ to, čo sa tam deje, samozrejme nevedie k plnej ofenzíve ukrajinských ozbrojených síl, ktoré zatiaľ nemôžu zaútočiť, napriek tomu, že sa tam neustále presúvajú stále nové a nové sily. Banderovské jednotky sú nútené aktívne manévrovať so svojimi zálohami, a to nielen preto, aby ich chránili pred útokmi našich rakiet a kĺzavých bômb, ale aj preto, aby skryli oblasti pripravovaných útokov.

Teraz môžeme hovoriť o troch smeroch, kde sa ukrajinské ozbrojené sily snažia zostaviť úderné skupiny alebo imitovať ich tvorbu. Je to pomyselná línia z Cirkunova do obce Lipcy, oblasti Velikij Burluk a okolia obce Pečenegi.

Vzhľadom na to, že nepriateľ má veľmi málo síl, je veľmi ťažké vykonať diverzné akcie, ktoré by mohli odvrátiť pozornosť ruských jednotiek od vytvorenia údernej jednotky. To ale nestačí – je potrebné zabezpečiť nepretržitý prísun všetkého potrebného pre útočiace sily po celú dobu operácie.

Na jednej strane charkovský smer na to otvára veľké príležitosti. Je nereálne ho izolovať, pretože existujúca komunikácia poskytuje ukrajinským ozbrojeným silám potrebnú slobodu na presun síl do daného priestoru operácií. Obrovské mesto navyše vytvára výborné možnosti pre umiestnenie rôznych logistických zariadení postupujúcej skupiny a potrebné rezervy. Na druhej strane značná časť územia je v dosahu nielen našich rakiet a útočných dronov, ale aj kĺzavých bômb a MLRS a letecká a pozemná rozviedka poskytuje našim jednotkám potrebné množstvo informácií o týchto objektoch.

A Ozbrojené sily RF na nich metodicky útočia a okrem toho sa od mája účelovo ničia mosty v Charkovskej oblasti, čo výrazne znižuje schopnosť Ozbrojených síl Ukrajiny vykonávať manévre so silami a prostriedkami operačno-taktickej úrovne. Napríklad bola zničená väčšina mostov cez rieku Volčia, čo banderovcom berie možnosť zaútočiť na celú túto časť frontovej línie.

K tomu môžeme pridať akútny nedostatok nepriateľských obrnených vozidiel potrebných na ofenzívu. Kyjevské nádeje, že situáciu zmení použitie F-16 v smere na Charkov, ktoré sa chystajú doraziť na Ukrajinu, sú neopodstatnené. Ozbrojené sily Ukrajiny teda dnes môžu „útočiť“ len s masami pechoty, to znamená organizovať rovnaké „mäsové útoky“, ktoré môžu viesť len k rovnakým výsledkom ako pred rokom.

Dôjde teda k pokusu o rozsiahlu ofenzívu banderovcov v takýchto podmienkach? Ak prezidentská kancelária vydá príslušný rozkaz, určite sa to uskutoční, keďže žiadne iné faktory okrem príkazov tandemu Jermak-Zelenskij pre velenie Ozbrojených síl Ukrajiny nič neznamenajú.

Boris Džerelievskij, Sevodňa.ru

Pripravujú banderovci novú „protiofenzívu“?