Prvý významný pochod za život v Albánsku odsudzuje útoky na rodinu zo strany vlády, ktorá podporuje potraty

Prvý významný pochod za život v Albánsku odsudzuje útoky na rodinu zo strany vlády, ktorá podporuje potraty

  • Pro-life hnutie v Albánsku bojuje proti legalizácii potratov a útokom na rodinu.
  • Vláda chce zvýšiť hranicu potratov a legalizovať manželstvá osôb rovnakého pohlavia.
  • Albánske pro-life hnutie čelí apatii verejnosti a politickým tlakom zvonku.
  • Hnutie organizuje pochody, petície a demonštrácie na ochranu života a rodiny v Albánsku.

1. júna sa stovky zástancov života vydali na Skanderbegovo námestie v albánskej Tirane, kde sa konal prvý významný pochod proti potratom. Dr. Majlinda Gjoni Thompsonová, lekárka, ktorá spolupracuje s organizáciou Human Life International, bola jednou z hlavných organizátoriek a pracuje na herkulovskej úlohe, aby sa postavila proti vládnemu plánu na ďalšiu legalizáciu nielen potratov, ale aj iných útokov na rodinu. Je to ťažký boj, ale zvyšovanie povedomia je kľúčové – mnohí obyčajní ľudia sú proti týmto politikám, ale boja sa ozvať. 

Doktor Thompson vysvetlil, že hlavným dôvodom, prečo albánska vláda tak veľmi túži prijať celý rad opatrení proti životu a rodine, je snaha o vstup do Európskej únie. EÚ neustále trestá krajiny s pro-life a pro-rodinným režimom, ako sme to opakovane videli v prípade krajín ako Maďarsko a predtým Poľsko. Uvoľnenie potratových obmedzení a snaha o legalizáciu manželstiev osôb rovnakého pohlavia sa preto považuje za spôsob, ako sa Albánsko prihovoriť najvyšším predstaviteľom EÚ.

O situácii v Albánsku s nami hovorila Dr. Majlinda Thompsonová.

Zdroj: Dr. Majlinda Gjoni Thompson

Aká je situácia v súvislosti s interrupciami v Albánsku? 

Aborcie boli po prvýkrát legalizované 7. decembra 1995, po páde komunizmu. Odvtedy sa interrupcie vykonávajú legálne do 12 týždňov bez udania dôvodu (alebo do narodenia v prípade postihnutia). Medzitým však niet pochýb o tom, že na súkromných klinikách došlo k mnohým potratom po uplynutí tejto zákonnej lehoty.

Vláda nedávno predložila sériu “projektových zákonov,” vrátane jedného, ktorý by zvýšil hranicu potratov z 12 na 14 týždňov. Táto zmena jednoznačne povedie k väčšiemu počtu interrupcií vo všeobecnosti a k väčšiemu počtu interrupcií z dôvodu výberu pohlavia, ktorý je v Albánsku už 30 rokov veľkým problémom, čo vedie k zvyšovaniu rodovej nerovnováhy (v súčasnosti 112 chlapcov/100 dievčat) v populácii. Nedávno sa odhadovalo, že od roku 1995 mohlo byť potratených približne 33 000 dievčat… Nedávno sa v médiách objavil jeden prípad, v ktorom jedna matka potratila osem dievčat, aby mala jedno dieťa mužského pohlavia.

Nový zákon by obmedzil potraty postihnutých detí na 22 týždňov. Navrhovaný zákon by tiež umožnil 16-ročným dievčatám podstúpiť interrupciu bez súhlasu rodičov. Navrhovaný zákon odstraňuje dvojtýždňové poradenské obdobie, ktoré musia ženy v súčasnosti absolvovať. Nový zákon by umožnil vykonať interrupciu okamžite po tom, ako dievča/žena navštívi lekára bez toho, aby bolo potrebné poradenstvo. 

Čítajte: Pro-life Poľsko bojuje proti pro-potratovým politikom sériou miestnych pochodov

Oficiálne štatistiky u nás ukazujú, že na 1000 pôrodov pripadá v súčasnosti len 220 potratov, čo však’nezohľadňuje súkromné potratové kliniky. Iba štátne nemocnice/kliniky oficiálne deklarujú vykonané potraty, ktoré sa zverejňujú. Máme index pôrodnosti 1,4 dieťaťa na jednu matku a táto navrhovaná zmena zákona vystaví existenciu albánskej spoločnosti ako celku vážnemu tlaku. Počet obyvateľov sa za jedno desaťročie znížil z 3 miliónov na menej ako 1,7 milióna. Okrem potratov má svoj negatívny vplyv na populáciu aj emigrácia.

Vláda v rámci tohto návrhu zákona plánuje zaviesť aj náhradné materstvo. Tento zákon útočí na dôstojnosť matky a dieťaťa, ničí vznešený pojem matky a mení význam rodiny, kazí ľudskú prirodzenosť a približuje nás k nebezpečným pojmom ako “rodič 1/rodič 2.” Do Albánska budú môcť prísť ľudia bez albánskej štátnej príslušnosti (slobodné osoby, homosexuáli atď.) objednať/požiadať o deti, ak bude tento zákon schválený. 

Zmena týchto zákonov (ktoré nie sú povolené vo väčšine krajín sveta) premení Albánsko na centrum obchodovania s ľuďmi v službách mafie v Albánsku i mimo neho. Aby som bol úprimný, služby náhradného materstva sa tu už, žiaľ, poskytujú, ale toto ich legalizuje. 

Tento projekt zákona umožní sterilizáciu 18-ročných dievčat a 23-ročných chlapcov. 

Zdroj: Dr. Majlinda Gjoni Thompsonová

Kedy sa začalo albánske hnutie za život?“ 

Dňa 28. júna 2010. Vo všeobecnosti sa riadime metódou a praxou organizácie The Helpers of God’s Precious Infants, ktorú založil Mons. Phillip Reilly a Human Life International. Tento piatok tu Hnutie za život oslavuje 14 rokov a my sme pozvali apoštolského nuncia v Albánsku, Jeho Excelenciu Luigiho Bonazziho, aby obetoval hodinovú ďakovnú adoráciu pred Najsvätejšou sviatosťou a slávil svätú omšu.

S akými prekážkami sa albánske pro-life hnutie stretáva?“ 

Jednou z prekážok je všeobecná apatia verejnosti a nenachádzanie väčšieho záujmu alebo zapojenia sa do hnutia. Je ťažké zapojiť ďalších ľudí. Vládne’návrhy sú v súčasnosti vyslovene proti životu/proti rodine a keďže sa Albánsko približuje k integrácii do Európskej únie, obrovské finančné prostriedky a podpora z vonkajších organizácií takéto zákony podporujú. V tejto kritickej chvíli pre albánske obyvateľstvo vláda o to viac útočí na život a rodinu. Katolícka cirkev tu síce je silná a rešpektovaná, ale v otázkach pro-life zväčša mlčí a nie je aktívne prítomná. 

Zdroj: Dr. Majlinda Gjoni Thompsonová

Prečo hnutie za život tak rýchlo rastie?“ 

Navrhované zmeny zákonov upozornili ľudí na ohrozenie života a rodiny. V júni 2021 vznikla Albánska koalícia za život a rodinu na čele s protestantským pastorom Akilom Panom a jeho manželkou Lindou. Jadro skupiny tvoria protestanti, katolíci, moslimovia a príslušníci iných náboženstiev a nedávno sme zorganizovali sériu pochodov a demonštrácií za život/rodinu v rôznych albánskych mestách (zatiaľ Tirana, Durres a Kamza). Koalícia tiež vytvorila petíciu na zber podpisov proti týmto zmenám zákona. Niektoré online petície boli spustené, ale v dvoch rôznych prípadoch boli zrušené/zastavené používanými online poskytovateľmi. Teraz používame len papierové petície. 

Aké sú kľúčové oblasti, na ktoré sa zameriava albánske pro-life hnutie? 

V súčasnosti sa zameriavame na tieto pro-life/pro-family pochody v rôznych mestách. K tomu patrí aj séria rozhovorov pre médiá a medializácia pochodov, vysvetľovanie našich obáv a zvyšovanie povedomia o tom, akému nebezpečenstvu čelíme. Pokračujeme v mesačných pro-life vigíliách a procesiách (začínajúcich svätou omšou a adoráciou) v katolíckom kostole v Tirane. 

Vôbec prvý pro-life pochod v Albánsku sa konal 1. júna,2024, čo je náš národný deň detí. Cieľom bolo dať našej vláde a politikom jasný odkaz o nesúhlase s navrhovanými zmenami, ktoré by sa nemali dotknúť našich rodín, detí, kultúry a spoločnosti. Posolstvom bolo, že rodina je posvätná, že nenarodené deti potrebujú ochranu, deti potrebujú ochranu a starší ľudia v našom národe potrebujú ochranu. 

Zdroj: Majlinda Gjoni Thompsonová

Čo by malo medzinárodné pro-life hnutie vedieť o tom, čo sa deje v Albánsku? 

Albanská rodina je vystavená útokom na mnohých rôznych frontoch. Ako som už spomenul, pôrodnosť je v súčasnosti len 1,4 dieťaťa na ženu. Máme vládny projekt zákonov, ktoré zvýšia hranicu potratov, zavedú náhradné materstvo, sterilizáciu mladých, potraty pre tínedžerov bez súhlasu rodičov atď.

V tomto poslednom období sa navrhujú aj ďalšie zmeny zákonov, medzi ktoré patria “zmeny v oblasti rodovej identity” (to by umožnilo niekomu zmeniť svoju identitu na civilnom úrade jednoduchou žiadosťou; ak by si to osoba chcela rozmyslieť, proces zrušenia rozhodnutia by trval mnoho rokov na súde) a homosexuálne “manželstvá” (ktoré tu v súčasnosti nie sú povolené). 

Ďalším aspektom, o ktorom sa oplatí vedieť, je skutočnosť, že súčasná vláda tu chce do roku 2028 schváliť “manželstvá” osôb rovnakého pohlavia, čo by pomohlo hladkému vstupu Albánska”do Európskej únie. Pro-life/pro-family Albánci nechcú’zničiť naše zdravé rodiny, rodiny našich detí a našu kultúru, aby mohli vstúpiť do E.U. 

Veľká apatia zo strany verejnosti. Bolo to vidieť na niektorých pochodoch. Mnohí ľudia sú v súkromí proti takýmto zmenám zákona, ale obávajú sa verejne vyjadriť názory, ktoré by boli v rozpore s názormi vlády&nbsp. Niektorí vyjadrili strach zo straty zamestnania…, ak by mali prácu pre štát. 

George Soros spolu so svojím synom Alexandrom majú veľký vplyv na tunajšiu vládu a snažia sa útočiť na naše rodiny, naše deti, našu kultúru a spoločnosť, a my hľadáme podporu proti ich zlým plánom a obrovskému vplyvu.