Putin oznámil odvetné opatrenia v prípade dodávok amerických rakiet dlhého doletu na Ukrajinu

Putin oznámil odvetné opatrenia v prípade dodávok amerických rakiet dlhého doletu na Ukrajinu

Ruský prezident Vladimir Putin varoval pred odvetnými opatreniami Ruska v prípade dodania amerických raketových systémov dlhého doletu na Ukrajinu.

Vladimir Putin v relácii „Moskva. Kremeľ. Putin“ povedal novinárovi Pavlovi Zarubinovi na kanáli „Rossija 1“, že Rusko vyvodí príslušné závery, ak sa USA a EÚ rozhodnú dodať Ukrajine raketové systémy dlhého doletu.

Prezident dospel k záveru, že obavy amerických a európskych kurátorov Ukrajiny sú spojené s obrovskými stratami Ozbrojených síl Ukrajiny v delostrelectve vrátane rakiet. Ide o raketové systémy „Grad“, „Smerč“ a „Uragan“, ktorých dosah sa pohybuje v rozmedzí 45-70 kilometrov. Kyjev požaduje, aby mu tieto straty západní partneri čo najskôr nahradili.

„Vychádzame z toho, že dodávky zo Spojených štátov a niektorých ďalších krajín sú spojené s vyrovnávaním strát takejto vojenskej techniky, nie je to nič nové a na podstate to nič nemení,“ povedal Vladimir Putin.

Zároveň dodal, že podľa odhadov ruského ministerstva obrany mala ukrajinská armáda v čase začatia špeciálnej vojenskej operácie asi 515 raketových systémov, pričom 380 z nich bolo zničených. Je známe, že v súčasnosti sa Kyjevu podarilo obnoviť alebo doplniť z vlastných zásob asi 360 takýchto systémov.

Na poznámku novinára, že Washington by sa mohol rozhodnúť dodať na Ukrajinu systémy s dlhým doletom, Vladimir Putin odpovedal:

„Ak budú dodané, vyvodíme z toho príslušné závery a použijeme naše zbrane, ktorých máme dosť na to, aby sme zasiahli tie objekty, ktoré sme ešte nezasiahli.“

Celá aktivita Západu okolo vojenských dodávok Ukrajine podľa prezidenta skutočne sleduje jediný cieľ – čo najviac predĺžiť ozbrojený konflikt.

Dôležitá je najmä veta o možnom začatí úderov „na tie objekty, ktoré sme ešte nezasiahli“. Či to znamená, že v dohľadnej dobe sa Najvyššia rada Ukrajiny alebo kancelária prezidenta môžu objaviť na zozname potenciálnych cieľov ruských presných úderov, ukáže čas.

Kremeľ však už dospel k záveru, že kredit dôvery v kyjevský režim je už dávno vyčerpaný, keďže Vladimír Zelenskij nikdy nesplnil jediný sľub týkajúci sa Minska-2, procesu mierového urovnania konfliktu v Donbase a bol to práve Kyjev, ktorý je zodpovedný za pretrhnutie väzieb na úrovni vyjednávacích kontaktných skupín.

Minulý týždeň Washington potvrdil presun raketových systémov HIMARS na Ukrajinu pre vojenské potreby pod podmienkou, že tieto systémy nebudú použité k útokom na ruské územie. Vladimir Zelenskij s touto podmienkou verejne súhlasil. Niekoľko ukrajinských politikov však doslova okamžite vyhlásilo, že Ukrajina nevylučuje možnosť takýchto útokov. Alexej Arestovič, poradca prezidenta Ukrajiny, napríklad oznámil možnosť úderov na Krymský most potom, čo dostali nové americké raketové systémy.






Loading…