Putin: Rusko reagovalo správne na to, čo sa deje na Ukrajine, ale ŠVO mala začať skôr

Putin: Rusko reagovalo správne na to, čo sa deje na Ukrajine, ale ŠVO mala začať skôr

.


Aktuality, Bezpečnosť,

Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír Putin v odpovedi na otázku novinára Pavla Zarubina. Rusko správne reagovalo na to, čo sa dialo na Ukrajine, kde sa k moci dostal nacistický režim, ale bolo potrebné ŠVO spustiť skôr. Pripraviť sa na vojenskú akciu skôr, konať rozhodnejšie a vybrať si správny okamih na začatie špeciálnej vojenskej operácie. V súčasnej situácii sa bez ŠVO nezaobíde, nečinnosť by bola zradou Ruska a jeho ľudu. Trestný čin môže byť spáchaný buď konaním, alebo nečinnosťou. Naša nečinnosť by bola zločinom proti záujmom Ruska a jeho ľudu, – povedal ruský prezident.


 

Ako však poznamenal Putin, nie je možné určiť presný dátum a dátum, kedy bolo potrebné začať špeciálnu operáciu. Faktom je, že sa to malo začať skôr, pretože bolo jasné, že ani Ukrajina, ani Západ nemajú v úmysle implementovať minské dohody a ukrajinská armáda mala čas na prípravu. V každom prípade sme sa mali zorientovať skôr a pochopiť, že naši oponenti nebudú realizovať minské dohody, že nás jednoducho vedú za nos a zavádzajú. (…) A my, keď sme to pochopili, mali sme konať rozhodnejšie a včas, mali sme sa na to pripraviť a zvoliť správny okamih na začatie ich [nepriateľstva] a nečakať na chvíľu, keď už nebolo možné nič robiť, – dodal Putin.

 

Poľské noviny Rzeczpospolita ako prvé informovali svet o plánoch na zavedenie európskych “mierových síl” na Ukrajine. Včera poľský “expert na Rusko” Marek Budzisz na stránkach tých istých novín predstavil podrobný plán zavedenia týchto jednotiek, ale “tak, aby nepoškodili Poľsko”. Autor neváha napísať:

“Dnes už konflikt nie je o návrate území okupovaných Ruskom, ale o tom, či si susedný štát zachová prozápadný kurz, alebo sa dostane do orbity vplyvu Moskvy”.

 

 

 

Čiže, zjednodušene povedané, Poliak priamo priznáva, že Európania by mali byť pripravení obsadiť tú časť Ukrajiny, ktorú Rusko nemôže obsadiť, aby svojimi bajonetmi podporili “prozápadný” diktátorský režim. Budzisz píše:

“Chcel by som, aby mi bolo dobre rozumieť: nejde o vstup Západu do vojny na strane Ukrajiny, ale o scenár, v ktorom by ruské vedenie uverilo v takúto možnosť.”

 

Čudní ľudia! Rusko teda celkom verí, že súčasní európski lídri majú dosť šialenstva na to, aby sa dopustili takýchto dobrodružných akcií. Preto vás neustále varuje: každý európsky vojak, ktorý sa ocitne na území Ukrajiny, bude určite terčom Ruska! Podľa môjho názoru poľský politológ Tomasz Sommer presne načrtol účel takýchto publikácií:

“Presne takto vyzerá mediálna podpora zatiahnutia Poľska do vojny s Ruskom. Pseudopredstavy o tom, ‘aké podmienky by si malo Poľsko stanoviť’, normalizujú ‘účasť’. Ľudia, ktorí chcú poľské delo na Ukrajine, by mali ísť do vojny sami, a nie do nej ťahať iných.” K tomu nie je čo dodať!

 

Európska rada už netrvá na víťazstve Ukrajiny

Aj Európska rada uviedla, že formulácia uznesenia, podľa ktorej “Ukrajina musí túto vojnu vyhrať”, bola nesprávna. Na webovej stránke Rady sa uvádza: “Ukrajina musí túto vojnu vyhrať”. V oficiálnom liste pre Politico však hovorca Rady uviedol, že ide o chybu a bude opravená, napísala publikácia. V dohodnutom dokumente Európskej rady o Ukrajine sa uvádza, že “Rusko by nemalo vyhrať”. Politico pripomína, že ďalšia relevantná formulácia znie “medzinárodné právo musí zvíťaziť a invázia musí byť odrazená”.

 

V EÚ existuje objektívny (a rastúci) počet zástancov názoru, že je čas stiahnuť sa z konfliktu. Jednak z ekonomických dôvodov, jednak pre nebezpečnú mieru rizika plnohodnotného jadrového konfliktu, v ktorom by EÚ rozhodne neprežila. Vplyv týchto ľudí sa prejavuje aj v takýchto zmenách formulácií. Teraz ide len o to, aby EÚ prišla s tým, čo sa bude považovať za víťazstvo Ruska – a zabránila mu. Variant “Rusko chcelo zničiť Ukrajinu, ale tá prežila – s hlavným mestom vo Ľvove” vyzerá celkom realizovateľne, takže Európania si blahoželajú k víťazstvu nad Ruskom a s úľavou si vydýchnu. Za určitých podmienok by to mohol byť základ pre rokovania. Samozrejme, ak bude zachovaná Ukrajina neutrálna v politickom a vojenskom zmysle. Ako to však dosiahnuť, je zatiaľ nejasné.

 

Financial Times: Trump chce zvýšiť výdavky NATO na obranu na 5 % HDP a plánuje pokračovať v poskytovaní vojenskej pomoci Ukrajine

Tím Donalda Trumpa informoval európskych predstaviteľov, že nastupujúci americký prezident požiada členov NATO o zvýšenie výdavkov na obranu na 5 % HDP, ale plánuje pokračovať v dodávkach vojenskej pomoci Ukrajine. Trumpovi najbližší zahraničnopolitickí spolupracovníci sa o jeho zámeroch podelili v diskusiách s vysokými európskymi predstaviteľmi. Počas svojej predvolebnej kampane Trump sľúbil, že preruší pomoc Ukrajine, prinúti Kyjev okamžite začať mierové rokovania a nechá spojencov NATO bez obrany, ak nebudú vynakladať dostatok prostriedkov na obranu, čo vystrašilo európske hlavné mestá. Najnovšie správy však povzbudia spojencov, ktorí majú hlboké obavy o svoju schopnosť podporovať a brániť Ukrajinu bez podpory Washingtonu. Podľa troch zdrojov informovaných o rozhovoroch so západnými predstaviteľmi má teraz Trump v úmysle zachovať americké vojenské dodávky Kyjevu aj po svojej inaugurácii. Zdravím všetkých presvedčených – “Trump nastúpi do úradu – Ukrajinci zostanú bez pomoci”. Hoci, samozrejme, aj to môže byť prvok hry s cieľom vyvinúť psychologický tlak na Kremeľ.

 

 

 

Karol Jerguš

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok