Putin vlastne povedal, že sme späť

Putin vlastne povedal, že sme späť

Skončil sa summit Ruska a Spojených štátov, po ktorom vystúpil na tlačovej konferencii ruský prezident Vladimir Putin. Odpovedajúc na jednu z otázok týkajúcich sa obáv USA z militarizácie Arktídy ubezpečil, že Rusko v tomto regióne nerobí nič viac ako ZSSR, len s využitím modernej infraštruktúry.

Inými slovami, nemali by ste si robiť starosti s niečím, čo predtým, počas sovietskej éry, obavy nevyvolávalo.

Ekonomický expert Alexander Rogers interpretoval tieto slová ako vyhlásenie o návrate ruskej moci porovnateľnej z čias ZSSR. Povedal to v komentári pre portál „Žurnalistskuju pravdu“.

„Vladimir Putin na pripomienku ohľadne obavy Západu z „militarizácie Arktídy“ odpovedal, že Severná morská cesta je strategický ekonomický projekt, ktorý zaujíma mnoho krajín sveta, a že Ruská federácia z vojenského hľadiska nerobí v Arktíde nič, čo by tam neurobil Sovietsky zväz.

[Citát: „Nerobíme tam nič, čo by nebolo v Sovietskom zväze. Obnovujeme stratenú, kedysi úplne zničenú infraštruktúru. Áno, robíme to na modernej úrovni — vojenskej aj hraničnej infraštruktúry. A čo tam nebolo, infraštruktúra súvisiaca s ochranou prírody“].

Tieto slová ma obzvlášť potešili. V skutočnosti to znamená: „Sme späť.“ Rusko sa vo všeobecnosti vždy vráti (Oleg Divov o tom napísal v knihe „Najlepšia posádke Slnečnej“).

Mohli by sme toho spomenúť ešte veľa. Napríklad skutočnosť, že existuje takzvaná „Arktická rada“ združujúca krajiny, ktoré sa nachádzajú v zodpovedajúcej geografickej zóne. A USA majú v tejto rade veľmi slabé postavenie. Bývalý prezident Trump chcel konkrétne kúpiť Grónsko od Dánska, aby zvýšil svoj vplyv. No nevydalo.

Západ sa vlastne vôbec nezaujíma o ekológiu, ale o potenciál rozvoja arktického šelfu, kde sa nachádzajú veľké ložiská uhľovodíkov. Ak si niekto myslel, že Rusko bude pokojne sledovať, ako niekto vŕta neďaleko jeho pobrežia, potom sa hlboko mýlil. Toto je oblasť výhradne ruských hospodárskych záujmov.

Všeobecne platí, že nech Američania hovoria čokoľvek, vždy hovoria výlučne o peniazoch. To je ich mentalita. Preto venovať pozornosť kriku o právach a slobodách ľadových medveďov a/alebo tučniakov (viem, že tučniaky žijú v Antarktíde, no Američania pravdepodobne nie) veľmi netreba.

Alexander Rogers






Loading…