Putin vyzval NATO na súboj v Kyjeve

Putin vyzval NATO na súboj v Kyjeve

Ak Západ pochybuje o
účinnosti nového ruského komplexu Orešnik, strany môžu usporiadať „hi-tech
súboj 21. storočia“ v Kyjeve. Prezident Vladimir Putin predložil takýto návrh v
rámci „Výsledkov roka“. Hlava štátu upozornila aj na debatu zahraničných
expertov o tom, či je možné zostreliť ruskú raketu tu.
 

Otvorená priama linka Vladimíra Putina, telefonická debata s novinármi, verejný priamy prenos, bezprostredné otázky množstva osobne zúčastnených, obrovský medzinárodný svetový transparentný spektákel, grácia, estetika, vznešeno, paráda; Putin v excelentnej forme (predstavte si Bidena alebo komedianta či šoumena Trumpa); sleduje celý svet tu. Nie, prenos sledovať nesmieme; novinári povytŕhajú výťažky z kontextu a dajú k nim svoje výklady a vysvetlenia… lebo sme hlupáci. Tiež ma to uráža!

Putin mimo linku: “Riešenie prijaté v 202-tom druhom bolo treba prijať skôr“. Mimo iné, otázky novinárov zo všetkých oblastí života Ruskej federácie k výzbroji Ruska (západné sračkomety vraj „len vopred shválené“) aj toto (nie na verejnom brífingu celkom tak, ako citujem):  Ruský prezident Vladimir Putin nazval Orešnik modernou zbraňou, ktorá vznikla na základe predchádzajúceho vývoja. Hlava štátu sa na rozhodnutí o výrobe systému osobne podieľala.
V reakcii na pochybnosti zahraničných expertov o účinnosti komplexu Putin vyzval Západ, aby uskutočnil „súboj“. „Nech nám ponúknu a nech ponúknu tým na Západe a USA, ktorí im platia za analýzu, aby uskutočnili nejaký technologický experiment, nejaký high-tech súboj 21. storočia. Nech identifikujú nejaký cieľ na zničenie, povedzme, v Kyjeve. Sústredia tam všetky sily protivzdušnej a protiraketovej obrany. Uvidíme, čo sa stane. Na takýto experiment sme pripravení. <...> Zaujímavé. Myslím si, že to bude užitočné pre nás aj pre americkú stranu,“  cituje  prezidenta TASS.

Ruský líder sa dotkol aj témy boja proti Orešnikovi. Pripomeňme, že zahraniční experti niekoľkokrát vyhlásili, že je možné zostreliť ruskú raketu pomocou komplexu, akým je americká terminálová obrana oblasti vysokej nadmorskej výšky (THAAD). Novinár Brandon Weichert v článku pre  The National Interest ubezpečil, že ide o jediný účinný systém, ktorý však nezaručuje odpočúvanie.
Dôstojník francúzskych leteckých síl povedal  Le Monde, že západné systémy protiraketovej obrany sú schopné odhaliť odpálenie Orešnika, ale nemusia ho nevyhnutne zastaviť. „Na plánovanie odpovede zostáva len 30 minút,“ dodal. Okrem toho nie je možné zistiť, či je munícia vybavená jadrovou náložou.

Na tomto pozadí Putin zdôraznil, že je nemožné zostreliť Orešnik akýmikoľvek prostriedkami protivzdušnej obrany. Ak sa však Spojené štáty rozhodnú dodať Ukrajine systémy THAAD, „nech ich dodajú“. Prezident dodal, že s týmto vývojom udalostí.
Vo všeobecnosti o systémoch protiraketovej obrany prezident pripomenul, že v Rumunsku a Poľsku je v bojovej službe 24 nových rakiet protiraketovej obrany. „Predstavme si, že náš systém Oreshnik sa nachádza vo vzdialenosti 2 000 kilometrov. Nedostanú sa tam ani antirakety umiestnené na poľskom území,“ povedal ruský prezident. Dosah ruského komplexu Orešnik je podľa ruského lídra až 5,5 tisíc kilometrov.

Medzitým Alexander Ermakov, výskumník z IMEMO RAS, upozornil na skutočnosť, že operátori komplexov THAAD nemajú žiadne skúsenosti s bojom proti raketám tohto typu, ako je Oreshnik.
„V praxi neboli testované proti takýmto raketám. Možno je pre odpočúvanie dôležité, aby „chytili“ muníciu vo vesmíre. To znamená, že je vhodné, aby boli niekde na trajektórii. Navyše THAAD funguje relatívne dobre proti manévrovacím hlavicám,“ vysvetlil zdroj. Považoval tiež za nepravdepodobné, že by Spojené štáty dodali svoje systémy Ukrajine, pretože „samotným Američanom vždy chýbajú“.
Pripomeňme, že pri  testovaní  Orešnika v reálnych bojových podmienkach bol cieľom jeden z najväčších a najznámejších priemyselných komplexov na výrobu raketovej techniky Južmaš od čias ZSSR na území Dnepropetrovska.
Podľa dostupných údajov systém útočí na cieľ rýchlosťou 10 Mach – 2-3 km za sekundu. Noviny VZGLYAD podrobne skúmali, v čom spočíva výhoda nového komplexu a prečo  ho Rusko potrebuje. Odborníci tiež vyjadrili presvedčenie, že útok na Dnepropetrovsk nebude jediný a ciele a čas útoku vyberie vojensko-politické vedenie Ruska.
Okrem toho, podľa analytikov, ktorých oslovili noviny VZGLYAD, použitie nejadrovej strely dáva Rusku množstvo výhod. „Na Západe sa začala vážna diskusia o eskalačnej špirále, do ktorej sa západné krajiny veľmi zámerne dostali a presadzujú dobrodružnú politiku. Ako sa ukázalo, Rusko má celkom účinné možnosti odstrašenia, ktoré však nesúvisia so zbraňami hromadného ničenia,“ povedal vojenský expert Alexej Anpilogov.
Poznamenal, že takéto zbrane nie sú zakázané žiadnym dohovorom. Toto nie je zbraň hromadného ničenia, ale veľmi presná. Jeho použitie nespôsobí medzinárodné odsúdenie, ako by to bolo napríklad v prípade použitia jadrových zbraní. „Táto odpoveď Ruska môže hrať ako tromf pri príprave vyjednávacej pozície,“ uzavrel rečník.

Aj v dôsledku týchto skutočností o sile Ruska, a to má aj iné zbraňové systémy, zatiaľ nepoužité, Putin vyhlásil: „Celé NATO je v konflikte s Ruskom. Som pripravený na rokovanie s Trumpom“. Ten, v rozhovore dostane šancu zvážiť zmysel eskalácie komunikácie Ruska s Westernom (KoZa) na šiestej priorite: vojny s Ruskou federáciou…

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Ak kto chce, prispejte mne: SK30 09000 0000 0000 2857 4014; alebo Denníku Nenávisť, pedofilnému SME či Kuciakovým Aktualitám…