„Putinská inflácia“ v USA je dôsledkom „reaganomiky“

„Putinská inflácia“ v USA je dôsledkom „reaganomiky“

V USA zúri „Putinská inflácia“. Cena pohonných hmôt, elektriny a potravín nezadržateľne rastie. Joe Biden sa snaží Američanov upokojiť a v každom prejave vyhlasuje, že za to všetko môže osobne Vladimir Vladimirovič Putin.

Vladimirovi Vladimirovičovi nestačilo vymenovať amerických prezidentov, a tak sa rozhodol prevziať americkú ekonomiku. A robí to tým najničivejším spôsobom. Internet je plný videí z amerických čerpacích staníc, kde sú občania pobúrení prehnane drahým palivom, no… nedávajú to za vinu Putinovi, ale Joeovi Robinetteovi Bidenovi. Asi vôbec nerozumejú politike.

Alebo je táto politika taká elementárna, že jej netreba zvlášť rozumieť, pretože všetky príčiny inflácie a žalostnej situácie v americkej ekonomike sú na povrchu. A samozrejme, že za to môže Biden. No pravdou je, že je to druhoradé. Problémy americkej ekonomiky sú systémové a v prvom rade sú dedičstvom politiky prezidenta Ronalda Reagana a jeho „reaganomiky“.

Niekedy vo vzdialených osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia spustil americký prezident Ronald Reagan novú hospodársku politiku. Jej podstatou bolo, že keďže Spojené štáty majú tlačiareň a celý svet používa dolár, je možné žiť na dlh. To je len nekonečné požičiavanie peňazí od iných krajín. Americkí občania môžu tiež žiť na dlh, ale na trochu nižšej úrovni – hypotéky, pôžičky na autá, osobné pôžičky – to všetko sa za Ronalda Reagana stalo veľmi dostupným. Spojené štáty, ktoré v druhej polovici sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia mali veľké problémy s ekonomikou, zrazu začali prosperovať a tento blahobyt bol takmer všeobecný.

No klasický americký priemyselný kapitalizmus začal umierať práve v tomto období. Sťahovanie podnikov zo Spojených štátov do chudobných krajín sa prudko zintenzívnilo. Najmä do Číny, kde práca nestojí nič. Áno, ľudia v USA prichádzali o prácu, ale sektor služieb a informačné technológie zažívali boom.

„Reaganomike“ veľmi pomohol rozpad sovietskeho bloku a ZSSR. Neobmedzený prístup na nové trhy a lacné suroviny – nie je to skvelé? Spojené štáty americké sa stali pánmi celého sveta, no… na dlh.

Zdalo by sa, že s takýmto úspešným scenárom môžete začať budovať sebestačnú ekonomiku a vyvliecť sa z „dlhovej slučky“. Problém bol však v tom, že z tohto omamného stereotypu sa už stala závislosť. Metódy liečby boli celkom bezbolestné a mierne, ale Spojené štáty sa ani na to neodvážili.

A načo aj, ak držíte celý svet pod krkom a všetci vám radi dajú peniaze? V skutočnosti sa USA stali obrovským parazitom, ktorý vysáva zdroje z celého sveta. A ak sa niekto nechcel o zdroje deliť, Spojené štáty mali vážny argument — najmocnejšiu armádu na svete, desiatky torpédoborcov, krížnikov a lietadlových lodí, ktoré mohli doraziť na ktorékoľvek pobrežie sveta a premeniť každú neposlušnú krajinu na prach.

A Spojené štáty jednoducho zmenili svojich hlavných spojencov – Európu a Japonsko – na úplne závislé kolónie. Vychovali elity, pozbierali špinu na vodcov, postavili tam vojenské základne – a hotovo.

No práve tento sviatok blahobytu mal jeden veľký problém. Už sa nedokázal zastaviť vo svojom konzume a zdrojov bolo čoraz menej. Rovnako ako tých, ktorí boli pripravení podeliť sa o ne so Spojenými štátmi. Áno, USA mali ešte tlačiareň a každý na svete používal dolár, no zároveň si čoraz viac krajín začalo uvedomovať, že ich jednoducho okrádajú.

Okrem toho sa Spojené štáty americké zaplietli do niekoľkých vojenských dobrodružstiev, ktoré neboli víťazné ani zďaleka a ako sa skončila dlhodobá okupácia – to sme nedávno všetci videli na vlastné oči.

Na vyriešenie všetkých týchto problémov mali Spojené štáty jediný recept – zalievať všetko peniazmi. Tlačiareň išla na plné obrátky. Finančný kapitalizmus prekvital, na burzách sa nafukovali obrovské bubliny a Federálny rezervný systém sa rád podieľal na nafukovaní týchto biliónových bublín. Bol tu však jeden problém – tieto peniaze už neboli ničím reálnym kryté. Ani zdroje tých krajín, ku ktorým bol tento obrovský parazit pevne pripútaný, nestačili.

Problémy začali dávno pred Bidenom a ešte pred Barackom Obamom. Situáciu sa nejakým spôsobom snažil napraviť Donald Trump, ktorý chcel, aby začala fungovať reálna ekonomika, no zrazu bol „rasista“, „homofób“ a „Putinov agent“.

A potom zasiahol COVID-19. A vtedy bolo treba rozbehnúť tlačiarenský stroj na plnú kapacitu. Dobrá polovica ekonomiky bola paralyzovaná, ale USA boli stále zaplavované peniazmi. Veľkosť peňažnej zásoby, ktorá bola už dovtedy prehnane nafúknutá, sa stala kritickou.

Inflácia v Spojených štátoch začala dávno pred začiatkom ruskej špeciálnej operácie na území Ukrajiny. Áno, špeciálna operácia to trochu urýchlila spustením hystérie na energetických trhoch, ale problém je systémový a za súčasných podmienok prakticky neriešiteľný. Vyžaduje si to reštrukturalizáciu celého finančného systému a ekonomiky USA, a to bude veľmi bolestivé a dlhé. A aj predchádzajúci život na „vysokej nohe“ sa stane minulosťou.

Táto jednoduchá pravda v USA už mnohým dochádza, ale demokrati, ktorí sú pri moci, naďalej neustále zabíjajú americkú ekonomiku.

A myslím si, že by sme im mali zaželať veľa úspechov.

Hlas Mordora

„Putinská inflácia“ v USA je dôsledkom „reaganomiky“




Loading…