Quebecká pro-life skupina napadla zákon o ochrannej zóne potratovej kliniky na provinčnom súde

Quebecká pro-life skupina napadla zákon o ochrannej zóne potratovej kliniky na provinčnom súde

Kanadská pro-life skupina v uplynulých dňoch vypovedala pred sudcom v rámci ústavnej žaloby proti provinčnému zákonu, ktorý zakazuje protesty pred potratovými klinikami, a tvrdila, že zákaz je porušením ich práva na slobodu prejavu a pokojné zhromažďovanie.

Kampaň Quebec-Vie, alebo v angličtine Quebec Life Coalition, ukončila vo štvrtok svoje argumenty pred sudkyňou najvyššieho súdu v Quebecu Lysane Cree. Podľa Koalície Quebec Life a ďalších žalobcov je quebecký zákon z roku 2016 zakazujúci protesty v rozpore s Kanadskou’chartou práv a slobôd.

Sťažovatelia argumentovali, že provinčný zákon nie je demokratický a potláča diskusiu vo verejnom priestore, v dôsledku čoho by mal byť zrušený, pretože je “nefunkčný a protiústavný.”

Georges Buscemi, prezident Quebec Life Coalition, uviedol v tlačová správa (preložená do angličtiny), že cieľom je “odstrániť 50-metrovú nárazníkovú zónu okolo potratových centier v Quebecu, oblasti, ktoré nám bránia poskytovať podporu tehotným ženám v núdzi mimo týchto centier.”

Buscemi uviedol, že na súde hovoril “takmer dve hodiny” spolu s kolegami Brianom Jenkinsom a Dr. Roseline Lebel-Caronovou, “dlhoročnými dobrodincami nášho hnutia”, ktorí tiež svedčili.

Právnici quebeckej vlády tvrdili, že zákaz pro-life protestov pred potratovými klinikami bol zavedený na ochranu žien pred “obťažovaním.

Štvrtok bol posledným dňom na súde a rozhodnutie pravdepodobne padne až v novom roku.

Kampaň Life Coalition (CLC) pochválila Quebec Life Coalition za to, že sa obrátila na súd so žalobou na vládu svojej provincie.

“Bravo pro-life skupine Campagne Québec-Vie @CQV_QLC za to, že zažalovala quebeckú vládu za zákaz pro-life prejavov v okolí potratových tovární,” napísal vo štvrtok na X riaditeľ CLC pre komunikáciu Pete Baklinski písal.

Kuebecký zákon z roku 2016 zakazujúci pro-life svedectvá pred potratovými továrňami je jedným z mnohých, ktoré boli v Kanade prijaté na provinčnej úrovni. Aj iné provincie, ako napríklad OntarioManitoba a Alberta, majú zavedené zákony, ktoré zakazujú protesty pred miestami, kde sa vykonávajú interrupcie.