„Reakcia na novú vojenskú alianciu“

„Reakcia na novú vojenskú alianciu“

Európska komisia deklaruje potrebu vytvorenia európskej armády. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zdôraznila, že vlastné obranné spojenectvo je obzvlášť dôležité po odchode USA z Afganistanu. Predpokladá sa, že misie budú bez účasti USA.

„Európska únia je plnohodnotným zdrojom bezpečnosti. Máme pred sebou misie, v ktorých nebudú Spojené štáty a NATO, ale iba európske ozbrojené sily. Doteraz nás nebrzdil nedostatok príležitostí, ale nedostatok politickej vôle. Teraz je však čas prejsť na novú úroveň,“ povedala predsedníčka Európskej komisie.

Zdôraznila, že potreba vytvorenia európskej armády sa stala obzvlášť naliehavou po úteku USA z Afganistanu. Vtedy boli jednotky krajín EÚ tiež nútené odísť a Európa môže teraz čeliť novej migračnej kríze.

Podľa portálu „5-tv.ru“ „slová von der Leyenovej boli reakciou na neočakávaný nástup novej vojenskej aliancie medzi Spojenými štátmi, Veľkou Britániou a Austráliou“, ktorý bol ohlásený deň predtým. Generálny tajomník NATO už skôr varoval Európanov, že vznik európskych ozbrojených síl môže negatívne ovplyvniť bezpečnosť na kontinente.


Loading…