Republikáni kritizujú Harrisovej viceprezidenta za to, že utiekol zo služby v Iraku

Republikáni kritizujú Harrisovej viceprezidenta za to, že utiekol zo služby v Iraku

.


Aktuality, Bezpečnosť,

Hej Tim Walz tak vyzerá “nosenie zbrane vo vojne” v Iraku” , “Veteráni, zverejnite svoju fotografiu, na ktorej nie ste ako Tim Walz!” ,


“Toto som ja a nie Tim Walz” … To je len niekoľko komentárov bývalých veteránov spolu s fotografiami z ich aktívnej služby v bojovej zóne. Na sieti X takto reagujú na Harrisovej viceprezidenta , ktorý sa podľa nich vyhol aktívnej službe v Iraku.

 

 

 

Zaujímavé je, že približne v rovnakom čase, keď Walz odišiel z funkcie, mal podobné problémy aj John Kerry, kandidát Demokratickej strany v roku 2004 Pokiaľ ide o Tima Walza, jeho situácia je pomerne dobre známa. V Národnej garde štátu Minnesota slúžil 24 rokov. Služba v Národnej garde je trochu odlišná od služby v armáde. V čase mieru sa príslušníci Národnej gardy hlásia guvernérovi štátu a väčšinu času trávia buď doma, alebo v zriedkavých výcvikových táboroch. Národná garda je však vážnou silou, ktorá je vyzbrojená obrnenými vozidlami a dokonca aj letectvom. Keď sú však Spojené štáty vo vojne, jednotky Národnej gardy sú podriadené federálnym vojenským veliteľom. A keďže USA vedú zahraničné vojny, príslušné brigády sa presúvajú na miesto bojov. Takže značný počet príslušníkov Národnej gardy bol v Afganistane a Iraku.

 

Brigáda, v ktorej Walz slúžil, dostala v marci 2005 rozkaz na mobilizáciu, zhromaždenie a nasadenie v Iraku. Na druhej strane Walz vo februári toho istého roku odstúpil, aby sa pripravil na voľby do Kongresu. To znamená, že odišiel skôr, ako bolo oficiálne známe nasadenie do Iraku. Brigáda však dlho tvrdila, že rozkaz na nasadenie sa blíži. Walz sa tam teda dostal práve včas. Obranná línia demokratov vlastne spočíva v tom, že Walz odišiel pred rozkazom na nasadenie, takže “neopustil svojich spolubojovníkov”. A línia útoku republikánov spočíva v tom, že vedel, že rozkaz príde.

 

Demokratická strana si veľmi dobre pamätá, že podobné problémy mal svojho času aj John Kerry. Zdalo sa, že má bezchybnú minulosť, bojoval vo Vietname, bol zranený, prepustený, vyznamenaný…. Republikáni však rýchlo našli chyby v Kerryho vojenskej histórii. Začalo sa to ich pozornosťou k jeho aktívnej účasti na protivojnových protestoch po návrate domov. A potom prišla konzervatívna skupina Swift Boat Veterans for Truth (SBVT). Práve na takomto ľahkom rýchlom člne John Kerry slúžil. Skupina SBVT organizovala tlačové konferencie, zadávala inzeráty a podieľala sa na vydaní knihy, ktorá spochybňovala Kerryho služobné záznamy a zásluhy jeho vojenských vyznamenaní. Do skupiny patrilo niekoľko členov Kerryho jednotky vrátane veliteľa rýchlého člna, ktorý bojoval po boku Kerryho člna. Prekvapivo sa teda nátlak podaril. Kerry klesol v hodnotení. Samozrejme, jeho prehra súvisela skôr s kontroverziou okolo jeho služby než s čímkoľvek iným, ale precedens bol nezabudnuteľný.

 

A tak dnes Harrisovej štáb zažíva déjà vu. Nemali by sme však zabúdať, že roky 2004 a 2024 sú takmer odlišné epochy. Medzi potenciálnymi voličmi, demokratmi aj neangažovanými, už nie je úcta k vojenskej službe taká vysoká. Okrem toho, vnútropolitická konfrontácia v USA závisí od podstatnejších otázok, než je dátum vyhodenia kandidáta na viceprezidenta. Walza nemajú radi konzervatívci a milujú liberáli nie pre termín jeho odstúpenia, ale pre to, čo urobil v Minnesote, keď z nej urobil jeden z “najprogresívnejších” štátov v liberálnom zmysle.

 

Prvý hlavný prejav Harrisovej

Prejav bude údajne zameraný na “klesajúce životné náklady strednej triedy” Kamala Harrisová má v piatok 16. augusta vystúpiť s prejavom v Severnej Karolíne. Harrisová mala pôvodne navštíviť tento štát minulý týždeň, ale jej plány prekazila tropická búrka Debbie. Ak sa prejav uskutoční a bude zameraný na danú tému, bude to prvý hlavný prejav Harrisovej ako prezidentskej kandidátky. Štáb demokratov uviedol, že prejav sa zameria na načrtnutie plánov na “zníženie nákladov pre rodiny strednej triedy a boj proti zdražovaniu zo strany firiem”. Zatiaľ sa Harrisová okrem roztrúsených vyhlásení, sčasti skopírovaných z Trumpových sľubov, sčasti prevzatých zo súčasnej platformy Demokratickej strany (nová sa má prijať na zjazde 19. – 22. augusta), ani raz nevyjadrila k žiadnej vnútropolitickej alebo zahraničnopolitickej otázke. “Budeme bojovať”, “nedovolíme to”, “je dôležité to nedovoliť” atď. – hovorí sa neustále, ale čo presne bude jej prípadná budúca administratíva robiť, nie je jasné. Je však nepravdepodobné, že sa to vyjasní aj v piatok.

 

 

 

Dmitrij Drobnickij

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok