Robert Fico bojuje proti korupcii, alebo to len predstiera? Nahláste korupciu!

Ignorácia, spoplatnená linka, výsledky prípadov z minulosti taja.
Podporte GINN v skutočnom boji proti korupcii a pri zobrazení stavu spoločnosti www.ginn.pro/podpora
Pár dní predtým ako sa z premiéra Roberta Fica stala súčasť korupčného škandálu Pandur v ČR, odprezentoval sa na Slovensku ako bojovník proti korupcii. „Všetci rozprávajú o korupcii a nikto nič nehlási. Takže, ak má niekto problém s korupciou, úrad vlády je v telefónnom zozname. Ak niekto chce hovoriť o korupcii, tak nech zdvihne telefón a nech mi zavolá,“ vyhlasoval Robert Fico.
GINN isteže otestoval podanie sťažnosti na Úrade vlády… Výsledok – jedna katastrofa: nenašiel sa nikto v celej budove, kto by prišiel oznámenie o korupcii prijať. „Chcem nahlásiť korupciu,“ oznamoval Martin Daňo z GINN vo foyer Úradu vlády. Dostal tri čísla, na ktoré má zavolať – nikto nezodvihol ani jedno. Pani na recepcii to bolo jedno. „Niekoho tam pošleme,“ reagoval služobne odcestovaný riaditeľ komunikačného odboru Úradu vlády Erik Tomáš. Nikto do skončenia pracovného času neprišiel zistiť o akú korupciu ide?
Koľko stojí minúta nahlasovania korupcie? Úrad vlády má špeciálne spoplatňované číslo 0850…!
Medzitým testujeme telefonát na sekretariát premiéra Fica: „Volajte Antikorupčnú linku,“ oznámili nám s tým, že oni podnety neprijímajú. Číslo je 0850 111 001.
0850??? To je spoplatnená predvoľba! Je to predvoľba, ktorú ponúkajú operátori ako číslo, kde sa na cene hovoru podieľa aj volajúci. Koľko vlastne stojí volanie na Antikorupčnú linku? „Tieto otázky nesúvisia s podávaním podnetov na korupciu,“ vyhlásila zamestnankyňa Úradu vlády na linke. GINN oponuje – človek má právo vedieť koľko platí za hovor… A z linky zaznelo: „My vám dáme tú odpoveď písomne.“ Požiadali sme o vyčíslenie ceny hovoru aj Tlačový odbor Úradu vlády. Odpovedi na túto otázku sa vyhol! Akonáhle obdržíme odpoveď podľa infozákona, cenník GINN zverejní.
V každom prípade sme sa dozvedeli ako linka funguje: „V prípade že mi dáte konkrétne informácie kto koho podpláca, my si tu spravíme záznam a potom to dáme na NAKU, lebo my nie sme príslušní – len na prijímanie podnetov.“
Aha – takže – ak máte informácie o korupcii, Úrad vlády kľudne vynechajte a choďte rovno na políciu. Slová Roberta Fica, že ak sa chcete polícii vyhnúť, pretože jej nedôverujete – neplatia!
Prípady z minulosti? No však nejako hádam skončili…
V roku 2013 a 2014 – teda počas vlády Roberta Fica nezavolal na Antikorupčnú linku úradu vlády nikto žiadny podnet!
————————-
Moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne! John Emerich (Edward) Dalberg-Acton, britský historik a politik
* 1834 — † 1902
————————-
Produkcia: GINN a Martin Daňo © 2014
Séria: Gorila, Megalodon, Slovensko, Slovakia, 2013, 2014
Účinkovali: Robert Fico, Robert Kaliňák, Erik Tomáš, Martin Daňo
Kľúčové slová: nahláste korupciu, hlásenie korupcie