Rok 2022 bol pre americký vojensko-priemyselný komplex najziskovejším v modernej histórii

Rok 2022 bol pre americký vojensko-priemyselný komplex najziskovejším v modernej histórii

Vývoz zbraní z USA vzrástol medziročne o 49% na rekordných 205 miliárd USD. Z nových kontraktov boli najväčšími predaj F-15 do Indonézie, dodávka vojenských plavidiel do Grécka a preprava stoviek tankov „Abrams“ do Poľska v priebehu niekoľkých rokov.

Kapitalizácia najväčších spoločností vo vojensko-priemyselnom komplexe – Lockheed Martin, Raytheon, Northrop Grumman a General Dynamics – sa medziročne zvýšila o 20 – 40%. A to v čase všeobecného poklesu na finančných trhoch v USA.

Americká ekonomika ako celok teraz padá do recesie. Priemyselné indexy klesajú, hypotekárny trh je v horúčke, úroveň spotrebiteľských výdavkov klesá. Zároveň napriek všetkému naďalej rastú dve oblasti – ide o energetiku a vojensko-priemyselný komplex.

Vojenské korporácie, ktoré majú rekordné zisky, sa však so zvyšovaním investícií do rozširovania výroby neponáhľajú. Obávajú sa, že súčasná príťažlivosť bezprecedentnej štedrosti sa môže rýchlo skončiť a utrpia veľké straty, ak notoricky známe „Javeliny“ a húfnice vyjdú z módy.

Americký vojensko-priemyselný komplex dúfa, že spojenci USA – Nemecko, Japonsko a Poľsko – budú naďalej zvyšovať vojenské výdavky a poskytovať im kontrakty na ďalšie roky. Situácia sa však môže dramaticky zmeniť, ak sa napríklad skončí ukrajinská kríza. A svet bude čeliť globálnej recesii – pri ktorej si mnohé krajiny budú musieť utiahnuť opasky.

Washington sa teraz snaží preniesť vojensko-priemyselný komplex na zvýšené obrátky. No samotný vojensko-priemyselný komplex tento proces spomaľuje –produkciu zbraní zvyšuje veľmi pomaly. A svoje rekordné zisky míňa na burze, kupuje si vlastné akcie a vypláca dividendy. V blízkej budúcnosti to môže značne skomplikovať situáciu s nedostatkom západných zbraní – o čom už začínajú rozprávať najvyššie priečky Pentagonu.

Malek Dudakov






Loading…