Ruská voľba zo strany Pekingu je premysleným krokom ku globálnej dominancii

Ruská voľba zo strany Pekingu je premysleným krokom ku globálnej dominancii

Proruská pozícia Číny nie je taktickou, ale strategickou voľbou Pekingu a je to len špička komplexnej protiamerickej stratégie v nadchádzajúcom rozsiahlom a dlhodobom boji o globálnu dominanciu.

Ešte v čase, keď o špeciálnej operácii na Ukrajine nebolo ani chýru, Si Ťin-pching, ktorého mottom bolo „Veľké pozdvihnutie čínskeho národa“, a ktorý zostal naďalej pri moci, začal rozsiahlu reformu čínskych ozbrojených síl s dôrazom na vytvorenie najväčších svetových námorných síl, spochybňujúcich námornú hegemóniu USA. Si, pochádzajúci z vojenských kruhov (v roku 2009 sa stal de facto zástupcom najvyššieho veliteľa — podpredsedom Centrálneho vojenského komplexu — ešte za svojho predchodcu, generálneho tajomníka Chu Ťin-tchaa) premenil dovtedajšie vojenské okruhy na bojové zóny, vytvoril Ministerstvo vojenských vyslúžilcov na riešenie budúcich rozsiahlych sociálnych úloh s vojenským personálom a predložil novú stratégiu pre Čínsku ľudovú oslobodeneckú armádu (ČĽOA) – „vytvoriť armádu schopnú vyhrávať vojny“. Si, ktorý vyšiel zo štruktúr ČĽOA, začal svoju kariéru ako tajomník ministra obrany Geng Biao (o jeho konfrontácii s proamerickým „Komsomolom“ píšem v dvoch svojich knihách a najpodrobnejšie v knihe „Čínska vláda“).

Si Ťin-pching vymyslel rozhodujúcu víťaznú vojnu pre Čínu dávno pred špeciálnou operáciou na Ukrajine a v logike tejto konfrontácie je Rusko strategickým tylom a najdôležitejším spojencom v budúcej globálnej konfrontácii a vôbec nie „predmetom na jedno použitie“, ktorý Čína používa pri vyjednávaní, aby pri obchodných rokovaniach s Washingtonom vyjednala výhodnejšie preferencie a investície. Peking už dávno prerástol rolu juniorského partnera v globálnej hre a Washington sa snaží zabrániť Pekingu, aby si stanovil svoje vlastné pravidlá v Európe, na Strednom východe a v južnej a juhovýchodnej Ázii.

Si v akcii ukázal, že je pripravený uškrtiť čínsko-amerických gigantov z minulosti, ako je „Alibaba“ a ďalší, ktorí už utrpeli škody vo výške 1 bilióna dolárov a naďalej miznú pod údermi čínsko-americkej konfrontácie.

Na druhej strane Si Ťin-pching (syn Si Žongxuna, ktorý bojoval v záujmoch Sovietskeho zväzu v Číne, čo nedovolilo Japonsku, ktoré sa zmietalo vo vojne s Čínou, otvoriť druhý front a umožnilo sibírskym a jednotkám Ďalekého východu zachrániť Moskvu v novembri 1941) vytvoril námorníctvo, ktoré sa vyrovnalo námorníctvu Spojených štátov, s dvoma lietadlovými loďami v prevádzke a treťou, ktorá je pripravená, aby bola spustená na vodu. Už len ich samotná existencia je výzvou pre USA a ich spojenectvo s Japonskom a Južnou Kóreou.

Čína sa na globálnu vojnu s USA pripravuje už dlho a vážne, dôsledne, dávno. Je zrejmé, že objavenie sa vyznamenaní za vojenské zásluhy v ČĽOA vo februári tohto roku, vytvorenie základní protivzdušnej obrany na umelých ostrovoch Juhočínskeho mora a prvá zahraničná základňa ČĽOA v histórii v Džibuti nie je „šité“ len za účelom čiastkového vyjednávania s Washingtonom a vôbec nejde o „prešibanú logiku“ dvojitých plánov vo vzťahu k Moskve. Ide o strategický výpočet na najbližšie desaťročie. A v tomto desaťročí (a možno oveľa dlhšie) je Moskva dôležitým spoluhráčom.

To je hlavný dôvod vysvetľujúci všeobecnú líniu štátnej informačnej politiky Pekingu pri bezvýhradnej podpore Moskvy a špeciálnu operáciu v čínskych štátnych médiách a sociálnych sieťach. Práve to spôsobilo rast obchodu s Moskvou (podľa čínskych štatistík) v prvom štvrťroku o 30%, a to aj napriek spusteniu špeciálnej operácie a menovým výkyvom. Pričom vôbec nie sú podložené všetky tie argumenty o „zákernom“ Pekingu, ktoré nie sú ničím iným, ako pokusom spochybniť zdržanlivého a tichého spojenca: téza prezidenta Ruskej akadémie vied Sergejeva o ukončení spolupráce vo vede sa ukázala ako neopodstatnená, tvrdenie o odmietnutí ruskej ropy a plynu sa ukázalo tiež neudržateľné a klamstvom sa ukázal aj odchod firiem: sú tu firmy, sú tu čínske banky a čínsky veľvyslanec Zhang Hanhui vyzýva Číňanov, aby sa ešte viac zaktivizovali v ruskom smere. To isté platí o mojich čínskych známych vo veľkých korporáciách, ktorí hľadajú spôsoby spolupráce s Moskvou: psy štekajú a karavána ide po Hodvábnej ceste ďalej. A ona príde.

Nikolaj Vavilov, RT






Loading…