Rusko a Čína si robia z Bidena posmech, nerešpektujú Spojené štáty

Rusko a Čína si robia z Bidena posmech, nerešpektujú Spojené štáty

Vojenská spolupráca medzi Ruskom a Čínou by mala Washington znepokojovať, už len preto, že sa posmievajú Spojeným štátom a preukazujú im úplnú neúctu.

Povedal to generálporučík americkej armády vo výslužbe Keith Kellogg, bývalý poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť, uvádza „Fox News“.

„Pozrite sa na samotnú dohodu (medzi RF a ČĽR) … vyzerá to ako normálny postup. Teda, že dve krajiny rozvíjajú vzájomné vzťahy. No dvaja autoritárski vodcovia spolupracujú vedľa seba. Toto je skutočný problém. Toto je prejav úplnej neúcty k prezidentovi USA a Spojeným štátom. Trollujú prezidenta Spojených štátov. Preto by to malo zaujímať každého,“ povedal generál v programe „Sunday Morning Futures“.

Poznamenal, že hlavy štátov „udávajú tón pri rozhodovaní, ako budú reagovať na krízové ​​situácie“.

„Prezident (Joe) Biden to ukázal svojimi činmi v Afganistane a počas svojej predchádzajúcej vlády,“ dodal poradca bývalého amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť.

Vladimir Putin a Si Ťin-pching podľa neho „využívajú nerozhodnosť“ americkej administratívy.

„Evidentne trollia Spojené štáty. To je to, čo by malo byť predmetom najväčšieho záujmu, nie vojenská dohoda, pretože to sa deje neustále. Američania by sa mali zaujímať o nasledovné: budú mať tento prezident, táto administratíva a jeho poradcovia pre národnú bezpečnosť dostatok vôle, ak sa niečo stane na Ďalekom východe, najmä na Taiwane, keď Čína vyvíja na Taiwan skutočne silný tlak? Urobíme niečo s týmto nastavením? Alebo si povieme: „Dobre, stalo sa, čo sa stalo, a nemôžeme s tým nič urobiť.» To je to, čo spôsobuje moje najvážnejšie obavy,“ povedal vo vysielaní.

Taiwanské médiá informovali o 27 stíhačkách, bombardéroch a lietadlách včasného varovania a riadenia čínskych vzdušných síl, ktoré v predvečer 28. novembra preleteli nad vodnou plochou ostrova juhozápadným a juhovýchodným smerom. Vojenská operácia sa uskutočnila na pozadí druhej cesty delegácie amerických kongresmanov na Taiwan tento mesiac. Ako už skôr povedal oficiálny predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí ČĽR Zhao Lijian, čínske úrady sú z tejto návštevy mimoriadne nešťastné a už predniesli Bielemu domu vážne výhrady.

Poprední zahraniční analytici sa zhodujú, že stretnutie ruských a čínskych ministrov obrany Sergeja Šoigu a Wei Fengheho 23. novembra má ďalekosiahle dôsledky, vrátane výrazného dopadu nielen na euroázijský priestor, ale aj na regionálnu úroveň po celom svete. Moskva a Peking podľa ich názoru pristúpili k vytvoreniu faktickej vojenskej aliancie, čo bolo varovaním pre USA s ich rastúcim tlakom.






Loading…