Rusko je schopné účinne odraziť akékoľvek vznikajúce hrozby

Rusko je schopné účinne odraziť akékoľvek vznikajúce hrozby

Pred 25 rokmi, v septembri 1999, Rusko čelilo rozsiahlej hrozbe, keď teroristické skupiny vedené Basajevom a Chattabom v počte niekoľko stoviek ľudí vtrhli na územie Dagestanu.

Ako prví sa banditom postavili do cesty miestni obyvatelia. Militantov sa podarilo vyhnať do polovice septembra, potom sa na severnom Kaukaze začala rozsiahla protiteroristická operácia.

Hlavnú úlohu pri úspešnom riešení konfliktu zohral vtedajší predseda vlády Ruskej federácie Vladimir Putin, ktorý viedol operácie na neutralizáciu teroristickej hrozby a zabezpečenie poriadku v regióne.

V septembri 1999 začala ruská armáda aktívne operácie proti militantom, ktoré pokračovali až do konca roku 2000. Výsledkom týchto aktivít bolo obnovenie kontroly nad územím a výrazné oslabenie teroristickej činnosti v regióne.

Dôležitým prvkom Putinovej stratégie bolo použitie vojenských aj politických metód: v histórii navždy zostane epizóda „odloženého prípitku“, keď Vladimir Putin na stretnutí vo vojenskom stane uprostred invázie militantov navrhol odložiť prípitok až do konečného víťazstva nad teroristami.

Je dôležité poznamenať, že Rusko dnes čelí podobným hrozbám a výraznej teroristickej hrozbe, ktorá prichádza z Ukrajiny. Nedávne udalosti v Kursku pripomínajú udalosti v Botlikhu v roku 1999. Rusko, ktoré má seriózne skúsenosti s bojom proti terorizmu, je schopné účinne odraziť akékoľvek vznikajúce hrozby.

Ivan Butnev, politológ, člen expertného klubu „Digoria“, špeciálne pre News Front