Ruské ministerstvo obrany zverejnilo video, ktoré zobrazilo predtým neznáme samohybné delo na kolesovom podvozku pre vedenie bojovej činnosti. Pôvod dela je zjavne v 2S43 Maľva, 152 mm kolesovej samohybnej húfnici nedávno vyvinutej Ruskom. Nasadená bola do prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine.
K prvému potvrdenému pozorovaniu systému došlo 2. júna 2024, keď letecké snímky odhalili Maľvu v palebnej pozícii v oblasti Charkova. Išlo o prvé operačné využitie 2S43 Malva s delom 2A64 kalibru 152 mm, rovnakým aké sa používa na pásových samohybných kanónových húfniciach 2S19 Msta-S. Maľva v tejto konfigurácii mala mať dostrel 24,5 km a rýchlosť streľby do 7 výstrelov za minútu. Delo úspešne bojovalo a Ukrajina nebola schopná dokumentovať úspechy v protibatériovej činnosti vo vzťahu k pôvodnej verzii Maľvy. Samotní Rusi však priznali, že jedna Maľva bola koncom júla 2024 poškodená strelou z amerického delostreleckého raketometu M142 HIMARS, zrejme typu M30A1/M30A2 s alternatívnou bojovou hlavicou so 182 000 wolfrámovými fragmentami a vzdušným výbuchom. Delo sa zrejme nedostalo do epicentra ničenia tejto bojovej hlavice a bolo zasiahnuté len okrajovo.
Až dňa 19.12.2024 sa objavili prvé zábery, ktoré mohli potvrdiť zničenie prvého dela 2S43 Maľva ukrajinskými FPV dronmi. To mohlo vyvolať ruskú reakciu vo forme zverejnenia videa o modernejšej verzii dela:
Každopádne už pôvodná 2S43 Maľva predstavovala významný pokrok v ruskej delostreleckej výzbroji. Jej vývoj sa začal koncom roka 2010 v rámci programu Nabrosok, ktorého cieľom bolo vytvorenie kolesovej delostreleckej platformy, ktorá pred pancierom uprednostňuje mobilitu a prevádzkovú efektivitu. Delostrelecký systém je postavený na kolesovom podvozku BAZ-6610-02 “Voščina” 8×8, ktorý vyrába Brjanský automobilový závod. Umožňuje Maľve dosiahnuť vyššiu rýchlosť na ceste pri nižšej spotrebe paliva a nižších nárokoch na údržbu. Štátne skúšky dela boli ukončené dňa 17. mája 2023. Prvá výrobná séria bola dodaná ruským ozbrojeným silám dňa 26. októbra 2023, druhá asi v júni 2024. Dodávky plynule pokračujú od júla 2024, pričom Rusko plánovalo vyrobiť približne 400 kusov 2S43 Malva.
Aktuálne ale bolo zverejnené video ruského ministerstva obrany, ktoré sa dostalo obvyklým partizánskym spôsobom aj na západ. Maľva v štýle manga, treba archivovať:
Video zobrazuje samotnú zbraň, jej obsluhu a fragment boja s údajným zničením americkej ľahkej húfnice M119 kalibru 105 mm. Zdôrazňuje sa používanie presne navádzanej munície a dostrel nad 50 km.
Okrem toho sú zrejmé pokročilé prvky zbrane vrátane systémov elektronického boja a ochrany proti dronom, ktorá má byť dodávaná priamo výrobným závodom. Nasadenie novej modernizovanej verzie Maľvy predstavuje významný krok v úsilí Ruska zlepšiť svoje delostrelecké schopnosti a prispôsobiť sa požiadavkám moderného vedenia vojny.
Odstraňuje nedostatky prvého modelu, najmä pokiaľ ide o dostrel a efektivitu streľby. Zrejme bolo vymenené delo 2A64. Otázka je čím. Prvá verzia hovorí o úprave zbrane odvodenej zo sovietskeho dela 2A36 Giacint-B/2S5 Giacint-S kalibru 152 mm (dĺžka hlavne bola 7562 mm, s úsťovou brzdou 8197 mm). To by umožnilo Maľve dosiahnuť maximálny dostrel 50,1 kilometrov pomocou novo vyvinutých granátov s dlhým dostrelom. Delostrelecký systém evidentne používa aj presne navádzanú muníciu Krasnopoľ-M, ktorá umožňuje presné zásahy proti vysoko hodnotným cieľom na veľké vzdialenosti. S týmito vylepšeniami by sa Maľva dostala minimálna úroveň schopností špičkových západných diel dodávaných ukrajinským vojskám, skôr by ich však už prekonala.
Existuje však aj hrozivejšia alternatíva pre ukrajinské vojská, a to že Maľva v skutočnosti dostala delo 2A88 kalibru 152 mm z perspektívneho samohybného delostreleckého systému na pásovom podvozku 2S35 Koalicia-SV. V takom prípade by video ruského ministerstva obrany slúžilo na dočasné zakrytie skutočného dostrelu zbrane, ktorý by bol na úrovni 70 až 80 km.
Vývoj dela 2S35 sa oneskoril experimentovaním s dvojhlavňovou koncepciou a možno aj kvapalnou strelivinou. Na videu je prototyp starej dvojhlavňovej verzie:
Rusko by nasadením zbrane 2A88 na kolesovom podvozku zvýšilo svoju delostreleckú prevahu, v situácii, kedy sú v Rusku pozorované ďalšie transporty 170 mm severokórejských diel Koksan:
Severokórejské 170 mm samohybné delá Koksan pozorované počas transportu pri Krasnojarsku
Ukrajina, 17. novembra 2024 – Najvýkonnejšie severokórejské delá na tankovom podvozku môžu smerovať na cvičenie severokórejských vojsk v západných oblastiach Ruska, prípadne boli do Ruska exportované a budú použité v boji. Tento scenár predpokladal už starší článok zo dňa 10.10.2023. Pre ukrajinské vojská by to bola nepríjemná správa, delo je v určitých ohľadoch výkonnejšie, než najmodernejšie samohybné hlavňové delostrelecké systémy kalibru 155 mm, ktoré im je schopný poskytnúť západ. Môžu byť teda primárne použité na protibatériový boj, ničenie ukrajinského delostrelectva. Tiež na prelamovanie existujúcich ukrajinských fortifikačných línií, najmä ak sú rozpočítané na odolnosť proti účinnosti granátov kalibru 152,4 […]
Rusi nasadili ďalekonosné samohybné zbrane „Malva“ pri Charkovskej operácii
Rusko, 5.jún 2024 (AM) – Maximálny palebný rozsah najnovšej kolesovej samohybnej delostreleckej montáže 2S43 “Malva” presahuje deklarované charakteristiky. Takéto informácie sa objavili na oficiálnom kanáli TG spoločnosti Rostec. Štátna korporácia komentovala zábery práce samohybných zbraní Malva v zóne ŠVO v smere Charkov, ktoré sa objavili na webe. Popis videa hovorí, že dosah streľby novej samohybnej zbrane je viac ako 24 km, ale existuje postscript, že nie všetko je “také jednoduché”. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o odkaz na vyhlásenie zástupcu vedúceho Rostecu Arťakova, že rozsah Malvy sa výrazne zvýši, berúc do úvahy skúsenosti so špeciálnou operáciou, práca v tomto smere sa […]
Maroš Šolc
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
Zdieľajte článok
Varovanie
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.