Rusko pripravuje silný úder po exporte amerického LNG

Rusko pripravuje silný úder po exporte amerického LNG

Arktické rezervy umožnia Rusku stať sa vážnym konkurentom na trhu so skvapalneným zemným plynom (LNG) a vytlačiť Spojené štáty, píše americký portál „OilPrice“.

Rozšírenie bridlicových uhlovodíkov umožnilo Washingtonu stať sa lídrom medzi vývozcami pohonných hmôt. Rusko bude schopné posilniť svoju ropnú a plynovú energiu prostredníctvom rozvoja ťažby v Arktíde. V regióne sú v súčasnosti zásoby viac ako 35,7 miliárd metrov kubických zemného plynu a viac ako 2300 miliónov ton ropy a kondenzátu.

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že k rozšíreniu výroby dôjde v nasledujúcom desaťročí. Severomorská cesta sa bude tiež aktívne rozvíjať ako hlavná vodná cesta na prepravu vyprodukovanej ropy a plynu na svetový trh.

V centre projektov ťažby v arktickom regióne je spoločnosť „Novatek“. Po „Gazprome“ je to najväčšia ťažobná spoločnosť. Minulý týždeň iznámil „Novatek“ ďalšie investície. Napríklad projekt „Arctic LNG 2“ na polostrove Gydan bude financovaný vo výške 6 miliárd dolárov. Je to dvakrát viac ako minuloročná investícia.

Analytici v „OilPrice“ sú presvedčení, že do arktických projektov sa bude investovať naďalej. Rusko má záujem na ťažbe čo najväčšieho množstva surovín v Arktíde. Problematika rozvoja regiónu je podľa publikácie jednou z priorít prezidenta  Vladimira Putina. To pomôže dostať krajinu na zoznam lídrov exportujúcich LNG.

Ak sa tieto plány úspešne rozvinú, „Novatek“ bude schopný ročne vyprodukovať asi 100 miliónov ton skvapalneného plynu. Spoločnosť bude schopná dosiahnuť tieto objemy po roku 2030. Pričom náklady na vyťažené suroviny budú veľmi nízke.

Spoločnosť už uzavrela 20-ročný kontrakt na distribúciu LNG. To znamená, že Rusko pripravuje silný úder po pozíciách USA na svetovom trhu, tvrdia analytici „OilPrice“.

Ruská spoločnosť „Novatek“ a čínska „Shenergy“ už podpísali dohodu o ročnej dodávke troch miliónov ton LNG do šanghajských terminálov. Spolupráca v energetickom sektore umožní Moskve a Pekingu zvýšiť vzájomnú dôveru, tvrdí „East Asia Forum“.






Loading…