
Ráno sa zrejme v pracovni austrálskeho premiéra Albaneseho nezačalo z kávy. Zatiaľčo sa jeho administratíva usilovne snaží vystrnadiť čínskych investorov zo strategického prístavu Darwin, Rusko zrejme plánuje základňu strategických bombardérov neďaleko odtiaľ.
Konkrétne ide o leteckú základňu Manuhua na ostrove Biak v Indonézii. Konečne nejaký poriadny dôkaz podporujúci správy západných analytikov, že ruská ekonomika je na hrane kolapsu, predsa len, Biak bude aj pre bežných turistov lacnejší než Bali. Ruské strategické bombardéry pri svojich diaľkových letoch navštívili základňu Manuhua už v roku 2017 a neskôr indonézska vláda posudzovala viac žiadostí ruskej strany o príležitostné využitia základne.
Návšteva ruských bombardérov na Biaku v decembri roku 2017:

Aktuálne však zdroj z indonézskej vlády potvrdil OSINT portálu Janes, že ruská vláda požiadala o trvalý prenájom základne. Uvidíme, či sa dohoda podarí. Základňa využívala spoločnú infraštruktúru s civilným letiskom Frans Kaisiepo International Airport, ktorému však indonézska vláda v apríli 2024 odňala licenciu na medzinárodné lety a opustili ho Garuda Indonesia Airways, národný letecký prepravca Indonézie. Na letisku je len jedna vzletová a pristávacia dráha s dĺžkou 3571 metrov.
Treba dodať, že letecká vojenská základňa, ktoré je na ňom umiestnená bola pomenovaná podľa poručíka vzdušných síl Lambertusa Manuhua, ktorý padol počas vzdušnej výsadkovej operácie Serigala, kedy bol spolu s ostatnými členmi výsadku zhodený priamo na holandské kasárne. Operácia Serigala bola súčasťou väčšej sovietsko-indonézskej vojenskej operácie Trikora, ktorej výsledkom bolo pripojenie Západnej Novej Guinei k Indonézii po jej dočasnej správe OSN, v zmysle zmluvy z New Yorku z roku 1962. Rusko aj Indonézia teda mali na konci koloniálnej éry určitú spoločnú tradíciu bratstva v zbrani. Ešte predtým sa za cárskych čias významní ruskí vedci, ako napríklad antropológ etnograf a biológ N.N. Miklucho-Maclay podieľali na výskume tejto časti sveta a vyzvali západ k rešpektu k tamojšej kultúre a na záchranu pôvodnej civilizácie.
Medzitým, Indonézia sa stala hospodársky aj vojensky silným medzinárodným hráčom a usilovala aj o strategické spojenectvo s Tureckom, vrátane oblasti vývoja zbraní. V novembri 2024 ale Indonézia a Rusko uskutočnili spoločné námorné cvičenie pri pobreží Jávy a potom nasledovalo významné medzinárodné cvičenie KOMODO 2025 pri ostrove Bali.
Dewe


Americký raketový (laserový) torpédoborec Dewey a ruské korvety na spoločnom námornom cvičení
USA, 18. februára 2025 – Možná účasť ukrajinskej delegácie. Súbežne s ostatnými aktuálne prebiehajúcimi diplomatickými aktivitami zorganizovala Indonézia medzinárodné námorné cvičenie, na ktoré boli pozvané aj americké a ruské lode. Ide o príležitosť na ich spoločný výcvik, nepredstaviteľnú ešte pred pár týždňami a po dobu troch rokov konfliktu na Ukrajine. Cvičenie Multinational Naval Excercise Komodo 2025 má prebiehať 15. až 22. februára 2025 neďaleko Bali a nebude obsahovať nácvik bojovej činnosti. Bude výlučne zahrňovať nebojové operácie loďstiev pri zvládaní katastrof a humanitárnych kríz, podľa hesla “Maritime Partnership for Peace and Stability.” – Námorné partnerstvo pre mier a stabilitu. Na […]
Na základni Manuhua slúži letecká eskadra číslo 27 indonézskych vzdušných síl, ktorá prevádzkuje prieskumné lietadlá CN-235, a je pripravená prijať novozaložené 9. letecké krídlo, ktoré je zatiaľ formované bez pridelenej leteckej techniky.
Lietadlá ako napríklad CN-235 v skutočnosti pre Indonéziu a iné štáty nevyrába španielska CASA, ale indonézsky výrobca IPTN. Slúžia v letectve aj námorníctve. Na videu je nízky prelet indonézskeho námorného prieskumného a hliadkového CN-235 MPA pri vojnovej lodi:
https://www.youtube.com/watch?v=8j49T5-3Cnk
Podľa pôvodnej verzie Janesu, podrobnosti o ruskej žiadosti o prenájom základne od Indonézie boli zatiaľ neznáme. Ukrajinské média však vyvodili závery, že Rusko chce na Biaku rozmiestniť strategické bombardéry Tu-95MS, transportné Il-76, prípadne zrejme mali na mysli ich tankovaciu verziu, ktorá sa v skutočnosti volá Il-78 (v kóde NATO “Midas”).
Ruské námorné prieskumné a protiponorkové lietadlo Tu-142 odvodené od strategického bombardéru Tu-95 tankuje počas diaľkového letu vo vzduchu z Il-78:


Neskôr však vystúpil austrálsky minister obrany a podpredseda vlády Richard Marles a v utorok večer vo vyhlásení uviedol, že o týchto správach hovoril so svojím indonézskym náprotivkom Sjafrie Sjamsoeddinom.
“Čo najjasnejšie mi povedal, že správy o vyhliadke ruských lietadiel operujúcich z Indonézie jednoducho nie sú pravdivé,” povedal Marles.
Či už Janes zverejnil svoj prvý hoax, indonézsky minister obrany nebol patrične informovaný alebo bol celý ostrov Biak na predaj.
Otázka je, či stihla situáciu využiť ukrajinské diplomacia a požiadať Austráliu o ďalšie dodávky zbraní. Napríklad obrnený automobil Bushmaster nebol dlho v správach z ukrajinského bojiska videný v celku, resp. ešte stále 4×4. Novšie Hawkei si zatiaľ môžu nechať, ak čím skôr dorazí 49 tankov M1A1 Abrams od Austrálie, z tých 31 amerických už veľa neostalo. Uvidíme, kam nás tento vojnový chodník ešte zavedie.


Prečo Rusko potrebuje námornú základňu v Červenom mori?
Rusko, 16. februára 2025 – Rusko a Sudán dosiahli dohodu o zriadení základne ruského námorníctva v Červenom mori. Sudánsky minister zahraničných vecí Ali Yousef Sharif to vyhlásil po rokovaniach so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom v Moskve. Nejde o prvý pokus o právne upevnenie dohôd so Sudánom o námornej základni, ale zdá sa, že je najreálnejší. Rokovania so Sudánom prebiehajú už dlhší čas. Prvá verzia všeobecnej zmluvy o vojenskej spolupráci medzi Ruskom a Sudánom bola pripravená ešte v roku 2017 a podpísaná v roku 2019 už po tom, ako armáda zvrhla prezidenta Umara al-Bašíra. Vtedy neboli žiadne problémy, len […]


Izrael v USA lobuje za zachovanie ruských základní v Sýrii, Strana kurdských pracujúcich vyhlásila po 40-ročnom boji prímerie s Tureckom
Izrael, 2. Marec 2025 – Masmédiá sa stále venujú správam o roztržke v Bielom dome, ktorú zjavne na základe svojho hlbokého vnútorného presvedčenia považujú za mimoriadne dôležitú, lebo sa jej na jednej strane zúčastnil americký prezident Trump spolu s viceprezidentom J.D. Vancom a na druhej strane ukrajinský prezident V. Zelenský. V skutočnosti by už zrejme bolo vhodné písať o iných veciach, ktoré sú prehliadané napriek tomu, akú neuveriteľne dobrú prácu vykonala agentúra Reuters. Z obsahu jej správ môžeme vychádzať, možno spolu súvisia, vyšli prakticky súbežne. V prvej z nich sa píše, že Izrael lobuje v Spojených štátoch, aby udržali […]
MK
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942