Rusko vracia Afganistan do Veľkej Eurázie

Rusko vracia Afganistan do Veľkej Eurázie

.


Aktuality, Bezpečnosť,

Rusko, 17. januára 2025 – “Afganistan pod kontrolou Talibanu vo svojej súčasnej podobe je pre Rusko oveľa výhodnejší, ako Afganistan pred návratom Talibanu k moci.” Takto komentujú experti jednu z hlavných očakávaných zahraničnopolitických noviniek roku 2025, čo je pravdepodobné vylúčenie hnutia Taliban zo zoznamu teroristov.


 

Aký úžitok má dnes Rusko zo spolupráce s režimom Talibanu?
Jednou z najdôležitejších udalostí v roku 2025 v Strednej Ázii bude zrejme nadviazanie diplomatických vzťahov medzi Ruskom a novými afganskými úradmi, teda s Talibanom. Moskva už prijala zásadné rozhodnutie o vylúčení Talibanu z ruského zoznamu teroristických organizácií. Okrem toho bol koncom decembra 2024 podpísaný zákon, ktorý zavádza mechanizmus tohto procesu. Takéto rozhodnutie sa dá prijať na základe vyhlásenia generálneho prokurátora RF za predpokladu, že organizácia ukončila činnosť zameranú na podporu, ospravedlňovanie a propagáciu terorizmu. No a Taliban túto propagandu už dávno zastavil.
“Súčasný Taliban nepredstiera, že expanduje a vytvára globálny kalifát. Nie je spojencom iných extrémistických teroristických organizácií ako Al-Káida či Islamský štát, ba práve naopak, dokonca s nimi bojuje,” povedal Dmitrij Suslov, zástupca riaditeľa Centra pre komplexné európske a medzinárodné štúdiá vysokej ekonomickej školy.

 

Samotné Rusko potrebuje normalizáciu vzťahov medzi Ruskou federáciou a Talibanom z viacerých dôvodov. V prvom rade to zodpovedá ruskému princípu, ktorý zabezpečuje spoluprácu s tými orgánmi krajiny, ktoré jej vládnu (pokiaľ tieto orgány nevyvíjajú politiku nepriateľskú voči Ruskej federácii). A Taliban je tam teraz pri moci. “V Afganistane nie je žiadna iná vláda. A ak tam chceme vyriešiť nejaké problémy a garantovať našu bezpečnosť v tomto smere, tak jednoducho nemáme s kým iným rokovať,” vysvetľuje pre noviny Vzgljad Nikita Mendkovič, šéf Euroázijského analytického klubu.

 

 

Počas niekoľkých rokov pri moci (teda od leta 2021) dokázal Taliban preukázať svoju stabilitu, a čo je najdôležitejšie, schopnosť vyjednávať. “Nová vláda sa stabilizovala, prekonala obdobie otrasov, a čo je najdôležitejšie, prejavila voči nám nie nevraživý postoj, ale túžbu rokovať a spolupracovať,” pokračuje Nikita Mendkovič.

 

Niektorým sa nebudú páčiť špecifiká vnútornej politiky Talibanu. Ale Moskva sa nemieša do vnútorných záležitostí suverénnych štátov a neučí ich, ako majú žiť. Pre Rusko je hlavné, že krajina nepredstavuje hrozbu pre ruskú bezpečnosť a iné záujmy.

 

“Afganistan pod kontrolou Talibanu v jeho súčasnej podobe je pre Rusko oveľa lepší ako Afganistan pred jeho návratom k moci. Koniec koncov, jedným z hlavných dráždidiel a hrozieb pre Moskvu, ktoré vychádzajú z tejto krajiny, bola tam prítomnosť Spojených štátov. Z ruského pohľadu podkopala jeho bezpečnosť a vplyv v stredoázijskom regióne a priniesla so sebou aj nestabilitu v každom zmysle,” hovorí Dmitrij Suslov.

 

Teraz je podľa experta vylúčený návrat USA do Afganistanu pod vedením Talibanu. Navyše ich absencia v Afganistane minimalizuje alebo aspoň znižuje vplyv Američanov v Strednej Ázii. A, samozrejme, znižuje prienik drog do Ruska. Medzi koncom roka 2022 a koncom roka 2023 sa Talibanu podarilo zmenšiť plochu makových polí v krajine o takmer 95 %. “Toto sa stane, ak niekto, kto mal skutočný záujem o vývoz heroínu do Ruska a iných krajín, opustí región,” uviedol zástupca šéfa ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev.

 

 

“Predchádzajúca proamerická vláda Afganistanu a tam rozmiestnená americká armáda neboli v žiadnom prípade schopné zlepšiť situáciu súvisiacu s afganským obchodovaním s heroínom a extrémizmom. Rovnako nemohli nič urobiť s prítomnosťou stredoázijskej odnože Islamského štátu v Afganistane,” vysvetľuje Dmitrij Suslov.

 

Obnovenie vzťahov s Talibanom umožňuje riešiť nielen bezpečnostné otázky, ale aj realizovať ekonomické projekty. V prvom rade tie tranzitné. “V rámci ruského projektu väčšieho eurázijského priestoru a čínskeho projektu “Pás a cesta” mnohé prechádzajú cez Afganistan. Sú tu rôzne koridory “Sever – Juh” a “Západ – Východ,” hovorí Dmitrij Suslov.

 

Pre Rusko je, samozrejme, najdôležitejší smer “Sever-Juh”. V kontexte blokády zo Západu, pokusov o uzamknutie ruských lodí v Baltskom a Čiernom mori, potrebuje Moskva prístup k južným prístavom a partnerom z globálneho juhu.

 

“Naše záujmy v regióne zahŕňajú tranzit cez Strednú Áziu a Afganistan do krajín južnej Ázie. Najprv do Pakistanu, potom do Indie. To tiež znamená prístup na veľký trh pre širokú škálu surovín. Napríklad plyn, ktorého potreba napríklad v Pakistane rastie veľmi rýchlym tempom. Navyše je to prístup k pobrežiu Indického oceánu, odkiaľ môžeme voľne presúvať náš tovar takmer kdekoľvek na svete,” hovorí Nikita Mendkovič.

 

No a na realizáciu týchto projektov – aj drahých, no pomaly prepravujúcich – je, samozrejme, potrebné mať súbor investičných a iných dohôd s Afganistanom.
Napokon, aj afganské nerastné zdroje sú predmetom záujmu ruských investorov. “Afganistan má veľké nevyužité ložiská nerastov, od lítia až po bohaté ložiská železnej rudy. My aj Čína o ne prejavujeme záujem,” hovorí Nikita Mendkovič.

 

Ibaže, na rozdiel od Číňanov, Rusi majú skúsenosti so sovietskymi odborníkmi, ktorí svojho času vykonávali prieskum afganských ložísk. Na to všetko je potrebný oficiálny dialóg s novými afganskými orgánmi. Nadviazať tento dialóg tu a teraz však nebude jednoduché. A nejde len o byrokratické postupy pri obnove diplomatických vzťahov s Afganistanom, Moskva musí brať do úvahy aj záujmy svojich spojencov. Ich záujmy i obavy.

 

“Spojené štáty vyvíjajú tlak na krajiny ako India a Tadžikistan – štáty, ktoré sa viac ako iné obávali nástupu Talibanu k moci, a preto voči Talibanu zaujali najkonfrontačnejší a neústupný prístup. Američania sa snažia všetkými možnými spôsobmi vyvolať nezhody, tak v procese integrácie Afganistanu do regionálneho medzinárodného spoločenstva, ako aj medzi miestnymi štátmi v afganskej otázke,” hovorí Dmitrij Suslov. Presviedčajú najmä Indiu a Tadžikistan, že Moskva a Peking, budovanie vzťahov s Talibanom, je v rozpore so záujmami Naí Dillí a Dušanbe.

 

V súlade s tým Rusko teraz vynakladá maximálne úsilie, aby zabezpečilo, že India a Tadžikistan aspoň pochopia, že ich záujmy nie sú ohrozené. A prinajmenšom, aby sa podieľali na integrácii nového, postamerického Afganistanu do projektov väčšieho eurázijského priestoru.

 

Vladimír Mikunda

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok