Rusko vytláča USA z Blízkeho východu

Rusko vytláča USA z Blízkeho východu

Ruská federácia vytláča Spojené štáty z Blízkeho východu a americký vplyv v regióne sa „stráca pred očami“.

Takýto uzáver zverejnil hongkonský denník „Asia Times“.

Ťažkosti vo vzťahoch Washingtonu s Blízkym východom sa prejavili najmä začiatkom ruskej vojenskej špeciálnej operácie na Ukrajine. Hoci všetci regionálni spojenci Spojených štátov podporili rezolúciu Valného zhromaždenia OSN, ktorá odsudzuje kroky Moskvy, k čo i len minimálnym sankciám sa pripojil iba Izrael.

Odmietnutie amerických spojencov na Blízkom východe uvaliť obmedzenia na Rusko odráža tak neochotu týchto krajín vzdorovať Moskve, ktorá výrazne zvýšila svoj vplyv v regióne, ako aj ich vlastnú nespokojnosť s Washingtonom.

Denník „Asia Times“ poukazuje na zahraničnopolitické chyby USA vo vzťahoch s krajinami Blízkeho východu. Joe Biden napríklad počas predvolebnej kampane v roku 2020 tvrdo vystupoval proti Saudskej Arábii. Dokonca sa vyhrážal, že ju vyhlási za „darebácky štát“. Táto zahraničnopolitická pozícia sa nezmenila ani po tom, čo sa Biden stal prezidentom.

V posledných rokoch došlo k nezhodám aj v americko-izraelských vzťahoch. Bidenove snahy o obnovenie dohody s Iránom v kombinácii s varovaním USA o rozširovaní izraelských osád na Západnom brehu Jordánu tiež situáciu skomplikovali. A zvýšený vplyv Ruska v Sýrii a Iráne spôsobil, že Izrael je pri útokoch na Kremeľ opatrný.

Biden bol chladný, pokiaľ ide o obnovenie vzťahov medzi Spojenými štátmi a Egyptom, ktorému od roku 2014 vládne prezident Abdul-Fattah El-Sisi. Hoci aj USA naďalej Káhiru vojensky podporujú, v januári zmrazili vojenskú pomoc vo výške 130 miliónov dolárov, pričom tento krok odôvodnili obavami o stav ľudských práv v krajine.

Degradácia vzťahov medzi USA a Tureckom za posledných desať rokov sa tiež stala celkom zjavnou. Prezident Recep Tayyip Erdogan čelil americkej kritike kvôli svojej domácej politike, pričom mnohí v Turecku obviňujú USA z pokusu o prevrat v roku 2016, ktorý mal viesť k odstráneniu Erdogana.

Istanbul v reakcii na to posilnil ekonomické vzťahy s Moskvou vrátane spolupráce v energetickej oblasti, zvýšením celkového obchodu a turistického ruchu. Rusko je hlavným importérom do Turecka a vzájomné hospodárske vzťahy sa naďalej zlepšujú.

Keďže svojim spojencom na Blízkom východe Bidenova administratíva neponúka nič nové, riskuje, že sa ich bude stále viac a viac Washingtonu vzďaľovať, píše sa v článku.

Americké noviny „The Wall Street Journal“ tiež dospeli k záveru, že Rusko zaberá na Blízkom východe miesto Spojených štátov. Bývalí spojenci Washingtonu – Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Izrael – sa pre neúspešnú politiku americkej administratívy v regióne a slabnúci vplyv USA preorientujú na Moskvu. SAE sa pri hlasovaní o rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN odsudzujúcej Rusko zdržali a Izrael sa tiež snaží vyhnúť konfrontácii s Ruskom, píše sa v článku.






Loading…