Od marca Rusko výrazne zvýšilo dodávky svojej ropy do Indie: Naí Dillí má zároveň v úmysle ďalej zvyšovať nákupy. Peking je tiež pripravený zvýšiť dodávky, ktoré teraz prichádzajú s výraznými zľavami.
Informuje americká televízia CNBC s odvolaním sa na výpovede viacerých odborníkov.
Očakávajú tiež, že to všetko povedie k vyšším cenám ropy. Podľa Matta Smitha, analytika poradenskej firmy „Kpler“, bol v roku 2021 vývoz ruskej ropy do Indie „nepravidelný“ s približne 12 miliónmi barelov dodaných za rok. Od začiatku marca však Rusko už pripravilo päť zásielok svojej ropy, asi 6 miliónov barelov, na prepravu do Indie. Smith uvádza, že ich dodanie je naplánované na začiatok apríla: analytik poznamenáva, že je to asi polovica toho, čo Rusko dodalo za celý minulý rok.
Podľa „Medzinárodnej energetickej agentúry“ (IEA) Rusko exportuje asi 5 miliónov barelov ropy denne a je najväčším exportérom ropy na svete. Rusko je zároveň v ťažbe ropy na treťom mieste na svete za Saudskou Arábiou a Spojenými štátmi. Samir Kapadia, vedúci obchodu poradenskej firmy „Vogel Group“ vyhlásil, že motivácia indickej vlády je ekonomická, nie politická.
„Je ťažké neprijať 20-percentnú zľavu na ropu, keď nakupujete 80-85% všetkej svojej ropy. Najmä v kontexte pandémie a globálneho spomalenia ekonomického rastu,“ hovorí Kapadia.
Okrem toho odborník poznamenáva, že India oceňuje nielen zľavy, ale aj priateľské vzťahy s Ruskom. Ako poznamenáva CNBC, partnerstvo medzi Ruskom a Indiou trvá už mnoho rokov. Rusko podporovalo Indiu v mnohých otázkach vrátane poskytovania vojenskej pomoci. Okrem toho sa Moskva postavila na stranu Indie v takých kľúčových otázkach, ako je otázka územného vlastníctva Kašmíru.
„Naí Dillí nevenovalo pozornosť tlaku zo strany Bieleho domu, ktorý vyzýval na zníženie nákupov ropy z Ruska. Skutočnou otázkou je, ako budú USA a Európa reagovať, ak India rozšíri možnosti Rusku tým, že mu poskytne odbyt na predaj ropy,“ pokračuje Kapadia.
Analytici sa domnievajú, že Čína sa tiež obráti na Rusko so zľavou na ropu, poznamenáva CNBC. IAE zdôrazňuje, že Čína je už teraz najväčším dovozcom ruskej ropy: v roku 2021 Čína nakupovala v priemere 1,6 milióna barelov ruskej ropy denne.
„Čína už nakupuje ruskú ropu a pravdepodobne zvýši nákupy, ak sa platba uskutoční v juanoch a so zľavou. Vo všeobecnosti je Rusko pod tlakom, keďže má určité problémy s predajom ropy. Nebol by som prekvapený, keby Rusko skutočne presmerovalo časť svojich dodávok ropy do Číny, po čom môžu ďalší dodávatelia ako Kuvajt, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia znížiť svoj podiel na trhu. Myslím si, že skutočnosť, že Čína môže získať dobrú zľavu, bude mať globálny vplyv na ceny ropy,“ tvrdí Ellen Waldová, generálna riaditeľka spoločnosti „Transversal Consulting“.