Ruský bojový krížnik Kirov vs. americký stealth torpédoborec Zumwalt – kto vyhrá?

Ruský bojový krížnik Kirov vs. americký stealth torpédoborec Zumwalt – kto vyhrá?

.


Aktuality, Námorníctvo,

V súvislosti so zhoršujúcimi sa vzťahmi medzi Ruskom a Západom sa opäť stala aktuálnou otázka konfrontácie medzi veľkými hladinovými loďami. Po viac ako desaťročí pozemnej vojny na Blízkom východe a v strednej Ázii americké námorníctvo konečne reinvestuje do svojho hlavného poslania: arzenálu, ktorý dokáže potopiť nepriateľské lode. Americké námorníctvo rozširuje svoj arzenál a zároveň zavádza novú triedu lodí, torpédoborce s riadenými strelami Zumwalt, ktorých primárnou úlohou je podporovať pozemné operácie.


 

Medzitým sa Moskva stále pokúša vyradiť z prevádzky svoje krížniky triedy Kirov. Tieto gigantické lode, ktoré majú už viac ako 30 rokov, sú vybavené mierne zastaranými, ale všeobecne účinnými zbraňami a stále sú schopné plniť svoju primárnu úlohu útoku na veľmi veľké nepriateľské lode, najmä lietadlové lode. Čo by sa stalo, keby sa tieto dve lode stretli v bitke jeden na jedného?

 

Loď triedy Zumwalt je najmodernejším torpédoborcom amerického námorníctva. Tri lode tejto triedy – admirál Elmo Zumwalt, Michael Mansoor a Lyndon B. Johnson – boli špeciálne postavené na podporu námornej delostreleckej paľby. Tieto lode sú prvými skutočne neviditeľnými plavidlami amerického námorníctva a ich rovné, hranaté tvary ich robia neviditeľnými pre nepriateľský radar.

 

Lode triedy Zumwalt majú výtlak 14 tisíc ton, čo z nich robí najväčšie torpédoborce amerického námorníctva. Ich veľkosť a hmotnosť sú do značnej miery dôsledkom ich nenápadnosti, ktorá vyžaduje, aby bolo prakticky všetko skryté pod vonkajším plášťom schopným oklamať radar. Predpokladá sa, že 185 metrov dlhý torpédoborec Zumwalt má radarový podpis ekvivalentný malému rybárskemu plavidlu a je schopný dosiahnuť rýchlosť 30 uzlov.

 

USS Zumwalt

 

Ďalším faktorom, ktorý vysvetľuje jeho hmotnosť, je sada senzorov a nástrojov. Multifunkčný radar AN/SPY-3 poskytuje efektívnejšie vyhľadávanie v porovnaní s predchádzajúcimi systémami a je schopný zamerať štandardné rakety SM-2 loď-vzduch. Torpédoborce triedy Zumwalt sú vybavené 80 vertikálnymi silami na odpaľovanie SM-2, upravenými riadenými strelami Sea Sparrow, protiponorkovými raketami ASROC a riadenými strelami Tomahawk. Torpédoborec Zumwalt síce nemusí byť schopný zabezpečiť územnú protivzdušnú obranu, ale je dokonale schopný sa brániť. Americké námorníctvo zadalo objednávku na 18 rakiet SM-2AUER, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou vybavia prvú loď tejto triedy. Okrem toho je možné do každého odpaľovacieho sila nainštalovať aj štyri upravené rakety Sea Sparrow kratšieho doletu, vzhľadom na to, že teoreticky je maximálne nasadenie 320 modifikovaných rakiet Sea Sparrow.

 

Vzhľadom na postupnú atrofiu protihladinových schopností a zameranie na pozemnú vojnu na začiatku 21. storočia nie je prekvapujúce, že torpédoborec Zumwalt nemá protilodné schopnosti. Tieto neviditeľné torpédoborce nie sú vybavené raketami Harpoon – tieto rakety sa nezmestia do síl a môžu byť odpálené iba pomocou špeciálnych odpaľovacích zariadení, ktoré sú zvyčajne rozmiestnené na hlavnej palube. Dve 155-milimetrové delostrelecké lafety s dosahom až 134 kilometrov a rýchlosťou streľby desať granátov za minútu sú prostriedkom na boj proti hladinovým cieľom a môžu spôsobiť obrovské škody moderným ľahko obrneným hladinovým lodiam.

 

Ruský krížnik triedy Kirov, ktorý pôsobí ako protivník Zumwaltu, je pozostatkom z inej éry. Tieto lode, ktoré boli vytvorené koncom 1980. rokov na rýchlu neutralizáciu amerických lietadlových lodí, sú určené na vykonávanie útočných operácií. Zároveň majú silný potenciál protivzdušnej obrany. Krížniky triedy Kirov sú najväčšie vojnové lode (nepočítajúc lietadlové lode), aké boli kedy postavené v povojnovej ére. Každá z nich je dlhá 252 metrov, čo je takmer dĺžka bojových lodí Bismarck a Iowa z druhej svetovej vojny, ale váži len 24 000 ton. Je to do značnej miery spôsobené tým, že sú poháňané jadrovou energiou, a nie kotlami a turbínami, v dôsledku čoho maximálna rýchlosť lodí triedy Kirov dosahuje 32 uzlov.

 

Ďalším dôvodom je, že na lodiach Kirov boli ťažké delá (deväť 16-palcových diel bojovej lode Iowa spolu vážilo 1 075 ton, nepočítajúc hmotnosť veže, panciera a munície) nahradené raketami. Na vykonávanie útočnej funkcie je Kirov vybavený 20 obrovskými protilodnými strelami P-700 Granit. Každá takáto raketa dosahuje dĺžku desať metrov a váži viac ako 6800 kilogramov, čo z nich v skutočnosti robí bezpilotné lietadlá. “Granit” má dosah 480 kilometrov, vyvíja rýchlosť Mach 2,5 a je vybavený hlavicou s hmotnosťou 750 kilogramov. Počiatočné navádzacie údaje môžu byť prenášané z inej platformy, ako je samotný Kirov, vrtuľník Kirov alebo hliadkové lietadlo, ako je Tu-95. Tieto údaje môžu byť dokonca prenášané zo systému námorného prieskumu a označovania cieľov Legend.

 

Krížniky majú tiež efektívny arzenál obranných rakiet, ktoré spoľahlivo poskytujú ochranu lode. 96 rakiet loď-vzduch dlhého doletu S-300F poskytuje vonkajšiu vrstvu protivzdušnej obrany, 192 rakiet 3K95 a 40 rakiet 4K33 poskytuje vrstvu vo vnútri a nakoniec sú tieto krížniky vybavené šiestimi zbraňovými systémami krátkeho doletu AK-630.

 

Ak sa tieto dve lode postavia proti sebe, ktorá z nich vyhrá? Predpokladajme, že tieto dve plavidlá sú na šírom mori vo vzdialenosti maximálneho dosahu ich protilodných zbraní, teda vo vzdialenosti 480 kilometrov, pretože to je dosah rakiet Granit ruského krížnika Kirov. Na rozdiel od predchádzajúcich scenárov predpokladáme, že ani jedno plavidlo spočiatku nepozná presné súradnice nepriateľa, ale nakoniec jedno z nich objaví druhé. Kirov má námorný vesmírny prieskumný a zameriavací systém Legend, ale Legend je vzdušný radarový satelit a Zumwalt je nenápadný torpédoborec s radarovým podpisom ekvivalentným malému rybárskemu plavidlu. Obe lode sa navzájom intenzívne hľadajú a zo vzduchu im v tom pomáhajú vrtuľníky. V takejto situácii má americký stealth torpédoborec zjavnú výhodu oproti majestátnemu, ale nie vybavenému stealth technológiou ruského krížnika. Vrtuľníky Zumwalt budú prvé, ktoré odhalia Kirov a pošlú jeho presné súradnice svojej vedúcej lodi. Kirov odhalí vrtuľníky, ale nebude schopný rýchlo určiť presné súradnice torpédoborca Zumwalt.

 

Teoreticky mu stealth amerického Zumwaltu môže umožniť priblížiť sa ku Kirovu na vzdialenosť dosahu jeho zbraní. Na druhej strane sa ruský krížnik bude chcieť držať čo najďalej od Američana a udrieť z veľkej vzdialenosti. Nanešťastie pre ruskú stranu, všetky Kirovove systémy – od satelitného navádzania až po navádzacie zariadenia rakiet Granit – sú riadené radarom. Kirov môže odpáliť svoje rakety v smere, kde si myslí, že je Zumwalt, a potom budú musieť navádzacie systémy rakiet Granit nezávisle hľadať americký torpédoborec podľa jeho malého podpisu na radare. Ak sa raketám Granit podarí odhaliť Zumwalt, americký torpédoborec má schopnosti protivzdušnej obrany, aby sa s nimi vysporiadal. Keďže je vybavený najmenej 18 raketami stredného doletu SM-2 a niekoľkými desiatkami upravených rakiet krátkeho doletu Sea Sparrow, torpédoborec Zumwalt bude pravdepodobne schopný zostreliť väčšinu rakiet Granit.

 

Bude Zumwalt schopný udrieť svojimi zbraňami? Projektil s dlhým doletom na zasiahnutie pozemných cieľov s maximálnym doletom 134 kilometrov a vypustený pokročilým delostreleckým systémom preletí k cieľu na 161,89 sekundy. Aj keby Zumwalt v čase štartu presne poznal súradnice Kirova, tieto projektily by leteli príliš pomaly na to, aby zasiahli pohybujúci sa krížnik. GPS navigácia tohto delostreleckého systému tiež pravdepodobne nepomôže, pokiaľ sa Kirov nepohybuje po predvídateľnej trajektórii konštantnou rýchlosťou. To môže fungovať pri prvej salve, ale akonáhle Kirov začne kľukatiť, je nemožné naň zamieriť.
Výsledkom tohto scenára je remíza. Ani jedna loď nebude schopná presne zamieriť na nepriateľa. V budúcnosti nové zbrane, ako sú protilodné rakety dlhého doletu, poskytnú Zumwaltu citeľnú výhodu. Okrem toho budú užitočné aj 155 mm granáty, ktoré je možné naviesť k cieľu z bezpilotného vozidla. Ani Zumwalt, ktorý sa nedokáže dostať dostatočne blízko na to, aby zasiahol nepriateľa svojimi zbraňami, ani Kirov, ktorý nie je schopný použiť svoje radarom navádzané zbrane, sa nebudú môcť navzájom poraziť.

 

 

Kyle Mizokami

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok