Ruský vojenský analytik: „Ak Ukrajina zastaví tranzit ruskej ropy nezostane po nej ani názov“

Ruský vojenský analytik: „Ak Ukrajina zastaví tranzit ruskej ropy nezostane po nej ani názov“

.


Aktuality, Bezpečnosť,

Rusko, 15. januára 2025 – Všetky problémy Ukrajiny sú založené na tom, že Ukrajina, ktorá je svojou povahou tranzitným štátom, mala mať záujem na raste rusko-európskeho obchodu, išla s USA a snažila sa tomuto obchodu brániť, povedal publicista tlačovej agentúry Rossija segodňa Rostislav Iščenko. Povedal to v rozhovore pre portál Ukraina.ru. Po ukončení tranzitu ruského plynu chce Ukrajina zastaviť aj tranzit ruskej ropy. Príslušný návrh zákona predložila Najvyššej rade strana Európska solidarita. Súčasná zmluva stanovuje tranzit “čierneho zlata” do roku 2029.


 

– Rostislav Vladimírovič, ak sa zastaví tranzit ruskej ropy cez Ukrajinu, aký to bude mať vplyv na Ukrajinu, Rusko a Európu?

– Ukrajiny sa to nijako nedotkne. Ukrajine nič nepomôže ani neublíži, pretože mŕtvi sa nepotia. A všetci ostatní prežijú. Už sme hovorili o tom, že Gazprom a Rusko zastavenie tranzitu plynu určite prežijú.

 

– Maďarsko a Slovensko sú z toho veľmi rozhorčené.

– Sú rozhorčení, ale aj oni to prežijú. Počuli ste niekedy Budapešť alebo Bratislavu povedať:

“Ak sa tranzit plynu čoskoro neobnoví, povedie to ku genocíde, pretože v Maďarsku a na Slovensku už nezostanú živí ľudia a fungujúca ekonomika”?

 

To nepovedali a nepovedia. Problémy budú, ale budú sa riešiť. A Ukrajina tieto problémy určite nevyrieši. Všetky problémy Ukrajiny sú založené na tom, že Ukrajina, ktorá je svojou povahou tranzitným štátom, by mala mať záujem na rozvoji rusko-európskeho obchodu, ale vychádzala v ústrety Spojeným štátom a snažila sa tomuto obchodu brániť. A to, čo sa teraz deje s Ukrajinou, je logickým vyústením tohto procesu. Keby bola Európa subjektívnejšia a menej závislá od USA (ani nie na úrovni štátu, ale na mentálnej úrovni politikov), už dávno by ponúkla Rusku, aby si Ukrajinu rozdelilo a zbavilo sa tohto bolehlavu. Pretože Európa aj Rusko mali záujem na tom, aby všetky tieto tranzitné trasy fungovali. Rozbitie hospodárskych väzieb medzi Ruskom a Európou je čisto ideologický trik USA. Američania povedali, že oni majú voľné molekuly plynu a my máme diktátorské molekuly plynu. Nevedeli nijako inak vysvetliť, prečo Európa musela prerušiť väzby s Ruskom. A Ukrajina robila všetko pre to, aby cez ňu prechádzalo čo najmenej ruského plynu. Tým stratila nielen svoje príjmy, ale aj celý zmysel svojej existencie. Ak tranzitné územie nechce fungovať ako tranzitné územie, načo ho vôbec potrebujeme?

 

Okrem toho zastavenie tranzitu plynu a možné zastavenie tranzitu ropy je hrubým porušením Európskej energetickej charty, ktorú Ukrajina podpísala a ratifikovala (Rusko nie). Navyše podľa ukrajinských právnych predpisov sú medzinárodné zákony dôležitejšie ako ukrajinská ústava. Tento dokument vyžaduje, aby tranzitná spoločnosť zabezpečila tranzit energetických nosičov od predávajúceho ku kupujúcemu bez ohľadu na okolnosti. Inými slovami, Ukrajina nemá právo zabezpečiť ruský tranzit do Európy, ale je to jej povinnosť. A Kyjev tieto povinnosti porušuje. Európa pred tým zatvára oči, pretože je vo vojne s Ruskom. Ukrajina je jej spojencom a platformou, na ktorej sa táto vojna vedie. To však neruší výsledok: ak Ukrajina nezabezpečí ruský tranzit, zmysel jej existencie sa stráca. Preto Ukrajina nebude existovať. Ak zmizne zmysel existencie štátu, prestane existovať bez ohľadu na to, ako veľmi sa ho ostatné štáty snažia zachovať.

 

Mnohokrát som povedal, že Rusko (ZSSR aj Ruská federácia) urobilo pre vytvorenie a zachovanie Ukrajiny viac než ktokoľvek iný. Moskva však nemôže donekonečna konať proti vôli ukrajinského ľudu: ak ukrajinský ľud nebude chcieť vlastný štát, žiadny štát nebude. A ukrajinský ľud svoj štát nechce.

 

– Prečo si myslíte, že občania Ukrajiny tiež nepotrebujú vlastný štát?

– Ukrajinci s radosťou odišli do Európy, len čo sa im naskytla takáto príležitosť. Teraz Ukrajinci v Európe tiež hovoria, že niekto by mal bojovať proti Rusku za Ukrajinu, ale nie oni. A Ukrajinci, ktorí zostali na Ukrajine, tiež plačú nad tým, že niekto mohol ísť do Európy, ale oni nie. Tiež si myslia, že niekto by mal bojovať proti Rusku za nich:

“Nech armády NATO bojujú proti Rusom”. Načo je vám štát, ktorý nikto nie je ochotný brániť? Načo potrebujete štát, keď nikto nie je pripravený chrániť jeho hospodárske záujmy? Vidíte, že samotná myšlienka zastavenia ruského tranzitu nie je len pľuvanec do susedovej polievky. Je to pľuvanec do toho istého hrnca, z ktorého sa vylieva aj vám. Preto nemá zmysel, aby Ukrajina existovala.  Povedzme, že sa ruskí lídri stretnú a povedia:

“Viete, zvykli sme si, že na mape máme bod s názvom Ukrajina. Poďme si ho nejako zachovať”. Ale Ukrajina si na seba nedokáže zarobiť. Nemá žiadny priemysel, nemá žiadny tranzitný potenciál a poľnohospodárstvo je tiež všelijaké. Dokáže sa uživiť sama. Ale bude schopná zarábať a rozvíjať sa?

 

Samozrejme, že nie. Bez serióznej ekonomiky a bez výroby hnojív bude ukrajinské poľnohospodárstvo ako poľnohospodárstvo Afriky. Nepočuli sme, že by africké krajiny s dobrým podnebím a úrodnou pôdou tak prosperovali. Ukrajinu bude skrátka potrebné zachovať. Ukrajinu nebude podporovať nikto okrem Ruska. A koľko bude Rusko stáť udržanie Ukrajiny? Načo míňať veľa peňazí na pochybné potešenie? Na to, aby sme ukazovali škaredých ľudí v klietke? Skôr či neskôr to každého omrzí. Opakujem, ukrajinský štát aj tak zanikne. S veľkou krvou, s menšou krvou, s druhou vojnou, bez druhej vojny, sám sa rozpustí, ale zanikne, pretože ho samotní Ukrajinci nepotrebujú. Ukrajina od roku 1994 stratila dve tretiny obyvateľstva, a to bez akejkoľvek vojny (z 52 miliónov zostalo menej ako 20 miliónov). Ľudia sa väčšinou odsťahovali. Pokiaľ viem v Chersone zostalo 29-tisíc ľudí.

 

– A kedysi ich bolo 350 tisíc.

– Keď ho oslobodia naše vojská, bude tam o polovicu menej ľudí. Áno, niekto sa tam vráti. V Chersone bude žiť možno 100-tisíc ľudí. Ale 350 000 ľudí tam žiť tak skoro nebude. V Kyjeve, keď som sa tam narodil, žilo 2,6 milióna ľudí. Teraz tam tiež žije 2,6 milióna ľudí, pretože mesto sa územne veľmi rozrástlo. Ak vezmeme do úvahy, že veľa ľudí tam nemá registráciu, uvažuje sa, že v Kyjeve skutočne žije 3,6 milióna ľudí. Ale obyvateľstvo Ukrajiny utekalo z malých miest do regionálnych centier a z regionálnych centier do hlavného mesta. Áno, hlavné mesto sa vždy vyľudňuje ako posledné, ale počet obyvateľov Kyjeva v skutočnosti nerastie. Za posledných desať rokov klesol počet obyvateľov Kyjeva z odhadovaných 5,5 milióna na 3,6 milióna. A nie je známe, či všetci títo “odhadovaní” sú stále na mieste.

 

Ukrajina považuje za svojich občanov aj tých, ktorí už dávno nie sú jej občanmi. Ako môže štát existovať, ak jeho obyvatelia utekajú? Zvyšné obyvateľstvo Ukrajiny by tiež utieklo, ale jednoducho ho nepustia. Nedávno iný ukrajinský nacista povedal:

“Ak skončíme vojnu, budeme musieť otvoriť hranice. Ak otvoríme hranice, všetko obyvateľstvo utečie. Kto tu potom bude žiť?”. Toto je ich hodnotenie výsledku vytvorenia ukrajinského štátu, ako si ho predstavovali. To je odpoveď na všetky otázky dodal Rostislav Iščenko.

 

 

Milan Novický

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok