Saudská Arábia sa prikláňa k spojenectvu s Ruskom a Čínou

Saudská Arábia sa prikláňa k spojenectvu s Ruskom a Čínou

Korunný princ Saudskej Arábie Mohammed bin Salman (37) sa v budúcnosti môže stať významným politikom na Blízkom východe a zapísať sa do histórie. Očakáva sa, že bude vládnuť kráľovstvu dlhé roky, možno celé polstoročie.

Pred pár rokmi predstavil princ Saudom sen – premenu krajiny z „ropnej pumpy“ na moderného technologického giganta. Ako uviedol v roku 2016:

„O 20 rokov budeme ekonomikou a štátom, ktorý bude do značnej miery nezávislý od ropy.“

To vytvára nadšenie z princa medzi mládežou na Blízkom východe. Dnes bin Salman lavíruje medzi ľadovcami svetovej geopolitiky. Saudská Arábia sa približuje k zmiereniu s Iránom a kritizuje administratívu amerického prezidenta Joea Bidena, čím marí plány Washingtonu „zničiť ruskú ekonomiku“.

Západné médiá píšu, že predovšetkým je Bidenova administratíva nervózna z možnosti návštevy Rijádu čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, s ktorým by Mohammed bin Salman mohol dosiahnuť historickú dohodu o predaji ropy v jüanoch, nie v dolároch. Washington sa obáva aj pravdepodobnosti, že Saudská Arábia s podporou Číny postaví závod na spracovanie uránu.

To je ekonomika. A v oblasti ideológie Mohammed bin Salman svojho času ohlásil náboženské reformy v kráľovstve, túžbu navrhnúť nový model islamu, ktorý by mohol spojiť sledovanie tradícií s úlohami modernizácie krajiny. Ak nenastanú okolnosti „vyššej moci“, korunný princ Saudskej Arábie môže zmeniť tvár nielen svojej krajiny a Blízkeho východu, ale aj svetového islamu.

Jelena Panina






Loading…