„Sieť„ bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského

„Sieť„ bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského

Včerajšie média priniesli správu, podľa ktorej Najvyšší súd SR rozhodol, že bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský ostáva vo väzbe. Pripomínam, že Pčolinského vzal Špecializovaný trestný súd do väzby 14. marca 2021 a podľa medializovaných informácií je podozrivý z korupcie, keď mal prijať úplatok vo výške 20 000 EUR od podnikateľa Zoroslava Kollára (tých skutkov je ale o dosť viac).

“Vlažná” reakcia médií je až zarážajúca, tejto kauze sa venujú len okrajovo. Nikto nerozoberá možných komplicov Pčolinského, neanalyzuje možné následky fungovania jeho súkromnej “siete”.

Novinárska “sieť” Vladimíra Pčolinského

TV Markíza.

Kontaktom Pčolinského v TV Markíza bola / je Martina Töröková, ktorá sa s ním pozná už dlhodobo, zvykli sa navzájom navštevovať. V minulosti jej Pčolinský predal svoj byt na Podjavorinskej ulici.

Martina Töröková

Ďalším dôležitým kontaktom Pčolinského je redaktorka Zuzana Ferenčáková. Pčolinský ju nevyužíval napriamo, ale využil fakt, že sa “zblížila” s právnikom Františkom Polákom (bývalý príslušník SIS). Cez Poláka Pčolinský cielene posúval Ferenčákovej informácie, ktoré chcel zverejniť. Prepojenie fungovalo aj opačným smerom, keďže Ferenčáková má dobré vzťahy na NAKA, takže takým spôsobom Pčolinský získaval informácie z policajného prostredia. Františka Poláka zvykol využívať Pčolinský aj na “kontrolu” Ferenčákovej, aby nezverejnila informácie, ktoré by mohli poškodiť jeho “priateľov” v SIS a Policajnom zbore.

Zuzana Ferenčáková

TV JOJ.

Blízkym kontaktom Pčolinského je Samuel Migaľ. Ten pochádza z Vranova nad Topľou a na strednej škole bola jeho učiteľkou Marcela Pčolinská (matka Vladimíra Pčolinského). V období, keď bol 1. viceprezidentom Policajného zboru Ján Vaľo a riaditeľom Úradu pre boj proti organizovanej kriminalite Peter Krajíček, dodával Pčolinský Migaľovi zaujímavé informácie z prostredia polície.

Samuel Migaľ

Ďalším odberateľom informácií od Pčolinského je aj redaktor Dárius Haraksin. Pritom priateľský vzťah má Pčolinský aj s bývalým riaditeľom spravodajstva TV JOJ Rolandom Kubinom.

Dárius Haraksin
Roland Kubina

Denník N.

Hlavnou spolupracovníčkou Vladimíra Pčolinského v Denníku N je samozrejme “najbohatšia novinárka v Strednej Európe” Monika Tódová. Okrem toho, že presne ako Pčolinský si žije vysoko nad to, čo papierovo zarába, spája ich aj spolupráca pri vynášaní a zverejňovaní informácií z policajných spisov.

Monika Tódová

S Pčolinským spolupracoval v minulosti aj ďalší novinár z Denníka N – Miroslav Kern (v tom čase SME). Konkrétne ide o kauzu “tunelovania Vojenského spravodajstva”, kde Pčolinský riadil medializáciu tejto kauzy prostredníctvom už spomínaného Kerna a Martiny Ruttkayovej (v tom čase Hospodárske noviny).

Miroslav Kern

Áno, čítate správne, Ruttkayová v minulosti spolupracovala nielen s Marianom Kočnerom, ale aj s Vladimírom Pčolinským. Pčolinský obom novinárom odporučil, aby podali trestné oznámenie, pričom trestné oznámenie, ktoré podala Ruttkayová a jej následný výsluch mali za následok obvinenie súčasného ministra vnútra Romana Mikulca, keďže Ruttkayová poskytla informácie, ktoré identifikovali Mikulca ako jej kontakt. Pčolinskému v tejto kauze išlo o upriamenie pozornosti na Ľubomíra Skuhru (v tom čase riaditeľ VOS) a o zakrytie aktivity Róberta Benkovského, ktorý figuroval v známej správe o tunelovaní (Benkovský je “priateľom priateľov” Pčolinského).

Martina Ruttkayová

Aktuality.sk

Pčolinského priateľom v rámci redakcie je Ladislav Bariak. Spolupráca funguje vzájomne, Pčolinský posúval Bariakovi rôzne informácie z politického prostredia a Bariak ho zas informoval o tom, kto a čo v redakcii plánuje publikovať. Bariak má dobré vzťahy aj v iných redakciách, čo umožňovalo Pčolinskému mať prehľad o tom, čo sa deje v iných redakciách. V čase štúdia bol Bariak aktívnym sympatizantom politickej strany KDH a práve pri tejto príležitosti sa spoznal s Pčolinským.

Ladislav Bariak

SME.

V rámci denníka SME sú Pčolinskému priaznivo naklonení Roman Cuprík, Adam Valček a rozbehol spoluprácu aj so Zuzanou Kovačič Hanzelovou, ktorá ochotne Pčolinskému poskytla miesto v médiách po tom, ako ho Peter Tóth obvinil z vynášania informácií z vyšetrovacích spisov.

Adam Valček
Zuzana Kovačič Hanzelová

RTVS.

Priateľské vzťahy s Pčolinským udržiava novinárka Petra Klimešová. Ide o bývalú partnerku bývalého garanta vyšetrovacieho tímu “Gorila” Rudolfa Cádru, ktorý v súčasnosti pracuje v advokátskej kancelárii Evy Mišíkovej.

Petra Klimešová

V minulosti mala vzťah s Vladimírom Pčolinským redaktorka Plus 7 Dní Jana Šimíčková. Po ukončení vzťahu Pčolinský za asistencie príslušníkov Policajného zboru spravodajsky Janu Šimíčkovú rozpracoval, pátral po jej zdrojoch, okrem toho vedome šíril o nej nepravdivé informácie s cieľom poškodenia jej osoby.

Spolupracovníci Vladimíra Pčolinského z prostredia silovo-informačných (a iných) zložiek

Vladimír Pčolinský udržiava priateľské vzťahy s Petrom Krajíčkom (bývalý zástupca riaditeľa ÚBOK, legalizant SIS, v období ministrovania Daniela Lipšica – riaditeľ ÚBOK, následne opäť v legalizácii SIS, potom náčelník Mestskej polície Bratislava a napokon námestník SIS). Pritom v minulosti bolo medializované, že Peter Krajíček požičal milión slovenských korún po svojom prvom odchode z PZ Ladislavovi Borárosimu, obvinenému v kauze pozemkovej mafie, ktorý má blízko k zločineckej skupine “sýkorovci”.

Peter Krajíček

Ďalším dobrým priateľom Pčolinského je Ján Vaľo, bývalý 1. viceprezident Policajného zboru, potom pridelenec PZ v Českej republike, aktuálne pôsobí ako riaditeľ odboru bezpečnosti v SEPS, ktorého Pčolinský často navštevoval aj u neho doma. V prípade, že o Vaľovi vychádzali negatívne novinárske články, bolo úlohou Pčolinského identifikovať zdroj negatívnych informácií.

Ján Vaľo

Ešte donedávna bol blízkym spolupracovníkom Pčolinského Boris Beňa, bývalý riaditeľ inšpekcie Ministerstva vnútra, potom pridelenec PZ v Rumunsku, následne riaditeľ inšpekčného odboru SIS, neskôr zástupca riaditeľa SIS. Aktuálne sa nachádza vo väzbe, kde vypovedá proti Pčolinskému. Pritom paradoxom je, že za svoju kariéru vďačí Beňa práve Pčolinskému a Lipšicovi, ktorí sa mu odmenili za to, že zabránil odhaleniu mimomanželského pomeru Daniela Lipšica s banskobystrickou právničkou. Vlastne ani nezabránil, len oddialil, nakoľko milostná komunikácia Daniela Lipšica bola predsa len zverejnená.

Boris Beňa

Taktiež môžeme spomenúť priateľské vzťahy medzi Pčolinským a Michalom Buraľom (bývalý príslušník polície a SIS), ktorý mu v rozpore so zákonom poskytoval informácie z predmetných zložiek.

Michal Buraľ

Nie všetci však boli ochotní byť Pčolinskému nápomocní. Napríklad v čase ministrovania Daniela Lipšica na Ministerstve vnútra (2010 – 2012) Pčolinský žiadal prezidenta PZ Jaroslava Spišiaka, aby polícia nevyšetrovala podvod pri zbieraní podpisov pri registrácii politickej strany 99 %. Napriek tejto intervencii Pčolinského Spišiak vec chcel riadne vyšetriť, napokon musel zasiahnuť minister Daniel Lipšic a až potom išiel prípad “do stratena”.

Nesmieme zabudnúť ani na súčasného podpredsedu parlamentu a predsedu Výboru NR SR pre kontrolu SIS Gábora Grendela. Jeho vzťahy s Pčolinským sa vyprofilovali počas ich spoločného pôsobenia na MV SR. Pčolinský Grendelovi pomáhal s mediálnou politikou, dával mu odporúčania, s ktorými novinármi má komunikovať a akou formou. Grendelovi tiež zabezpečoval informácie z PZ pre vytipovaných novinárov ako Marek VagovičMarián LechanZuzana Petková, Branislav Dobšinský, Martin Linhart. Pre niektorých (napr. Vagoviča) žiadal Grendel od Pčolinského dokonca vykonanie nelegálnych lustrácií.

Gábor Grendel

Veľmi dôležitým spolupracovníkom Vladimíra Pčolinského je jeho brat Martin Pčolinský, ktorý pôsobil / pôsobí ako príslušník policajného OŠS (odbor špecializovaných služieb) a zároveň sa angažuje v rámci Tactical Combat Academy. Veľkú dôveru voči Martinovi Pčolinskému potvrdzuje fakt, že v čase, keď bol Lipšic na Ukrajine (aby podporil štátny prevrat), tak ho Martin (na návrh Vladimíra) sprevádzal ako bezpečnostný pracovník.

Martin Pčolinský počas relaxu

O spolupráci Daniela Lipšica a Vladimíra Pčolinského nemusíme vôbec písať, keďže Pčolinský už dlhodobo sprevádza Lipšica na každom kroku.

Ďalšie osoby, ktoré sú súčasťou “siete” Vladimíra Pčolinského pomenujeme v pokračovaní.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Loading…