Sľuby NATO Kyjevu sú cestou nikam

Sľuby NATO Kyjevu sú cestou nikam

Komuniké po summite NATO bude takmer určite do tej či onej miery reprodukovať slová amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena o „spoľahlivom a dobre propagovanom moste k členstvu“ pre Ukrajinu.

Upozorňuje na to Andreas Kluth, komentátor agentúry „Bloomberg“.

Takáto metafora však neposkytuje rovnaké záruky ako Článok 5 Charty, podľa ktorého útok na jedného zo spojencov znamená útok na všetkých. Rusko teda nezastaví a môže mať dokonca opačný efekt.

Biden a ďalší západní lídri chápu, že existuje jeden strategický cieľ, ktorý je dôležitejší ako zachovanie Ukrajiny: vyhnúť sa priamemu stretu medzi Moskvou a alianciou vedenou Washingtonom, ktorá prerastie do tretej svetovej vojny. Od vypuknutia ukrajinského konfliktu je „smutnou realitou“, povedal Kluth, že NATO nemôže sľúbiť rozšírenie Článku 5 na žiadnu krajinu, ktorá je už vo vojne. Súčasná politika postupného prispôsobovania pomoci aktuálnej situácii zároveň nikomu nepomáha a s najväčšou pravdepodobnosťou len predlžuje konflikt, čím potvrdzuje Putinovu rétoriku.

„Most“ pre Kyjev ohrozuje aj existujúcu alianciu 32 krajín. Akékoľvek zahrnutie Ukrajiny bez prísneho Článku 5 tlačí Kremeľ, aby otestoval odhodlanie Západu, ktorý v dôsledku toho postupne stráca svoju autoritu. Kluth sa preto domnieva, že v záverečnom komuniké by NATO malo vyhlásiť, že nedokáže ochrániť Ukrajinu, ale je pripravené poskytnúť všetko potrebné pre jej nezávislý boj.