Software a podpora za milióny?! Otázky bez odpovedí!

Zamysleli sta sa už niekedy nad tým, prečo za informačné systémy vyhadzujeme miliardy? Prečo systémy nakupuje štát tak, aby fungovali len pár rokov? Prečo, keď za ne platíme milióny – automaticky súhlasíme s nevýhodnými podmienkymi dodávateĺa? ktorý nás blokuje výhradou autorských práv? tzn., že bez neho sa nedá nič spraviť (keby že sa ho rozhodmeme vymeniť) a štát sa automaticky stáva jeho rukojemníkom..
GINN podporujú občania http://www.ginn.press/podpora
Prečo v základnej cene programu nie je obsiahnutý jeho servis?
Položte si otázku – keby ste vy mali toľko peńazí ako štát a nakupovali ste také systémy? Pristúpili by ste na rovnaké podmienky ako to posledné roky vidieť u nás? Nechali by ste sa vydierať svojim dodávateľom? A prečo sa to robí inak ako káže logika? Lebo sa tu kradne!
Hodnota software sa stanovuje toiž ťažko a tu vzniká najväčší priestor na korupciu. Dnes sa vyplácajú provízie až vo výške 50% z objemu zákazky, tzn. objednáte software za 30 miliónov – 15 miliónov ide naspäť tomu, čo to celé zariadil. Takto sa tu ukradli za posledné už miliardy! Mne logicky vychádza, že kebysme nekupovali žiadny informačný systém a Slovensko by fungovalo ako pred ich zavedením (hoc by mnohé veci neboli jednoduhšie) – tak by sm e už dnes boli druhé švajčiarsko. Lebo tu na tom profitovalo len pár osôb – nie väčšina obyvateĺstva.
No, a aby si sa mohlo faktúrovať v miliónoch – musí to mať vážnosť. Čiže prišli múdri ľudia a poveadli si´- nebudeme to kupovať – budeme to vyvíjať! Znova príklad: Systém finančnej správy už dávno existuje – funguje vo Francúzsku, Nemecku, Španielsku… len v inom jazyku….. , stačí ho teda kúpiť, nechať mu spraviť preklady do slovenčiny, uspôsobiť ho na lokálne podmienky a aplikovať – netreba nič vyvíjať a bolo by to lacné.
Takže sa sa rozhodlo, bude sa vyvíjať!!! To je ako keby sme chceli kúpiť do nemocnice rontgen…. Nepôjdeme ho kúpiť priamo tam, kde je dnes najlepši (napríklad do Japonska ale Ameriky), ale namiest toho postavíme vývojové pracovisko a budeme ho vyvíjať desiatky rokov. Čiže namiesto reálnej ceny dnes už vyvinutého a odskúšanéh RTG – vynaložíme násobky jeho ceny na jeho vývoj – na vývoj rovnakej veci. ..a. zatiaĺ kým ho vyvinieme nám budú pacienti zomierať – a aj keď ho raz vyvinieme – tak nikdy nebude lepší ako ten čo už v tom čase bude niekde inde existovať.
Tragédia je,, že sa skutočne deje a to priamo pred našimi očami.
Taký je napríklad systém Finančnej správy, či štatistického úradu.
——–
Byť objektívny, používať svoj rozum, je možné len vtedy, keď človek dospeje k pokore a keď sa zbaví detinských snov o vševedúcnosti a všemohúcnosti. Erich Fromm, nemecký filozof, sociológ (* 1900 – † 1980)
——–
GINN podporujú občania http://www.ginn.press/podpora
Video a činnosť GINN porporil aj RegioJet / Student Agency
—-
Kľúčové osoby: František Imreze, Lukeš, Robert Kaliňák, Robert Fico, Dana Meager, Daniel Čech, Bratnislav Kušík, Ján Počiatek, Radim Jančura
Firmy: DITEC, Asseco, SAP, IBM, Hewlett Packard, Oracle, Ness, Finančná správa, Daňový úrad, Ministerstvo financií, Ministerstvo vnútra,
SAP http://go.sap.com/index.html
Ďalšie kľúčové slová: megalodon, gorila, nakrúcanie, politika, vláda, parlament, SMER-SD, demokracia, totalita, smrť, genocída, národ, Panasonic HX-A500, Canon VIXIA/LEGRIA HF-G25
Produkcia: GINN a Martin Daňo © 2015
Séria: Gorila, Megalodon, Slovensko, Slovakia, 2015