Špičky demokratov nechali Bidena diskutovať, aby ho sabotovali, hrozili 25. dodatkom, aby ho donútili odísť: správa

Špičky demokratov nechali Bidena diskutovať, aby ho sabotovali, hrozili 25. dodatkom, aby ho donútili odísť: správa

Keď prezident Joe Biden oficiálne stiahol svoju kandidatúru na znovuzvolenie, začali sa objavovať podrobnosti o tom, ako ho demokratickí insideri nakoniec presvedčili, aby odstúpil – vrátane hrozby, že ho jeho vlastná strana násilne odvolá z funkcie.

Biden v nedeľu oznámil, že sa vzdáva kandidatúry na prezidenta v roku 2024 a podporuje svoju viceprezidentku Kamalu Harrisovú, aby zaujala jeho miesto ako prezidentská kandidátka demokratov. Rozhodnutie nasledovalo po týždňoch verejných i súkromných výziev na odstúpenie od katastrofálnej televíznej debaty s jeho republikánskym súperom Donaldom Trumpom, kde jeho zjavná únava a nesúvislosť vyniesli na povrch dlhodobé obavy z duševnej slabosti 81-ročného prezidenta’a mnohých presvedčili, že tento problém sa nedá dostatočne dobre zamaskovať, aby zostal politicky životaschopný.

V pondelok denník New York Post uviedol, že “zdroj blízky Bidenovej rodine” ich informoval o demokratickom “palácovom prevrate”, ktorému prezident celé týždne horko-ťažko odolával, a o tom, čo bolo potrebné urobiť, aby nakoniec ustúpil.

Podľa dôverného informátora istota o Bidenovej’politickej slabosti v skutočnosti predchádzala dnes už slávnej debate a v skutočnosti to, že ho nechali prejsť, “bolo podrazom, ktorý mal demokratov presvedčiť, že nemôže kandidovať na prezidenta.”

Toto rozhodnutie zafungovalo tak, že vyvolalo úplnú zmenu v tom, ako mainstreamové médiá’informovali o Bidenovom zdravotnom stave, a príval demokratov, ktorí sa verejne i súkromne obrátili proti nemu. Nestačilo to však na to, aby Biden sám odstúpil, a tak “stranícki pohlavári” údajne pohrozili, že sa odvolajú na 25. dodatok amerického zákona. Ústavy, ktorý umožňuje viceprezidentovi a kabinetu odvolať prezidenta, ktorého považujú za neschopného pokračovať vo výkone funkcie.

Po Bidenovej’rezignácii sa mnohí demokrati rýchlo sústredili okolo Harrisa, ktorý by bol ako úradujúci viceprezident Spojených štátov za normálnych okolností považovaný za favorita na nástup. Už dlho ju však sužuje dlhodobá nespokojnosť s jej vlastným výkonom funkcie a pochybnosti, či by sa jej proti Trumpovi darilo lepšie.

A hoci Harrisová podľa údajne získala dostatok delegátskych sľubov na to, aby si zabezpečila nomináciu, podľa zdroja Post’s, “delegáti budú dôrazne vyzvaní, aby namiesto toho podporili arizonského senátora. a bývalého astronauta Marka Kellyho za prezidenta na augustovom Národnom konvente Demokratickej strany v Chicagu.”

Doteraz sa o tom presvedčili RealClearPolitics a RaceToTheWH naznačujú, že zmena nominanta demokratov nezmenila trajektóriu pretekov; Trump si udržiava náskok v súčte celonárodných hlasov voličov aj v Electoral College.