Spojené kráľovstvo zasiahla vlna štrajkov

Spojené kráľovstvo zasiahla vlna štrajkov

Na štrajkoch sa zúčastňuje 235.000 pracovníkov. Sú medzi nimi učitelia, vysokoškolskí pedagógovia, poštári a zamestnanci železníc. A od decembra sa k nim pridajú státisíce lekárov a sestier, čím sa súčasný celoštátny štrajk stane najväčším za posledných 40 rokov.

Pracovníci požadujú lepšie pracovné podmienky a prudké zvýšenie miezd, aby nejako kompenzovali nárast inflácie, ktorá už v Británii dosiahla 11%. No štát a súkromný biznis sa obávajú, že v kontexte krízy zvýšenie nákladov na pracovníkov prehĺbi súčasnú rozpočtovú krízu.

Teraz Británia čelí druhej „zime nespokojnosti“ – keď sa práca mnohých škôl, univerzít, poštových služieb, nemocníc a železníc jednoducho zastaví. To by mohlo konečne vykoľajiť britskú ekonomiku, o ktorej sa už predpokladá, že bude mať najslabší rast spomedzi krajín G7 a dlhú recesiu až do roku 2024.

Ale štrajkujúci sú už pripravení ísť do toho naplno – napokon, situácia sa pre mnohých stáva patovou. Nedávne prieskumy ukazujú, že až tretina britských rodín musí neustále šetriť na jedle. A každá desiata rodina jedáva len studené jedlá, aby neplytvala plynom a elektrinou. S nástupom zimy je 55% Britov ohrozených palivovou chudobou.

Vláda Rishi Sunaka reaguje tak, že plánuje dostať nemocnice pod kontrolu armády a použiť vojakov, aby nahradili 850.000 štrajkujúcich lekárov. Súčasnú krízu to však v zásade nevyrieši a môže prinútiť všetky odborové zväzy, aby sa pridali k zimnému štrajku proti Konzervatívnej strane, čím sa v britskej ekonomike vytvorí „dokonalá búrka“.

Malek Dudakov

Spojené kráľovstvo zasiahla vlna štrajkov




Loading…