Spoločnosť Blue Cross Blue Shield bola nútená zaplatiť 12 miliónov dolárov katolíckemu pracovníkovi, ktorý bol prepustený za odmietnutie injekcií COVID

Spoločnosť Blue Cross Blue Shield bola nútená zaplatiť 12 miliónov dolárov katolíckemu pracovníkovi, ktorý bol prepustený za odmietnutie injekcií COVID

Bývalá IT špecialistka spoločnosti Blue Cross Blue Shield získala 12 miliónov dolárov ako odškodné a ušlú mzdu za súdny spor, ktorý viedla v súvislosti s prepustením za odmietnutie očkovania COVID-19. Ide o veľké víťazstvo náboženskej slobody.

Newsweek uvádza, že poisťovňa v roku 2021 prepustila 30-ročnú zamestnankyňu Lisu Domski po tom, čo sa snažila získať náboženskú výnimku z ich mandátu na očkovanie a bola odmietnutá. Poisťovňa údajne spochybnila úprimnosť jej náboženských námietok ako katolíčky, ale v súdnom procese odmietla náboženskú diskrimináciu. 

Domski ďalej tvrdila, že odôvodnenie povinnosti očkovania sa v jej prípade neuplatňuje, keďže 75 % jej práce bolo pred pandémiou na diaľku a počas nej sa presunula na plne diaľkovú, čo znamená, že nemohla ohroziť ostatných, aj keby očkovanie naozaj zabránilo prenosu, čo sa medzičasom priznalo, že nie je pravda.

“Naši predkovia bojovali a umierali za slobodu každého Američana praktizovať svoje vlastné náboženstvo,” vyhlásil jej právny zástupca Jon Marko. “Vláda ani korporácia nemajú právo nútiť jednotlivca, aby si vybral medzi svojou kariérou a svedomím. Lisa sa odmietla vzdať svojej viery a presvedčenia a bola neoprávnene prepustená z jediného zamestnania, ktoré kedy poznala. Dnešný verdikt poroty hovorí spoločnosti [Blue Cross Blue Shield of Michigan], že náboženská diskriminácia nemá v Amerike miesto a potvrdzuje právo každého človeka na náboženskú slobodu.”

V reakcii spoločnosť uviedla, že je “sklamaná” z verdiktu poroty a bude “skúmať svoje právne možnosti a v najbližších dňoch určí svoj ďalší postup.”

Mnohí nábožensky založení a za život sa zasadzujúci Američania ako Lisa Domski majú morálne výhrady voči používaniu zdravotníckych produktov, ktorých existencia je nejakým spôsobom zavinená potratom. 

Podľa podrobného prehľadu pro-life inštitútu Charlotte Lozier, spoločnosti Pfizer, Moderna a Johnson & Johnson použili potratené plodové bunky vo fáze testovania vakcín’ a Johnson & Johnson použil bunky aj vo fáze návrhu a vývoja a výroby. Časopis American Association for the Advancement of Science’s Sciencepriznalto isté a dokonca aj ľavicový fact-checkingový portál Snopes priznávavýrok “že takéto bunkové línie boli použité pri vývoji vakcín COVID-19, je presné.”

Morálne výhrady sú len jedným z dôvodov pretrvávajúcej kontroverzie, popri veľkom množstve dôkazov identifikujúcich významné riziká očkovacích látok COVID, ktoré boli vyvinuté a preskúmané v frakcia z času vakcín, ktoré zvyčajne trvajú v rámci iniciatívy prvej Trumpovej administratívy’Operation Warp Speed.

Federálny systém hlásenia nežiaducich udalostí po očkovaní (VAERS) hlásil k 25. októbru okrem iných ochorení aj 38 068 úmrtí, 218 646 hospitalizácií, 22 002 infarktov a 28 706 prípadov myokarditídy a perikarditídy. Výskumníci amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) rozpoznali “vysokú mieru overenia hlásení myokarditídy do VAERS po očkovaní vakcínou COVID-19 na báze mRNA,” čo viedlo k záveru, že “podhodnotenie hlásení je pravdepodobnejšie” ako nadhodnotenie.

An analýza 99 miliónov ľudí v ôsmich krajinách uverejnená vo februári v časopise Vaccine “pozorovali významne vyššie riziko myokarditídy po prvej, druhej a tretej dávke” injekcií COVID na báze mRNA, ako aj známky zvýšeného rizika “perikarditídy, Guillainovho-Barrovhoé syndrómu a trombózy mozgových žíl ” a ďalšie “potenciálne bezpečnostné signály, ktoré si vyžadujú ďalšie skúmanie.” V apríli bolo CDC na základe súdneho príkazu prinútené zverejniť 780 000 predtým nezverejnených hlásení o závažných nežiaducich účinkoch a štúdia z Japonska zistila “štatisticky významný nárast” úmrtí na rakovinu po tretích dávkach očkovacích látok COVID-19 na báze mRNA a ponúkla niekoľko teórií príčinnej súvislosti.

Všetky oči sa v súčasnosti upierajú na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ktorý minulý týždeň vyhral svoju kampaň za návrat do Bieleho domu a ktorého tím poskytol zmiešané signály o vyhliadkach na prehodnotenie očkovania, za ktoré si dlho pripisoval zásluhy. Trump sa prinajmenšom dôsledne stavia proti ich nariaďovaniu a očakáva sa, že v podobných súdnych sporoch obsadí ďalšie voľné miesta vo federálnej justícii právnikmi priaznivo naklonenými právam zamestnancov.

Medzi tým niektorí dúfajú, že sa im právnymi krokmi môže podariť vyvodiť zodpovednosť v tejto otázke tým, že sa právne zamerajú skôr na spoločnosti za zavádzanie než priamo na ich výrobky. Na Floride má prebiehajúce vyšetrovanie veľkej poroty výrobcov injekcií’ zverejniť očakávanú správu o injekciách a v štáte Kansas bola podaná žaloba, v ktorej sa spoločnosť Pfizer obviňuje z podvodu za to, že injekcie označila za “bezpečné a účinné.”