Správy SIS a realita svedčia o „konaní“ Lipšica s nulovým výsledkom

Správy SIS a realita svedčia o „konaní“ Lipšica s nulovým výsledkom

Daniel Lipšic už (odkedy ohlásil kandidatúru na špeciálneho prokurátora) viac krát sám o sebe prehlásil, že “nie je žiadny nepopísaný list”, a toto je jediná vec, pri ktorej s ním súhlasíme. Lipšic predstavuje veľmi husto “popísaný list”, však sme toho už o jeho “hrdinstvách” v minulosti zverejnili dosť. V tomto článku “tento list ešte viac popíšeme” a bude sa to týkať obdobia pôsobenia Lipšica vo funkcii ministra spravodlivosti. Len pripomíname, že Daniel Lipšic od 15. októbra 2002 do 7. februára 2006 pôsobil ako podpredseda vlády SR a minister spravodlivosti (nominant politickej strany KDH).

Daniel Lipšic

 

Náplň práce Slovenskej informačnej služby (SIS)

SIS v rozsahu svojej pôsobnosti a v rozsahu svojich oprávnení získava a zákonom ustanoveným príjemcom poskytuje informácie o najzávažnejších ohrozeniach ústavného zriadenia, vnútorného poriadku a bezpečnosti, ako aj informácie zamerané na ochranu zahraničnopolitických a hospodárskych záujmov štátu.

Inými slovami, keď Slovenská informačná služba zistí niečo podstatné, následne túto informáciu posúva ďalej vybraným príjemcom. Ak ide o napr. korupciu v rámci organizácie spadajúcej pod Ministerstvo zdravotníctva, tak je o zistených skutočnostiach informovaný (aj) minister zdravotníctva, ak sa jedná o korupciu v súdnictve, je informovaný (aj) minister spravodlivosti.

 

Správy, ktoré dostal do rúk Daniel Lipšic

V tomto článku uvádzame dve spravodajské správy (reálne ich bolo oveľa viac), ktoré zaslala SIS na Ministerstvo spravodlivosti v období, keď bol ministrom Daniel Lipšic.

Dňa 24.04.2003 spracovala SIS Informáciu o zmanipulovanom predaji majetku z konkurznej podstaty Východoslovenských tehelní, ktorú následne posunula aj na Ministerstvo spravodlivosti SR. Bolo to z dôvodu, že správa obsahovala tvrdenia o korupčnom správaní predsedu Krajského súdu Imricha Volkaia, ako aj ďalších predstaviteľov Krajského súdu Košice.

Strana 1
Strana 2
Strana 3

Aké následky zo správy vyvodil minister spravodlivosti Daniel Lipšic? Nevedno. V každom prípade ale Imrich Volkai svoju funkciu zastával až do marca 2020. Z toho nám vyplýva, že Lipšic nekonal, keď konať mal, pritom možnosti na to mal. Je veľmi farizejské od neho tvrdiť, že “mafia na Slovensku rozkvitla počas vlády strany SMER-SD”, keďže mafia “kvitla” aj v čase, keď bol ministrom spravodlivosti a neskôr vnútra.

09. marca 2005 spracovala SIS Informáciu o korupcii a spolupráci sudcov a štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva s obvinenými v kauze “Slánske lesy”. Obsahu správy sa nebudeme venovať, ale opäť obsahuje silné podozrenia z korupčného správania predsedu Krajského súdu Košice Imricha Volkaia a ďalších predstaviteľov sudcovskej obce, ako aj predstaviteľa vtedajšej vládnucej koalície Jána Goliana (SDKÚ) a prednostu Krajského úradu Košice Jána Dolného (SDKÚ).

Strana 1
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Príloha

Na úvodnej strane správy je rukou napísaný pokyn: “Podľa pokynu p. ministra založiť a la”. Takže založiť… . Ťažké uveriť, ale razantný a nekompromisný Daniel Lipšic vydal pokyn založiť závažné zistenia. Podpísaná pod pokynom je Miroslava Juru, v tom čase sekretárka Lipšica, ktorej platené vysokoškolské externé štúdium v tom čase na pokyn Lipšica financovalo Ministerstvo spravodlivosti.

V správe sa spomínajú sudcovia:

Jaroslav Chlebovič (Krajský súd Košice) – podľa webovej stránky Ministerstva spravodlivosti naďalej aktívny sudca na Krajskom súde Košice.

Oto Jurčo (v tom čase predseda Okresného súdu Košice – okolie) – časom prešiel na Krajský súd Košice, kde v pokoji pôsobil až do roku 2016.

Ľubica Adamčíková (Okresný súd Košice – okolie) – minimálne ešte v septembri 2020 pôsobila na Okresnom súde Košice – okolie.

O Imrichovi Volkaiovi sme už písali – na základe vlastnej žiadosti odišiel do dôchodku v marci 2020.

 

Prevážila u Lipšica koaličná solidarita či strach prísť o možnosť ministrovania v dôsledku rozpadu koalície nad povinnosťou konať?

V období 2002 – 2006 bola pri moci koalícia zložená z politických strán SDKÚ-DS, SMK, KDH a ANO. Vzťahy v koalícii boli značne napäté, viac krát sa písalo o konfliktoch KDH a ANO, došlo ale aj ku konfliktom medzi Ministerstvom vnútra (KDH) a SIS (SDKÚ-DS). Okrem toho sa drobila strana ANO. Práve táto situácia môže byť príčinou, že Lipšic aktívne nekonal po obdržaní spravodajskej správy. Súčasťou správy bolo aj korupčné správanie nominanta SDKÚ-DS (štátneho tajomníka) Jána Goliana, ako aj ďalšieho predstaviteľa SDKÚ-DS Jána Dolného. A ďalší konflikt by vládnuca koalícia už nemusela ustáť.

Ján Golian

Mnohí spochybňujú kandidatúru Daniela Lipšica na funkciu špeciálneho prokurátora z dôvodu, že má blízko k politike, hlavne k politickej strane OĽaNO. Lipšic sa v svojich posledných rozhovoroch obhajuje tvrdeniami, že “to nevadí”, že “vo funkciách, v ktorých pôsobil, sa nikdy nechoval stranícky”. Ako potom vysvetliť to, že v čase pôsobenia na pozícii ministra spravodlivosti disponoval závažnými zisteniami čo sa týka korupčného správania sudcov na východnom Slovensku (a nielen tam), ale pritom títo sudcovia nemali žiadny problém fungovať ďalej? Nepovýšil tým náhodou stranícke / koaličné záujmy nad povinnosťou konať? A tým umožnil osobám podozrivým z korupcie fungovať ďalšie roky až desaťročia. Nenesie tak náhodou Lipšic tiež zodpovednosť za to, nad čím sa tak vehementne pohoršuje práve on, ako aj vládnuca koalícia?

Tento človek je neskutočne drzý a arogantný, ak sa chce stať špeciálnym prokurátorom. Je možné, že sa ním stane, keďže s “čudom” stojacim na čele vlády má svoje dohody. V takom prípade bude Slovensko asi prvým štátom, ktorý bude mať špeciálneho prokurátora, nesúceho zodpovednosť za to, čo sám kritizuje; ktorý podvodom prišiel k jutičnej skúške, preukázateľne spáchal trestný čin, zabil človeka a o jeho morálnom kredite je škoda písať, stačí si preštudovať komunikácie so slečnami z FB.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Loading…