Štáty podporujúce život reagujú na výzvu podporiť matky a novorodencov v Amerike po prijatí zákona Roe

Štáty podporujúce život reagujú na výzvu podporiť matky a novorodencov v Amerike po prijatí zákona Roe

V júni 2022 Najvyšší súd USA prijal život potvrdzujúce rozhodnutie, ktorým zrušil rozsudok vo veci Roe v. Wade a vrátil právomoc regulovať potraty ľuďom a ich voleným zástupcom.

“Ústava neobsahuje žiadnu zmienku o potratoch a žiadne takéto právo nie je implicitne chránené žiadnym ústavným ustanovením,” napísal sudca Samuel Alito za väčšinu v prípade Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization. V mesiacoch a rokoch nasledujúcich po tomto rozhodnutí viaceré štáty prijali opatrenia na ochranu života vo svojich zákonoch.

ČÍTAJTE: Národní konzervatívci ako JD Vance by mali podporiť federálny zákaz potratov

Nanešťastie, mnohí zástancovia potratov rýchlo rozšírili falošnú myšlienku, že štátom, ktoré sú za život, záleží na deťoch len do okamihu narodenia. Názorový článok z The Washington Post obvinil zástancov pro-life z toho, že sa nevedia “pustiť do boja za deti, ktoré sa narodia pod nátlakom,” a ďalší z The Nation tvrdil, že “nehnú ani prstom, aby pomohli rodinám, ktoré čelia ťažkostiam.”

Ale správa Centra pre etiku a verejnú politiku (EPPC) z júna 2024 ukazuje, že tieto obvinenia sú neopodstatnené. Za dva roky od Dobbsovej prijali pro-life štáty zmysluplné opatrenia nielen na ochranu života, ale aj na podporu detí a novopečených matiek.

Pro-life štáty sa zasadzujú za ženy a deti

Od júla 2024 má 22 štátov pro-life zákony, ktoré by za Roeovej neboli prípustné. Tieto zákony zahŕňajú ochranu nenarodených detí od okamihu počatia až po ich ochranu od 18. týždňa.

EPPC zostavila správu zameranú na kroky, ktoré tieto štáty, ako aj Ohio, podnikli od Roe zrušenia. Výsledky ukázali prevažnú snahu podporiť podporu novorodencov a ich rodín.

Z 23 štátov zahrnutých do správy 22 z nich prijalo opatrenia, ktorými sa predlžuje doba, počas ktorej ženy po pôrode dostávajú zdravotnú starostlivosť, zo 60 dní na jeden rok. Okrem toho sa v správe uvádza, že “16 štátov prijalo priame opatrenia na rozšírenie možností starostlivosti o deti, od rozšírenia dotácií až po zjednodušenie regulačných prekážok pre poskytovateľov starostlivosti o deti.”

Privedenie dieťaťa na svet je síce krásnym naplnením Božieho nariadenia pre ľudstvo, ale tehotenstvo môže mať aj svoje zdravotné riziká. Našťastie, 11 z 23 štátov analyzovaných v správe rozšírilo možnosti zdravotnej starostlivosti pre ženy vrátane mamografického vyšetrenia a vyšetrenia na popôrodnú depresiu, odkedy bola Roe zrušená.

Okrem toho deväť štátov buď zaviedlo, alebo rozšírilo platenú rodičovskú dovolenku pre štátnych zamestnancov, aby im pomohli adaptovať sa na nový život po privítaní dieťaťa na svete. A toto číslo nezahŕňa mnohé štáty, ktoré zaviedli podobné opatrenia ešte pred vydaním rozhodnutia Najvyššieho súdu v prípade Dobbs.

Dôležitá práca tehotenských centier

Pro-life tehotenské centrá zohrávajú významnú úlohu pri podpore budúcich matiek, novorodencov a rodín, ktoré nedávno privítali deti na svete. Tieto centrá poskytujú rôzne služby vrátane kurzov rodičovstva, ultrazvukových vyšetrení, tehotenských testov, materiálnej podpory (plienky, oblečenie, autosedačky, kočíky atď.) a ďalšie.

Štrnásť z 23 štátov uvedených v správe EPPC prijalo opatrenia na zavedenie alebo rozšírenie programov poskytujúcich materiálnu podporu tehotným ženám a mnohé z týchto štátov tak urobili prostredníctvom priamej spolupráce s tehotenskými centrami. Napríklad floridský’zákonodarný zbor prijal v roku 2023 zákon, ktorým vyčlenil 25 miliónov dolárov pre Florida Pregnancy Care Network, alianciu pro-life tehotenských centier v celom štáte.

Výskum od Charlotte Lozier Institute ukazuje, že tieto investície majú reálny efekt. V roku 2022, čo je posledný rok, za ktorý sú k dispozícii štatistiky, tehotenské centrá poskytli tovar a služby v hodnote viac ako 358 miliónov dolárov vrátane:

PREČÍTAJTE SI: Mladá matka sa podelila o silný príbeh o tom, ako si nechala dieťa po znásilnení a vzoprela sa plánovanému rodičovstvu

Aj keď zrušenie Roe bolo veľkým krokom správnym smerom pre hnutie za život, zďaleka to nie je koniec cesty. Pro-life štáty a tehotenské centrá odpovedali na výzvu pokračovať v kladení základov pre kultúru života a musíme v tom pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.

Pretlačené so súhlasom Alliance Defending Freedom.