V sobotu 5.11.2016 sme navštívili bývalého predsedu najvyššíeho súdu a exministra spravodlivosti Štefana Harabina, ktorý už otvorene hovorí o absolútnom rozklade právneho štátu a justície. Vyrušili sme ho pri práci v záhrade, keď študoval spisy a dôvodom našej návštevy boli závažné udalosti v justícii, ktoré sa odohrali v posledných hodinách. Parlament na návrh mInisterky spravodlivosti Lucie Žitňanskej schválil novelu Trestného zákona a poriadku o spôsobe vyšetrovanie extrémistických trestných činov a zaviedol sa tzv. princíp prezumpcie viny, čo nemá obdobu v celej EÚ. „Vracajú sa inkvizičné procesy, kedy nezáleži na pravde, ale len na priznaní. Tiež prebehli dve tlačovky generálnej prokuratúry. Jedna bola o poskytnutí tzv. objektívnych informácií o kauze Miláš Černák, kde námestník gen. prokurátora – pán Peter Šufliarsky – predniesol niekoľko informácii o už odsúdenom Černákovi a vyjadril presvedčenie, že nidky sa nenájde sudca, kotrý by ho prepustil – čím vyslal signál do budúcnosti všetkým sudcom, aká je jeho vôľa, čo sa v riadnej krajine nemôže stať. Druhá tlačovka sa týkala trestného stíhania sudcu Mihála, ktorého generálny prokurátor stíha za prieaťahy v konaní – no potrvrdilo sa, že stíhanie za právny názor nie je možné! Na druhej strane Daniela Švecová (predsedníčka NS) nechala Štefana Harabina, sudcu Dohňanského a Šimonovú stíhať za právny názor, keď v revolučnom rozsudku vyslovili tézu, že policajná inšpekia nie je zákonným vyšetrovacím orgánom, je nezákonná! Existuje tu teda dvojaký meter spravodlivosti, resp. selektívna spravodlivosť?
Harabina sme sa opýtali aj na názor o tom, že Minsterka Žitňaská nechce nechať stíhať sudkyňu Ivetu Halvoňovú preto, že odmieta predvolať premiéra Roberta Fica, kotrý sa vyhýba súdu – políciou. Harabin to vidí ako negatívny signál verejnosti a diskrimináciiu tých občanov, ktorým polícia (na rozdiel od Fica) zásielky doručuje!
Co je Inkvizícia?
Inštitút inkvizičného (zisťovacieho) procesu pochádza z rímskeho práva. Ide pritom o oficiálny postup orgánov, pri ktorom inštitúcia (štát, cirkev) sama od seba koná proti podozrivým. Opakom je takzvaný akuzačný (obviňovací) proces, pri ktorom musí najprv dôjsť k udaniu, alebo vzneseniu obvinenia poškodenou osobou. Na rozdiel od dnes známych foriem súdnictva nestála v popredí procesu obžaloba a dôkazy, ale inquisitio – zisťovanie, opytovanie. Znamená to, že všetky zistenia potrebné k procesu sa objasňovali počas procesu samotného, vypočúvaním svedkov. Vecné dôkazy pri tom nemali žiadnu platnosť. Na dokázanie viny alebo neviny existovala len jediná možnosť, a to výpovede svedkov. Vďaka takýmto postupom eskalovali súdne procesy niekedy do extrémov. “’Hlavným cieľom inkvizičného procesu bolo priznanie“‘. Nebolo na vynesenie rozsudku vždy nutné, ale doboví právnici ho opakovane označovali za regina probatorum – kráľovnú všetkých dôkazov. Priznanie sa vymáhalo najmä presviedčaním, väznením a od roku 1254 oficiálne aj mučením.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Inkviz%C3%ADcia
——-
Niektoré udalosti sme vysielali aj relácii Takže tak! 2.42 http://www.takzetak.sk/a/2-42
——-
GINN podporujú občania http://www.ginn.press/podpora
aj spoločnosť Regiojet / Student Agency
——
Osoby: Štefan Harabin, Robert Kaliňák, Robert Fico, Lucia Žitňanská, Béla Bugár, Mikuláš Cernák, František Polák, Peter Šufliarsky, Jaromír Čižnár, Lájos Mesároš, Jana Bajánková, Daniela Švecová, Ján Počiatek, Martin Daňo
Ďalšie kľúčové slová: megalodon, gorila, nakrúcanie, politika, vláda, parlament, SMER-SD, demokracia, totalita, smrť, genocída, národ, Panasonic HX-A500, Panasonic HC-WX979, súd, Ústavný súd, Najvyšší súd, prokurátor, prokuratúra, juristuti, juristutka, juristut, inkvizícia, inkvizítor, čarodejnica, čarodej, inšpekcia, policajná inšpekcia, popo, popo5, popo6, drogy, kokaín
Produkcia: GINN a Martin Daňo © 2016
Séria: Gorila, Megalodon, Slovensko, Slovakia