Súdia emócie – nie zákon! Trio Ďurišová, Berthotyová, Henčeková:  Spis 10Sžo/25/2016

Súdia emócie – nie zákon! Trio Ďurišová, Berthotyová, Henčeková: Spis 10Sžo/25/2016

V stredu 19.4.2017 vyhlásil Najvyšší súd SR rozhodnutie v kauze zadržania vodičského preukazu a povinnosti podrobiť sa psychiatrickému vyšetreniu. Tieto úkony je povinný strpieť novinár Martin Daňo po policajnej kontrole z Júna 2014.
http://www.ginn.press/podpora
Takmer tri roky trvalo, kým prišiel tento verdikt. Podľa názoru predsedníčky senátu Zuzany Ďurišovej bolo všetko zákonné – aj príkaz na zadržanie vodičského preukazu aj podrobenie sa psychiatrickéu vyšetreniu a to hlavne kvoli tomu, že sa údajne Martin Daňo odmietol podrobiť testu na omamné a psychotropné látky. On sa však neodmietol podrobiť – boli mu nasadené putá pred vstupom do ambulancie a bol uväznený z dôvodu, že odmietol vypnuť kameru – čiže ani nemohol sa testu podrobiť aj keby chcel. Tento postup polície vyhodnotil porokurátor ako nezákonný – avšak sudkyne sa odmietli tým zaoberať, teda odmietli sa vyjadriť k zásadnému dôkazu – rozhodnutiu prokurátora o nezákonnosti postupu príslušníkov PZ.
Všetky menované sudkyňa sa zdá, že sa riadia skôr emóciami ako zákonom. Martin Daňo totiž niekoľko krát o nich spravil reportáže. Najviac sa venoval bývalej kandidátke na predsedníčku NS Zuzane Ďurišovej, ktorá bola v poradnom tíme prezidenta Andreja Kisku. Ústavný súd následne vydal Nález, že žiadny sudca nemôže radiť Kiskovi a prikázal Ďurišovej túto funkciu opustiť. Na základe aktivity GINN bolo zrušených aj niekoľko rozsudkov, ktoré tieto tri sudkyne vydali v kauze biele kone. Preto je možné považovať ich rozhodnutie za svojvoľné a vydané len za účelom potrestania novinára, ktorý na ich nezákonnosti niekoľko razy poukázal.
Prijímame teda rozhodnutie súdu s pokorou a dúfame, že aj tieto sudkyne to tak príjmu ak Ústavný súd alebo ESĽP ich rozhodnutie zruší (čo sa už neraz stalo).
Aj z prvého pohľadu bolo zrejmé, že ani jedna sudkyňa nie je pripravená a ani nevedia o čom je v konaní reč! Čo je ale závažnejšie – Andrej Kiska znova odmietol odvolať sudkyňu Ďurišovú z funkcie. Naposledy mu ju na stôl predložila aj súdna rada spolu s ďalšími sudcami – avšak iba túto jedinú neodvolal a neuviedol prečo, pritom takýto filter nemôže ani robiť. Tiež máme informácie, že Ďurišovú vyšetruje polícia pre podozrenie z korupcie.
Na sud nám pridelili aj dvoch strážcóv, čo nie je obvyklé – asi sa báli, že Daňo napadne sudkyňu (čo je samo o sebe smiešme) – ukazuje to ale na skutočnosť, že už všetci vedeli, ako tri podivné sudkyne rozhodnu.
——
Kauza je zo série Pomalá smrť v policajnom štáte
Vyhlásenie rozhodnutia: http://www.supcourt.gov.sk/10szo252016/
——
GINN podporujú občania http://www.ginn.press/podpora
aj spoločnosť Regiojet / Student Agency
——
Miesto: Najvyšší súd SR
Osoby: Zuzana Ďurišová, Elena Berthotyová, Jana Henčeková, Štefan Harabin, Hatala, Martin Daňo
Ďalšie kľúčové slová: megalodon, gorila, nakrúcanie, politika, vláda, parlament, SMER-SD, demokracia, totalita, smrť, genocída, národ, Panasonic HX-A500, Panasonic HC-WX979
Produkcia: GINN a Martin Daňo © 2017
Séria: Gorila, Megalodon, Slovensko, Slovakia