Svätá stolica vyhlásila, že je "zarmútená niektorými scénami" na otvorení olympijských hier v Paríži

Svätá stolica vyhlásila, že je "zarmútená niektorými scénami" na otvorení olympijských hier v Paríži

 Svätá stolica vydala vyhlásenie v reakcii na zosmiešnenie transgenderovej Poslednej večere na otváracom ceremoniáli olympijských hier po tom, čo bola v katolíckych kruhoch široko odsúdená za to, že viac ako týždeň k tejto téme mlčala.

V sobotu neskoro večer rímskeho času bolo bez varovania vydané vyhlásenie pre tlačový zbor akreditovaný vo Vatikáne. vyhlásenie, vydané vo francúzštine, bolo reakciou na otvárací ceremoniál Olympijských hier 2024 v Paríži, ktorý sa konal v piatok 26. júla.

V plnom znení znelo:

Svätá stolica bola zarmútená niektorými scénami na otváracom ceremoniáli olympijských hier v Paríži a môže sa len pripojiť k hlasom, ktoré sa v posledných dňoch ozvali s ľútosťou nad urážkou mnohých kresťanov a veriacich iných náboženstiev.

Na prestížnom podujatí, kde sa celý svet združuje okolo spoločných hodnôt, by sa nemali vyskytovať narážky zosmiešňujúce náboženské presvedčenie mnohých ľudí.

Sloboda prejavu, o ktorej sa samozrejme nepochybuje, nachádza svoju hranicu v úcte k druhým.

Vyjadrenie Svätej stolice’prichádza viac ako týždeň po otvorení olympijských hier’a mnohí už naznačili, že toto vyhlásenie je príliš málo a príliš neskoro.

Na otváracom ceremoniáli sa konala karikatúrna šou, ktorú navrhol homosexuál Thomas Jolly, v rámci ktorej drag queens a tanečníci predviedli zosmiešnenie Poslednej večere, pričom sa najmä zdalo, že falošne napodobňujú obraz Leonarda da Vinci Posledná večera . 

Vesele po medzinárodnom pobúrení vyhlásil že rúhavý obrad nemal napodobňovať Poslednú večeru, ale pohanských bohov. Žena v centre rúhavého predstavenia, Barbara Butchová, však priznala, že napodobňovala Ježiša Krista, keď na svojom účte na Instagrame zverejnila, že zobrazuje “olympijského Ježiša.”

Obrad vyvolal okamžité a pokračujúce pobúrenie katolíkov – laikov aj duchovných – spolu s ostrým odsúdením sekulárnych osobností, ako sú technologický miliardár Elon Musk, novinár Piers Morgan a predseda Snemovne reprezentantov USA Mike Johnson.

Johnson vyhlásil že “[v]ojna proti našej viere a tradičným hodnotám dnes nepozná hraníc,” a Musk vydal množstvo kritických vyjadrení, vrátane varovania, že “[u]kiaľ nebude viac odvahy postaviť sa za to, čo je spravodlivé a správne, kresťanstvo zahynie.”

Odvtedy mnohí katolíci vyzývali pápeža a Svätú stolicu, aby vydali oficiálne odsúdenie tejto udalosti, ale mlčanie Vatikánu’bolo výrazne badateľné.

Aj keď pápež na konci svojho nedeľného príhovoru zvyčajne spomína aktuálne problémy na celom svete, často vyjadruje solidaritu s konkrétnymi skupinami ľudí a vyzýva katolíkov k modlitbám, o otváracom ceremoniáli olympijských hier sa počas svojej modlitby Anjel Pána 28. júla, pričom sa však viackrát osobitne zmienil o kauzách a oslavách na celom svete.

Skandálom poznačený arcibiskup Vincenzo Paglia – predseda Pápežskej akadémie pre život – urobil zvláštny vyhlásenie, v ktorom sa snažil pripojiť k odsúdeniu a zároveň obhajobe predstavenia.

Jediný ďalší vyhlásenie od vatikánskeho predstaviteľa v akejkoľvek funkcii týkajúce sa otváracieho ceremoniálu olympijských hier bolo to od arcibiskupa Charlesa Sciclunu. Maltský prelát je pomocným sekretárom vatikánskeho’dikastéria pre náuku viery a poslal francúzskemu veľvyslancovi Malty správu, v ktorej konštatoval svoje“rozrušenie a veľké sklamanie z urážky nás kresťanov.” 

Ráno po otváracom ceremoniáli francúzski katolícki biskupi vydali kolektívne odsúdenie tejto udalosti. Svoje protestné hlasy pozdvihli aj mnohí americkí biskupi, ktorí vyzvali na modlitby pokánia a pôst.

“Odsúdeniahodné zobrazenie Poslednej večere nebolo v žiadnom prípade umelecké, ale naopak bolo priamym a hrubým útokom na kresťanstvo,” písal biskup James Conley z Lincolnu v Nebraske. “Posledná večera predstavuje Ježiša, ktorý za nás dáva svoje Telo a Krv v očakávaní svojho ukrižovania. Je to jeden z najväčších skutkov lásky v dejinách sveta. Nikdy by sa nemala vysmievať a zaobchádzať s ňou takýmto spôsobom.“ ”

K tomuto počtu amerických prelátov sa 31. júla pridal svojím hlasom aj kardinál Raymond Burke, ktorý označil otvárací ceremoniál za “neuveriteľný prejav temnoty a hriechu v našom svete: ohavný výsmech svätej Eucharistie pri jej ustanovení.”

“Ťažko si možno predstaviť niečo viac znevážené a rúhavé,” povedal predtým, ako pokračoval:

To, že sa takýto čin mohol odohrať, nám najbolestivejším spôsobom ukazuje, ako sa to, čo bolo kedysi kresťanskou kultúrou, stalo divadlom satana a tých, ktorí spolupracujú na jeho úplne zlých plánoch, plánoch ‘vraha od počiatku’, ktorý ‘nemá nič spoločné s pravdou,’ plánoch ‘klamára a otca lži.’ (Ján 8,44)