27. decembra 2024
Latinský patriarcha Jeruzalema, kardinál Pierbattista Pizzaballa, vstúpil do Pásma Gazy a slávil svätú omšu s katolíckou komunitou otca Romanelliho. „Sme na vás hrdí, pretože ste zostali tým, čím ste: kresťanmi s Ježišom.“ Na Štedrý večer kardinál slávnostne vstúpil do Betlehema, kde celebroval svätú omšu v kostole Svätej Kataríny.
„Celý svet je s vami“, tak sa v nedeľu ráno vo farnosti Svätej rodiny v Gaze prihovoril jeruzalemský patriarcha kardinál Pierbattista Pizzaballa malej kresťanskej komunite v pásme Gazy, ktorá žije už viac ako 14 mesiacov ako utečenci v areáli farnosti. Práve svitalo, keď patriarcha opustil Jeruzalem, aby v sprievode izraelských vojakov vstúpil cez prechod Eretz do Gazy.
Návštevu kardinála Pizzaballu netrpezlivo očakávali veriaci, ktorí dúfali, že budú môcť osláviť Vianoce so svojím biskupom v pokojnej atmosfére, aspoň jeden deň bez izraelských vojenských útokov a streľby. Izrael totiž už niekoľko mesiacov vedie vojenskú kampaň v Gaze, pričom terčom ozbrojených síl sa stali tisíce palestínskych civilistov.
Kardinál Pizzaballa vstúpil do Gazy tento rok už druhýkrát, prvú návštevu uskutočnil 16. mája. Aby bola zaistená maximálna bezpečnosť kardinála, informácie o návšteve boli poskytnuté až po jeho príchode do katolíckeho komunitného centra. Podarilo sa, ani arabskí teroristi a ani izraelskí vojaci sprievod kardinála Pizzaballu neostreľovali.
Svetová verejnosť súcití s kresťanmi v Gaze a dôrazne odmieta izraelské útoky voči palestínskym civilistom v Gaze, kde zahynulo po útokoch izraelskej armády už viac ako 30 000 civilistov. Vojaci cielene ničia infraštruktúru v Gaze, terčmi ich útokov sú bežne nemocnice a školy.
Kardinál Pizzaballa celebroval svätú omšu v bielom rúchu. Počas omše tiež udelil niektorým mladým palestínskym katolíkom sviatosť birmovania. Vo svojej homílii povzbudil húževnatosť palestínskeho katolíckeho spoločenstva aj týmito slovami: „Ste svetlom našej cirkvi a Vianoce sú práve sviatky svetla. Naším svetlom je Ježiš, ten Ježiš, ktorý, na to nikdy nezabudnite, je tu tiež s vami“, a pokračoval: „Sme na vás hrdí, nie kvôli niečomu zvláštnemu, ale preto, že ste zostali tým, čím ste: katolíkmi s Ježišom.“
V podobnom duchu kardinál Pizzaballa pokračoval aj v Betleheme, kde slúžil svätú omšu v kostole Svätej Kataríny Alexandrijskej, stojacom tesne vedľa kostola Narodenia Pána. K obom chrámom priliehajú aj františkánske budovy, celý areál je na zozname dedičstva UNESCO.
Kostol založili talianski a francúzski križiaci v čase I. križiackej výpravy 6. septembra 1099 v blízkosti jaskyne, kde dlhšiu dobu žil a pôsobil svätý Hieronym. V 12. storočí, v čase existencie Jeruzalemského kráľovstva, bol v blízkosti založený aj kláštor augustiniánskych kanovníkov, ktorého zvyšky sú dnes súčasťou areálu františkánskeho kláštora. Od roku 1347 je chrám zasvätený sv. Kataríne Alexandrijskej. Od 15. storočia v kostole pôsobili františkáni. V roku 1882 bol celý areál upravený, pretože pod moslimskou nadvládou prišlo k značnému poškodeniu svätyne. V 50. rokoch 20. storočia bola pod vedením architekta Antonia Barluzziho, hlavného pápežského projektanta v biblických lokalitách, prestavba z roku 1882 upravená.
Z františkánskeho kláštora je možné dostať sa do sústavy jaskýň pod kostolom Narodenia Pána, kde sa nachádzajú hroby sv. Hieronyma, sv. Paulíny a sv. Eustachie. Ostatky svätcov však boli už v 15.storočí prenesené do Santa Maria Maggiore v Ríme, pretože hrozilo, že ich moslimovia zničia.
Chrám sv. Kataríny tak dnes slúži ako odľahčovací chrám pre pútnikov, ktorí sa v Betleheme „nezmestia“ do kostola Narodenia Pána. V chráme sa slúži na Štedrý večer polnočná omša, ktorá je prenášaná televíziami do celého sveta.
BK
Zdroj: Catholic News Service, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky youtube.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!