Svetový poriadok. Film

Svetový poriadok. Film

Dnes má premiéru nový dokumentárny film novinára Vladimira Solovjeva „Svetový poriadok“, založený na interview s prezidentom Ruskej Federácie Vladimirom Putinom. Jeho tvorcovia navštívili mnoho krajín a porozprávali sa s osobnosťami a politikmi celého sveta.

Podľa slov Vladimira Solovjeva je film venovaný tomu, aká budúcnosť, aký „svetový poriadok“ čaká Rusov. „Film sme robili niekoľko mesiacov, kvôli tomu sme pochodili mnoho krajín, urobili sme interview s najrôznejšími ľuďmi – počnúc (srbským režisérom) Emirom Kusturicom až po (bývalého šéfa MVF) Dominiqua Strauss-Kahna, vo filme je aj (bývalý prezident Pakistanu) Parvíz Mušaraf. Vo filme je celý rad politických osobností, ale aj ľudí, ktorí sú skôr z kategórie filozofov, ako napríklad Parvíz. No a samozrejme, veľké množstvo kroniky, niekoľko veľkých interview s Putinom, posledné z nich bolo robené tento štvrtok po veľkej tlačovej konferencii v Novo-Ogarevo.“ – porozprával Solovjev.
Pri nakrúcaní filmu vznikali podľa Solovjeva aj ťažkosti – napríklad „čisto technologicky nebolo ľahké spojiť sa s Julianom Assangeom“ , zakladateľom webovej stránky WikiLeaks, ktorý sa už viac ako tri roky nachádza na veľvyslanectve Ekvádora v Londýne. „Najväčším problémom však bolo to, že mnohí politici sa báli rozprávať. Niektorí boli otvorení, ale niektorí si už zvykli obzerať sa okolo seba. Napríklad Mušaraf sa nebojí a hovorí, čo si myslí, ale niektorí významní  politici, nachádzajúc zdvorilé výhovorky, sa pokúšali vyzerať maximálne nezúčastnenými.“ – poznamenal moderátor.

Film, ktorý má dnes večer premiéru, si môžete pozrieť tu: