Občania USA: Apoštolský nuncius v Sýrii po spoločnom stretnutí s vodcom islamských povstaleckých síl zopakoval svoj opatrne optimistický postoj k budúcnosti katolicizmu a náboženskej slobody v Sýrii.
Kardinál Mario Zenari v rozhovore pre Vatican News rozšíril informácie o situácii katolíkov v Sýrii po decembrovom zvrhnutí Asadovho režimu a prevzatí krajiny islamistickými milíciami.
Podľa Zenariho sa 31. decembra uskutočnilo kľúčové stretnutie medzi islamskými milíciami a kresťanskými vodcami. Muhammad al-Jolani, vlastným menom Ahmed al-Sharaa, hostil kresťanských lídrov v Damasku, aby diskutovali o budúcnosti náboženskej praxe do budúcnosti.
Al-Sharaa údajne zaželal náboženským lídrom šťastné Vianoce a dodal, že nová Sýria bude “inkluzívna.
V posledných dňoch sa Zenari stretol aj s novým ministrom zahraničných vecí Sýrie, a to na jeho pozvanie.
Dva dni pred ich prelomovým stretnutím patriarchovia a hlavy cirkví v Sýrii vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom zdôraznili dôležitosť “záväzku kultúry dialógu a otvorenosti voči iným” v súčasnom období. Poukázali tiež na rozhodujúcu úlohu, ktorú by mali kresťania zohrávať, keď sa začína formovať nové smerovanie Sýrie s jej moslimskými lídrami:
Ako kresťania máme v tejto fáze zohrávať dôležitú a kľúčovú úlohu tým, že budeme spolupracovať so všetkými na napredovaní a obnove tejto vlasti. Uvedomujeme si, že naša duchovná, morálna a národná zodpovednosť nás núti vždy pozdvihnúť hlas pravdy, brániť ľudskú dôstojnosť za každých okolností a dôrazne sa usilovať o podporu cesty demokracie, slobody, nezávislosti a mieru, ktorá zabezpečuje práva a dôstojnosť všetkých Sýrčanov.
V tomto zmysle zhromaždení náboženskí predstavitelia vyzvali kresťanov, aby sa stali aktívnymi vo verejnej sfére, “poháňaní duchom evanjelia, aby mohli byť partnermi pri budovaní novej Sýrie.”
Zenari pre Vatican News povedal o “pocite nádeje”, ktorý pociťujú biskupi po stretnutí s Al-Sharaa 31. decembra. “Táto udalosť by bola ešte pred tromi týždňami nepredstaviteľná a biskupi a kňazi prítomní na stretnutí odchádzali s pocitom nádeje pre budúcnosť Sýrie”- povedal.
“Na úrovni vedenia došlo k pochopeniu niektorých základných princípov a hodnôt,” dodal.
Zenari však zároveň vyslovil opatrnosť a povedal, že “sa ešte len uvidí, či sa slová premenia na činy.”
Predtým sa podobne vyjadril začiatkom decembra, keď komentoval, že “povstalci sa hneď po svojom víťazstve stretli s biskupmi v Aleppe a ubezpečili ich, že budú rešpektovať rôzne náboženské vyznania a kresťanov.”
Za silných obáv o kresťanov v Sýrii pápežský nuncius Cdl Zenari povedal @VaticanNews 8. decembra, že zrejme “povstalci sa hneď po svojom víťazstve stretli s biskupmi v Aleppe a ubezpečili ich, že budú rešpektovať rôzne náboženské vyznania a kresťanov.
“My… pic.twitter.com/QO2oBdrCjD
— Michael Haynes 🇻🇦 (@MLJHaynes) December 9, 2024
Takýto opatrný prístup budú nepochybne ešte dôraznejšie praktizovať kresťania, ktorí boli v decembri svedkami podpálenia vianočného stromčeka, čo sa javilo ako protikatolícky krok, hoci miestni duchovní uviedli, že páchateľmi neboli sýrski občania.
Od nástupu nového režimu k moci boli údajne zavraždení aj kresťania a v posledných týždňoch boli zdokumentované rôzne ďalšie prípady protikresťanského prenasledovania.
Taliansky kardinál, nuncius v Sýrii od konca roka 2008, vyjadril názor, že kresťania by mali zostať v krajine a neutiecť vzhľadom na silné obavy, že moslimovia budú voči kresťanom presadzovať ďalšie prenasledovanie.
“Teraz nie je čas na odchod zo Sýrie, ale skôr čas, aby sa kresťania mimo krajiny vrátili,” povedal Zenari. “Kresťania dostali príležitosť – aspoň slovne – podieľať sa na obnove novej Sýrie a presadzovať hodnoty, ako sú ľudské práva, sloboda a rešpekt pre všetkých. Je veľmi dôležité, aby sme boli pri tejto obnove prítomní a aktívni.”
Počet kresťanov v Sýrii bol v roku 2011 približne 1,5 milióna, ale odvtedy po krvavom konflikte dramaticky klesol. Podľa odhadov z roku 2022 zostalo len 300 000 kresťanov a aktivisti v posledných týždňoch vyjadrili silné obavy, že pád Asadovho režimu a nástup novej islamskej vlády by mohol znamenať ďalšiu emigráciu.
Na teraz sa ukáže, ako sa bude v praxi uplatňovať politika “inklúzie” voči kresťanstvu, najmä vzhľadom na jeho predchádzajúce vyhlásenia, v ktorých vychvaľoval výhody práva šaría a propagoval islam ako “pravé” náboženstvo.
Občania USA: Povedzte americkému senátu, aby odmietol nový ‘protiteroristický’ zákon