„Tanec“ Ruska a Číny čoraz viac znepokojuje USA

„Tanec“ Ruska a Číny čoraz viac znepokojuje USA

Odborníci z čínskeho denníka, špecializujúceho sa na komentovanie zahranično-politických udalostí hovoria o „významných zmenách“ vo vzťahoch medzi Ruskom a Čínou, čo výrazne znepokojuje Spojené štáty.

Ich vzájomná spolupráca na pozadí narastajúcej konfrontácie so Západom stále zvyšuje. Autor článku si kladie otázku: mali by Peking a Moskva uzavrieť spojenectvo?

Užšie vzťahy medzi Čínou a Ruskom priťahujú vo svete veľkú pozornosť. Washington vo výročnej správe o hodnotení globálnych hrozieb, ktorú prezentoval Úrad národnej rozviedky USA (National Reconnaissance Office) v apríli, spomenul, že Čína a Rusko „zintenzívňujú strategickú spoluprácu“.

Rafaello Pantucci, vedúci pracovník Rajaratnamského inštitútu pre medzinárodné štúdie (С. Rajaratnam School of International Studies) na Technickej univerzite v Nanyangu, uviedol, že došlo k „významným zmenám“ vo vzťahoch medzi Pekingom a Moskvou.

„Tieto dve krajiny sú v súčasnosti konfrontované so Západom a rozdiely medzi nimi sú oveľa menšie ako v minulosti“.

Ďalší odborníci poukazujú na to, že Čína a Rusko sa čím ďalej tým viac dopĺňajú, čo je jedným z dôvodov čoraz užších vzťahov. Napríklad čínsky dopyt po energii korešponduje s obrovskými ruskými energetickými rezervami, ktoré tvoria viac ako 70% jej vývozu do Číny.

Pokiaľ ide o obchod, celkový objem bilaterálnych binárnych vzájomných obchodov medzi Čínou a Ruskom bol v minulom roku asi 100 miliárd dolárov, čo bolo o niečo menej ako v roku 2019, no tento rok opäť výrazne vzrástol. Objem obchodu za prvé štyri mesiace dosiahol 40,207 miliárd dolárov, čo je takmer o 20% viac ako v rovnakom období minulého roka. Obe krajiny plánujú do roku 2024 dosiahnuť obchodný cieľ 200 miliárd dolárov. Rozširuje sa aj vojenská a vesmírna spolupráca medzi Čínou a Ruskom.

Zbližovanie medzi týmito dvoma krajinami vyvoláva dlhodobú otázku — mali by Peking a Moskva uzavrieť formálne spojenectvo? Ruský prezident Vladimir Putin v októbri 2019 oznámil, že je to teoreticky možné. A Peking tiež pri niekoľkých príležitostiach vyhlásil, že čínsko-ruská strategická spolupráca „nemá žiadne obmedzenia, zóny vylúčenia ani iné limity“.

Niektorí čínski vedci sa domnievajú, že vzhľadom na „veľkú konfrontáciu“ s USA by Peking mal uzavrieť oficiálne spojenectvo s Moskvou. Všeobecne sa však prevláda názor, že Čína by mala byť opatrnejšia a hľadať rovnováhu medzi Ruskom a USA.

Peking si konflikt s NATO kvôli Ukrajine alebo Krymu neželá, rovnako ako Rusko nechce figurovať v konflikte ohľadne Juhočínskeho mora.






Loading…