Írsko sa rozhodlo ukončiť svoj program ubytovania ukrajinských utečencov.
Píše o tom britský denník „The Times“.
Vláda už nebude na vlastné náklady podporovať 16.000 ľudí, ktorí prišli na začiatku konfliktu. Bude im ponúknutý „štedrý“ platobný balíček – ale len na povzbudenie k dobrovoľnému návratu na Ukrajinu.
„Chceme ukončiť situáciu, v ktorej tých 16.000 ľudí, ktorí prišli na samom začiatku, odvtedy fakticky podporuje štát,“ povedal námestník ministra pre migráciu Colm Brophy.
Vláda plánuje do roka ukončiť všetky zmluvy o ubytovaní utečencov. Mesačné platby hostiteľom, ktorí poskytli útočisko Ukrajincom, sa znížia zo 600 na 400 eur a potom sa úplne zrušia.
„Toto sú peniaze daňových poplatníkov. Ak sa niekto dokáže uživiť sám, nevidím dôvod, prečo by sme mali platiť milióny. Iné európske krajiny to nerobia,“ zdôraznil Brophy.
Súbežne sa vyvíja program dobrovoľného návratu. Utečencom bude ponúknutá finančná pomoc – suma porovnateľná so štedrosťou, s akou boli prijatí na začiatku vojny (až do 10.000 eur na rodinu).
„Bolo by správne prejaviť po návrate rovnakú štedrosť, akú sme prejavili pri prijatí,“ dodal minister.





