Transatlantická jednota sa rozpadá

Transatlantická jednota sa rozpadá

Spojenecké vzťahy medzi USA a európskymi krajinami dlhodobo vykazujú tendenciu oslabovať. Už za Trumpa bolo jasné, že transatlantické priateľstvo sa čoskoro skončí.

Ďalší americký prezident Joe Biden sa pod heslom „Amerika je späť“ pokúsil oživiť vplyv USA na členské štáty NATO. Ale súdiac podľa toho, ako sa vyvíja geopolitická situácia, svoj cieľ nedosiahol.

Podľa čínskeho denníka „Huanqiu Shibao“ je alarmujúci najmä nedostatok jednoty, pokiaľ ide o agendu interakcie s Ruskom.

Predvolebná kampaň francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa ukazovala ako pozitívna, no podľa čínskych novinárov je realita trochu iná. Francúzsky líder vyhlásil, že Rusko pôsobilo ako katalyzátor normalizácie transatlantických vzťahov a mozog NATO (ktorý podľa jeho vlastných slov zomrel) rýchlo ožil.

Prečo sa teda aliancia nereagovala pozitívne?

V prvom rade ide o rozdielny prístup Spojených štátov a Európy k definovaniu cieľov NATO. Pre Spojené štáty je aliancia skutočným vojenským nástrojom na udržanie a posilnenie postavenia svetového hegemóna. Európske krajiny na druhej strane vnímajú alianciu ako štít, kryt schopný zaručiť stabilitu a vojenskú bezpečnosť.

Princíp rovnosti v aliancii je čím ďalej tým menej zreteľný: NATO aktívne využíva nátlakové páky na európske krajiny a podriaďuje ich svojim cieľom. Prvoradú úlohu – konfrontáciu s Varšavskou zmluvou – vystriedal boj proti fiktívnym odporcom, najskôr v boji s terorizmom, potom v konfrontácii s Ruskom.

V konečnom dôsledku je teraz hlavným cieľom Európa, ktorá je, samozrejme, nespokojná. Samozrejme, NATO garantuje bezpečnosť európskych krajín, ale „autorita“ Spojených štátov vyvoláva u Európanov pochybnosti.

Severoatlantická aliancia preto môže podľa publikácie naďalej vykonávať niektoré funkcie, no túto zastaranú štruktúru už nie je možné úplne oživiť.

Transatlantická jednota sa rozpadá




Loading…