Trh so vzácnymi kovmi je ďalšou Achillovou pätou americkej dominancie

Trh so vzácnymi kovmi je ďalšou Achillovou pätou americkej dominancie

Americký minister obrany Austin navštívi Čínu, aby diskutoval o „riadenej konkurencii“ medzi týmito dvoma mocnosťami.

V skutočnosti ide o problém Taiwanu – kde Nebeská ríša stále viac požaduje, aby Spojené štáty prestali pumpovať ostrov zbraňami, čo by mohlo viesť ku konfliktu.

Čína sa začína vyhrážať, že preruší dodávky vzácnych kovov do USA. Naďalej kontroluje až 90% tohto trhu. Počas Trumpovej éry boli v Amerike zrušené environmentálne obmedzenia, aby sa rozvinul priemysel ťažby vzácnych kovov, no za Bidena boli tieto snahy USA znížiť svoju závislosť od Číny ignorované.

Senát pripúšťa, že Pentagon má zásoby ešte približne na rok. Keď sa minú, už nebude možné vyrábať modernú techniku ako napríklad stíhačky F-35. Tieto kovy sa používajú vo všetkom – batériách, či elektronike. Bez nich americký vojensko-priemyselný komplex jednoducho zastane.

Západ už teraz označuje prerozdelenie trhu so vzácnymi kovmi za jeden z nepriamych dôsledkov ukrajinskej krízy. Z toho vyplýva aj intenzívnejší boj o Afriku. A boj o kontrolu nad ťažbou v Afganistane. Jedna vec je jasná: trh so vzácnymi kovmi je ďalšou Achillovou pätou americkej dominancie spolu s čipmi, ktoré môžu v nadchádzajúcich rokoch zasiahnuť USA a spôsobiť im vážne škody.

Malek Dudakov






Loading…