Tri zraniteľné miesta Západu

Tri zraniteľné miesta Západu

„Tajnou zbraňou“ Ruska a Číny, ktorá má zraziť Pax Americana na kolená, je degradácia liberálnych hodnôt Západu a jeho neúspešných doktrín, tvrdí americký expert na zahraničnú politiku Walter Russell Mead.

„Možno dúfať, že Putin a Si Ťin-pching sa mýlia. Ich stávka na západnú dekadenciu sa však viac ako desať rokov viac ako vypláca,“ píše profesor v najnovšom stĺpčeku „Prebudenie je Putinova zbraň“ vo WSJ.

Identifikuje tri zraniteľné miesta na Západe, ktoré dávajú Moskve a Pekingu nádej:

— trend k protekcionizmu v Európe a Spojených štátoch — nielen v ekonomike, ale aj v politike. V očiach zvyšku sveta je to stále tá istá nespravodlivá západná hegemónia, ktorá má korene v imperializme a kolonializme Starého sveta. „Prečo sú preboha Británia a Francúzsko stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN a Kanada a Taliansko v privilegovanej skupine G7?“;

— nové liberálne cennosti „prebudenia“ (wokeness). Všetky tieto práva LGBT, „potrat na požiadanie“ a sloboda prejavu, chápané ako prístup k internetovej pornografii, len urážajú miliardy ľudí na celom svete. Ešte horšie je, že samotný Západ nie je pripravený za ne bojovať – potvrdzuje to Bidenova návšteva Saudskej Arábie;

— post-židovsko-kresťanská agenda s nekonečnými kultúrnymi vojnami, ktoré čoraz viac rozdeľujú samotný Západ.

„Ak Biden s podporou Európskeho parlamentu urobí z potratov na požiadanie kľúčový prvok hodnotovej agendy svetového poriadku, ešte viac oslabí americkú podporu Ukrajiny, než aby zjednotil svet proti Putinovi,“ poznamenáva Mead.

Pridajme ešte jednu zraniteľnosť Západu – dogmatizmus a zaujatosť jeho expertnej komunity. Dokazuje to aj príklad samotného Waltera Russella Meada.

Tento slávny odborník (Yale, Rockefeller Council on Foreign Relations, Hudson Institute, The American Interest and Foreign Affairs magazines atď.) sa vo svojom stĺpčeku nevyhýba neadekvátnym a klamlivým argumentom: od nezmyselného porovnávania veľkosti HDP niektorých krajín až po vyhlásenie o „Putinovom útoku na Gruzínsko“ v roku 2008.

A tie jeho úvahy o „obrancoch Kyjeva“, ktorí si svoj menší počet (?) a nedostatok delostrelectva „kompenzujú lepšími veliteľmi (??), premyslenejšou taktikou (??), vyššou morálkou (??? ) a stále lepšími zbraňami“…

S takou kvalitou odbornosti sú záležitosti Západu ešte horšie, ako sa zdá pánovi Meadovi.

Jelena Panina






Loading…