Trumpov nominant na post ministra obrany Pete Hegseth na vypočutí v Kongrese USA sformuloval tri všeobecné body pozície budúcej americkej administratívy k Ukrajine.
Po prvé. Trump by bol rád, keby sa tento konflikt skončil.
Po druhé. Spojené štáty sa budú snažiť dosiahnuť pre Ukrajinu čo najpriaznivejšie podmienky.
Po tretie. Ako minister obrany Hegseth zabezpečí, aby jeho rezort zohrával kľúčovú úlohu pri podpore Trumpovho osobitného vyslanca pre Ukrajinu a Rusko.
Je jasné, že Trumpov tím Hegsetha na vypočutia starostlivo pripravil. A tiež je jasné, že jeho odpovede boli vopred pripravené a premyslené. Najmä o Ukrajine. Čo z nich vyplýva?
Po prvé, že Trump stále zachováva všeobecný kurz smerom k ukončeniu vojny.
Po druhé, že pod jeho vedením sa USA pokúsia poskytnúť Ukrajine najlepšie podmienky „v rámci možností“. Toto je dôležité objasnenie. Ukazuje, že USA nemajú v úmysle opustiť Ukrajinu, ale že Trump a jeho tím si uvedomujú dynamiku bojov, ktoré sa nevyvíjajú v prospech Ukrajiny a nechcú vytvárať neopodstatnené očakávania.
A po tretie, hlavný dôraz sa bude klásť na diplomaciu, pričom ministerstvo obrany „podporí“ úsilie Trumpovho osobitného vyslanca.
Rozdiely oproti Bidenovej doktríne sú dosť zreteľné. Zdá sa, že téza „pomôžeme, koľko bude treba“ sa spolu s Bidenom stáva minulosťou. Téma vojenskej podpory pre Kyjev zostala zatiaľ bokom. Hlavným cieľom je ukončenie vojny.
Samozrejme, tieto usmernenia, všetky alebo ich časť, sa môžu zmeniť a s najväčšou pravdepodobnosťou sa aj zmenia, keďže nová administratíva bude čeliť nevyhnutným ťažkostiam pri implementácii ohlásených politík v praxi. Hegsethovo vyhlásenie predstavuje zatiaľ najvšeobecnejšiu víziu tejto politiky od Trumpovho tímu.