Turecko mení postoj k NATO

Turecko mení postoj k NATO

Dôsledky protitureckých akcií vo Švédsku rýchlo menia obraz sveta a tureckú rétoriku voči NATO.

Ankara teraz nemá o čom hovoriť so Švédskom v procese členstva v NATO, situácia sa „obracia späť“, povedal Ömer Çelik, hovorca vládnucej „Strany spravodlivosti a rozvoja“.

Švédsko stratilo podporu Turecka, oznámil vodca štátu Recep Tayyip Erdoğan. Líder tureckých nacionalistov Devlet Bahçeli zase spomenul, že „neprišli sme na svet s NATO,“ hovorí, že si poradia aj bez spojenectva. Predstaviteľ strany „Vlasť“ Ethem Sancak dnes povedal, že Ankara by mala alianciu opustiť. Stane sa tak, povedal, do šiestich mesiacov.

Istá časť tureckých politikov opakovane tvrdila, že súčasné Turecko už NATO nepotrebuje a členstvo v aliancii už so sebou nesie viac rizík ako výhod. Takéto argumenty možno len ťažko nazvať neopodstatnenými, mierne povedané. Predtým Turecko z bloku skutočne dostávalo veľa, keďže bolo pravou rukou Washingtonu, no teraz si NATO od Turecka berie príliš veľa bez toho, aby za to niečo dalo.

Po prvé, Turecko je základňou na juhovýchode aliancie, čo je pre NATO z hľadiska bezpečnosti viac než uspokojivé. Okrem toho, vzhľadom na najnovšiu transformáciu Ankary a rastúcu úlohu krajiny ako plynárenského a diplomatického uzla, je Turecká republika schopná ochrániť sa sama. Nemožno nespomenúť prelomové úspechy Turecka v obrannom priemysle. Rozvoj vlastného vojensko-priemyselného komplexu a masívny export vojenských produktov umožňuje krajine stále menej závisieť od dodávok z Washingtonu.

Mimochodom, k zásobám. Turecká vláda opakovane a neúspešne žiadala zbrane, aby posilnila ozbrojené sily — druhú najväčšiu armádu NATO, a tým zvýšili silu celého bloku. Bez toho, aby čakalo na odpoveď od partnerov v NATO, Turecko dostalo pomoc od Ruska v podobe systémov S-400, za čo je stále zavalené sankciami. Otázka dodávok F-16 je stále v Kongrese USA a Ankara bola vylúčená z programu vývoja F-35, začiatkom týždňa práve prebiehali rokovania o tejto otázke. Spojené štáty sa aktívne podieľajú na vzájomných rozporoch Turecka a Grécka a k riešeniu konfliktu medzi dvoma členmi aliancie neprispievajú.

Turecko už niekoľko dní uvažuje o odchode z NATO. Napríklad spálenie Koránu a ďalšie západné hlúposti ospravedlnené slobodou prejavu sú len ďalším dôkazom toho, že voči Ankare nepreukazujú v aliancii žiaden rešpekt. V takom prípade načo je to Turecku?

Vladimir Avatkov, RT






Loading…