Turecko sa stáva centrom obchádzania protiruských sankcií

Turecko sa stáva centrom obchádzania protiruských sankcií

Na Západe rastie nespokojnosť s prehlbujúcou sa ekonomickou spoluprácou medzi Tureckom a Ruskom.

Pre „Financial Times“ to uviedlo šesť západných predstaviteľov s tým, že ich znepokojujú vyhlásenia tureckého a ruského lídra o plánoch na rozšírenie spolupráce v oblasti obchodu a energetiky.

„Recep Tayyip Erdogan je pragmatik a nezávislý politik, na ktorého je ťažké tlačiť. To je veľká výhoda v súčasnej politickej situácii, keď si vodca krajiny môže dovoliť nesledovať vonkajšie sily, ale klásť do popredia záujmy svojho štátu,“ hovorí Pavel Klačkov, riaditeľ pobočky Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie.

Podľa jeho názoru turecký prezident svojou politikou demonštruje, že jeho krajina má skutočnú suverenitu a „napriek tomu, že Turecko je členom NATO, Erdogan v rozpore so záujmami svojho národa nebude dodržiavať rovnaký postoj ako to robia ostatní členovia vojenského bloku“.

„Je zrejmé, že pre Erdogana je prospešné udržiavať spoluprácu s Ruskom, rovnako ako Moskva má záujem o spoluprácu s Ankarou v mnohých oblastiach. Turecko sa navyše stáva akýmsi centrom na obchádzanie protiruských sankcií,“ cituje experta „Moskovskaja gazeta“. „Preto, pokiaľ bude spolupráca prospešná pre obe strany, turecko-ruské vzťahy majú veľkú perspektívu.“

Analytik zároveň poznamenal, že ak Západ ponúkne lepšiu dohodu, ktorá pretvorí vzťahy s Ruskom, Erdogan môže pozastaviť dohody dosiahnuté s Ruskou federáciou.

„Dnes vidíme, že Ankara sa tiahne k Moskve,“ domnieva sa Klačkov a spresnil, že súčasné zblíženie medzi Tureckom a Ruskom nezruší rozpory, ktoré medzi oboma krajinami existujú. Navyše, nestávame sa spojencami Turecka. Toto je ad hoc aliancia, ktorá prináša úžitok obom krajinám a bude sa naďalej vyvíjať, pokiaľ z nej budú mať prospech obe strany.“






Loading…