TV JOJ: Zbytocne predražený kšeft na rezorte financií

Stále sledujeme miliónový kšeft, ktorý má prebehnúť už o niekoľko dní na rezorte financií. Ide o laicky povedané „obnovenie softvéru“, ktorý využívajú úradníci ministerstiev a ďalších štátnych úradov. Rezort tvrdí, že viac ako milión eur počítačovej spoločnosti vyplatiť musí. Podľa zdrojov TV JOJ ale za obchodom má stáť vysokopostavený funkcionár Finančnej správy. Rezort to poprel…

Milión eur z našich daní

Ide len o nákup od spoločnosti, ktorá obchoduje so softvérmi, zložitými počítačovými aplikáciami a službami, ktorým obyčajný smrteľník porozumie len ťažko. Aspoň tak hovorí rezort. Členovia globálnej investigatívnej spravodajskej siete ale televízii poslali informácie, podľa ktorých má ísť o miliónový kšeft za peniaze, ako inak, daňových poplatníkov.

„Mimoriadna správa. Portál dane.sk odhalil záujem Ministerstva financií SR uzatvoriť zmluvu o dodávke aplikácie SAP s jediným, vopred vybraným dodávateľom, a to spoločnosťou Hewlett Packard a bez verejnej súťaže. 23.1.2013“ Za koľko? Vraj za 1 061 000 eur.

Nie nový softvér, oponuje ministerstvo

Ministerstvo nám cez svojich hovorcov už koncom minulého týždňa pozadie pripravovaného obchodu sčasti odkrylo. „Ministerstvo financií neobstaráva nový softvér ani nové aplikácie, ale len služby aplikačnej podpory k už dodanému dielu v minulosti, ktoré bolo zazmluvnené v roku 2002, respektíve 2005 a vzhľadom na autorský zákon a práva z neho vyplývajúce ministerstvo ani nemalo inú možnosť,“ potvrdil hovorca rezortu Miroslav Šmál.

Tvrdenia nášho zdroja sú však natoľko závažné, že sme o nich informovali Generálnu prokuratúru SR. Miliónový biznis má byť totiž pre štát krajne nevýhodný, čo je názor aj Transparency Internacional. „Vaše oznámenie generálna prokuratúra zaevidovala ako oficiálny podnet a bude sa ním zaoberať príslušný prokurátor,“ informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Vladimíra Gedrová.