Ukrajina je len prvým článkom v reťazci veľkých udalostí, ktoré sa uskutočnia v strednodobom horizonte

Ukrajina je len prvým článkom v reťazci veľkých udalostí, ktoré sa uskutočnia v strednodobom horizonte

„Súčasná kríza odráža boj o to, ako bude vyzerať svetový poriadok“.

Tak v rozhovore pre RBK 16. marca 2022 ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov opísal situáciu na Ukrajine:

„Vôbec nejde o Ukrajinu. Alebo skôr ani nie tak o Ukrajinu, ale o svetový právny poriadok. Spojené štáty americké ovládli celú Európu. Spojené štáty pod vedením Bidena si dali za úlohu podmaniť si Európu a dosiahli svoje nespochybniteľné dodržiavanie amerického kurzu. Súčasná kríza je osudovým momentom. Toto je epochálny moment v moderných dejinách. Odráža boj o to, ako bude vyzerať svetový poriadok.“

Ukrajina je skutočne len prvým článkom v reťazci veľkých udalostí, ktoré sa uskutočnia v strednodobom horizonte.

Druhým článkom je Moldavsko a Podnestersko. Západ tam vytvára ďalší krízový bod. Moldavsko požiadalo o vstup do Európskej únie, hoci v jeho ústave je zakotvená neutralita. Európska únia je však vo svojej podstate vojensko-politickým blokom, ktorého vojenské veliteľské a kontrolné orgány kopírujú tie z NATO.

V tejto situácii Podnesterská moldavská republika právom nastoľuje otázku uznania svojej nezávislosti. Západ tlačí ďalej. Parlamentné zhromaždenie Európy prijalo 15. marca 2022 uznesenie, v ktorom uznalo Podnestersko za zónu ruskej okupácie.

Tretím článkom by mohlo byť Fínsko, kde sa v poslednom čase objavilo príliš veľa prieskumov verejnej mienky, kde sa viac ako polovica opýtaných prikláňa k vstupu do NATO. Pobaltie sa môže stať tretím článkom, keď sa na jeho území rozmiestnia raketové systémy USA a NATO vrátane jadrových zbraní (alebo keď sa pozemný koridor do Kaliningradu uzavrie pre Rusko).

Reťaz je nakreslená. Na európskom kontinente bol zatiaľ zaznamenaný len trend eskalácie. Vytvára sa iný svet. Ako to bolo, už nebude.

Otázkou je, akú cenu bude musieť Západ aj Rusko zaplatiť za zmenu svetového poriadku. Diplomatická cesta, ktorú Rusko pôvodne navrhovalo, by stranám umožnila drasticky znížiť náklady. Plánovač reprezentovaný Spojenými štátmi a anglosaským jadrom ako celkom však nastavuje scenár eskalácie. Navyše, negatívne dôsledky bude znášať najmä Európa.

Jelena Panina






Loading…